Jste zde

Jak vybavit dětský pokoj? "Nechte dětem volnou ruku," radí designérka

modrý dětský pokoj Zdroj: Shutterstock
Jak vybavit dětský pokoj? Otázka, se kterou se perou rodiče odedávna. „Nechte dětem volnou ruku,“ radí bytová designérka Zuzka Schubertová.

30. 1. 2024

Každý z nás, kdo děti již má, nebo očekává, určitě přemýšlí o tom, jak dítěti dopřát co nejkvalitnější zázemí, svůj svět a prostor k žití.

Proto se většinou stěhujeme z „garsonek“ a plánujeme prostornější bydlení ve větším bytě nebo v rodinném domě. Děláme to právě pro naše děti. A je to tak dobře.

Zařízení opravdu dobrého zázemí pro vaše dítě, navzdory množství literatury, která nás obklopuje, je mnohem jednodušší a intuitivnější, než by se mohlo zdát. Určí si jej totiž vaše dítě. Tedy mělo by si jej určit samo. Vy, jakožto rodič, byste pouze měl dohlédnout na bezpečnost a kvalitu zvolených materiálů.

Pokud přeci jen nevíte, jak by měl pokoj vypadat a z jakého konce, respektive začátku byste zařizování měli vzít, samozřejmě požádejte o radu odborníka, ale vždy mějte na paměti a berte v potaz přání a sny vašich dětí. Tvůrčí přístup k zařizování dětského pokoje vyžaduje fantazii a flexibilitu.

Barvy, bezpečí, soukromí, hravost - to je základ

Jiným způsobem totiž budeme zařizovat pokoj pro očekávané miminko, jinak pro dvouleté batole a naprosto jinak pro školáka či dospívajícího teenagera. Místo na hraní totiž později ustupuje do pozadí a naopak velmi důležitá se stává otázka soukromí a profilování sebe sama.

pokojik-modry.jpg

námořnický pokojík
Zdroj: 
Zuzana Schubertová
Pokoj pro malého námořníka - pokud hledáte inspiraci, mrkněte na tuto koláž.

Velmi častou chybou bývá to, že rodiče nebo bytový designér myslí na celkové vyznění bytu a snaží se pokojíček pro děti zařizovat ve stylu, který je žádoucí, ať už pro rodiče samé, nebo daný styl celého bydlení.

Dětský pokoj by měl být plný barev a opět podotýkám, že barev, které má dítě rádo.

Ptejte se vašich dětí, jak by si pokojíček představovaly, sledujte jejich potřeby a zájmy. Na vás pak jen bude dát všemu reálnou podobu a vytvořit pro vaše dítě vlastní „svět“ plný barev, bezpečí, her, ale také soukromí.

Nechte tvořit dítě!

Další a velmi častou chybou je to, že se rodičům nechce nebo zdá zbytečné držet krok s dospíváním a proměnami vašeho dítěte. Proto koupí jeden druh nábytku, když je dítě malé a tento s ním většinou zůstává až do jeho plnoletosti.

Nejsem příliš velkým zastáncem ani tzv. „rostoucího nábytku“ a to z toho důvodu, že i takováto věc se vám za 3-5 let okouká, zničí nebo nehodí, ale částka, kterou za ni na začátku zaplatíte, vás nutí si tuto věc nechat. Nábytek i zařízení pokoje – speciálně u dětí – by se měl podřizovat  jejich věku a neustále se měnících potřeb.

shutterstock_2018168174.jpg

duha v dětském pokoji
Zdroj: 
Shutterstock
Dětský pokoj by měl být hravý a plný barev.

Při zařízení pokoje bych také zohlednila koníčky dítěte. Pokud dítě něco sbírá, dejme tomu autíčka, mělo by zde mít prostor na hraní s autíčky a praktickou polici, kam si je všechny může vystavit.

Pokud je to námořník, či princezna nebo robot, vytvořte mu takový malý svět, který bude symbolizovat jeho sny a fantazie. A tento svět se nebojte opět po 5 letech změnit, až se z „malé princezny“ stane dospívající slečna. Věřte mi, nemusí to být vždy nákladná proměna.

Pokud ale dítěti už v dětství vytvoříte takovou malou kancelář, bude se mu sice hodit, až bude dospělé, a ušetříte tím určitě náklady na bydlení.  Bohužel ale úplně  „zazdíte“ dětský svět, který máme v sobě každý z nás a který by se právě v tom raném dětství měl utvářet.

Vždycky se pobavím vzpomínkou na zařizování bydlení u svých dětí. Také jsem měla představu, jaké barvy i styl budou pokojíčku vládnout a kde která věc bude mít své místo. A tady by dítě mohlo mít pěknou komodu, tady na zdi bude tenhle obrázek, k němu bude ladit polštářek a přehoz na postel, a tak dále a tak dále….

Když dnes přijdu do pokojů svých dětí, lehké pozůstatky mého záměru tu zůstaly, ale zdi i nástěnky jsou plné plakátů hrdinů, které ani nestíhám postřehnout, nepořádek a poházené hračky styl pokojíčků dávno zastínily. Děti se ale překvapivě v tomto „pořádku“ vyznají a každá věc má své místo. Je to jejich svět, který se jim snažím nenabourávat, jen ten úklid vždy společně „doladíme“.

pokojik-ruzovy.jpg

růžový pokojíček
Zdroj: 
Zuzana Schubertová
Takhle mohou vypadat doplňky v pokoji pro malou slečnu.

Přesto ale určitá pravidla existují, aneb opět pár praktických rad a tipů:

  • Pokoj dětí by měl mít dostatek denního světla a určitě by měla být možnost zde vyvětrat
  • Ideální je pokoj pro každé dítě zvlášť, pokud to ale prostor bytu nedovolí, rozdělte pokoj pro děti tak, aby mělo každé z nich svůj svou vymezenou část na hraní i učení
  • Při výběru barev volte takové, aby v dítěti podněcovaly hravost a fantazii (oranžová, žlutá, modrá, zelená, růžová atd.), ale zároveň ne příliš syté nebo divoké, aby se zde dítěti dobře usínalo (sytě fialová, tmavé barvy obecně, vzory typu různých spirál atd.) 
  • Nábytek volte ideálně z přírodních materiálů, taktéž matraci věnujte dostatečnou pozornost a měňte ji po cca 5 letech.
  • Osvětlení psacího stolu je velmi důležité, proto by stůl neměl být umístěn do tmavého koutu, ale denní světlo by mělo přicházet zleva, aby si dítě při psaní nestínilo. Pokud nemáte tuto možnost, dbejte na dostatečné osvětlení umělé.
  • Důležitý je dostatek úložného prostoru, a to zejména pro děti předškolního věku, které mají spoustu hraček. 
  • Pro děti školního věku naopak zase úložný prostor na knihy a učení
  • Starším dětem dovolte, aby si svůj prostor upravovaly podle sebe
  • V těchto místnostech častěji malujeme a provádíme celkový úklid a třídění věcí podle toho, jak dítě roste a mění se jeho potřeby a zájmy

Zkrátka dětský pokoj se nám mění tak, jako naše dítě. Na začátku je něžný, přítulný a tichý, později ožije barvami, hračkami a smíchem. Pak slyšíme často hudbu, pípání různých her a počítačů a nakonec do pokojíčku téměř nemáme přístup, před vstupem ťukáme, na zdech jsou plakáty a pokoj se změnil k obrazu svého dospělého majitele.

Nakonec pokoj slouží pro návštěvy nebo pro děti našich dětí. Tak ať i ty vaše ratolesti mají to nejkrásnější útočiště a s pomocí svých rodičů si vytvoří takový dětský svět, na který budou dlouho vzpomínat.

Autorkou článku je designérka Zuzana Schubertová ze studia Epes rádes.