Jste zde

Mýty o LED žárovkách: Jsou ošklivé, drahé a škodí. Je to pravda?

Zdroj: www.photl.com
Jsou drahé, pomalu nabíhají a jejich světlo je nepříjemné… Tohle jsou jen některé z mýtů, které se pojí s LED žárovkami. Možná jim taky věříte. Vybrali jsme pro vás pět nejznámějších a na ty si posvítíme.

6. 2. 2015

Věděli jste, že klasická 100W žárovka spotřebuje zhruba 90 procent energie na výrobu tepla a jen jedna desetina se „prosvítí“? A že výměnou žárovek v celém bytě můžete měsíčně ušetřit podle některých odhadů až sedm set korun? To znamená, že za pět let zbytečně oknem vyhodíte částku, za kterou pořídíte fajn rodinnou dovolenou.

I přesto ale každá desátá domácnost v Česku používá výhradně edisonky. Proč? Možná proto, že věří některému z mýtů, které se tradují o mnohem modernějších LED žárovkách.

1. LED žárovky jsou drahé!

NEJSOU. Tedy, abychom byli přesní – když budeme srovnávat pořizovací cenu edisonky s pořizovací cenou LED žárovky, pak se samozřejmě dostáváme k vysokým rozdílům. Uvažujte ale dál. LED žárovka v průměru spotřebuje o 80 % méně energie než klasická žárovka a její životnost je také výrazně delší.

Věděli jste, že klasická žárovka použije 90 % energie na výrobu tepla? I proto LED žárovky dokážou uspořit až 80 procent nákladů na svícení.Zdroj: www.panasonic.cz

Panasonic u svých výrobků hovoří o životnosti 15 až 25 tisíc hodin a o 100 tisících spínacích cyklech. Při běžném používání vám tak LED žárovka vydrží patnáct až pětadvacet let. Ještě pořád se vám zdá 300 korun, za které pořídíte LED žárovky třeba právě od Panasonicu, příliš?

Přečtěte si další tematický článek: I žárovka může být krásná a úsporná zároveň: Přesvědčí vás o tom LED žárovky

2. LED žárovky mají nepříjemné a umělé světlo!

NEMAJÍ. Nepříjemným bílým studeným světlem svítily první kompaktní úsporné žárovky, dnes jsme ale o kus dál a moderní LED žárovky mají barevnou teplotu, která odpovídá klasické edisonce (tj. 2700 Kelvinů). Příkladem je „LEDka“ s názvem Nostalgic Clear, kterou od klasické žárovky na první pohled téměř nerozeznáte.

O teplém bílém světle hovoříme do hodnoty 3300 Kelvinů. Hodnoty mezi 3300 až 5000 Kelviny pak odpovídají studenému bílému světlu, které je mimochodem prý vhodné, pokud se chcete koncentrovat a soustředit na práci. Kromě Kelvinů pak na obale žárovky zkoumejte i hodnotu CRI, tedy index barevného podání.

Tahle žárovka od Panasonicu se jmenuje Nostalgic Clear a od běžné žárovky je k neroznání. I v okamžiku, kdy se rozzáří.Zdroj: www.panasonic.cz

3. LED žárovky pomalu nabíhají

NENÍ TO PRAVDA. A opět si je možná pletete s kompaktními úspornými žárovkami, kterým skutečně trvá asi 30 vteřin, než „najedou“ na 100% výkon. LED žárovky ale svítí okamžitě na sto procent. Jsou proto ideální i na chodbu, nebo na toaletu, tedy do míst, kde člověk nepobývá dlouho a potřebuje okamžitě dokonale vidět. Kvalitní LED žárovka navíc nikdy nebliká, ale naopak svítí stále stejně.

4. LED žárovky obsahují škodlivé látky

NEOBSAHUJÍ. V LED žárovkách nenajdete žádnou rtuť, ta se vyskytuje ve stopovém množství v kompaktních úsporkách. LED žárovky jsou naopak recyklovatelné, takže nejsou zátěží pro životní prostředí. V okamžiku, kdy LED žárovka doslouží, je nejlepší ji zlikvidovat ji jako klasický elektroodpad.

O LED žárovkách se říká, že nejsou krásné. Není to ale pravda, mnohé od klasických edisonek nerozeznáte.Zdroj: www.photl.com

5. LED žárovky jsou ošklivé

NEJSOU. LED žárovku často od klasické žárovky nerozeznáte, design může mít totožný. LED žárovky mají i stejné patice jako klasické žárovky, takže kvůli nim nemusíte měnit svítidlo.

Zajímat by vás mohl i článek: Hrátky se světlem: I výběr žárovky může mít vliv na váš pracovní výkon!

Naopak ale můžete LED žárovku se svítidlem sladit. K mání jsou totiž žárovky čiré, ale i mléčně zabarvené, v klasickém tvaru, ve tvaru takzvaných svíček nebo ve tvaru, kterému se říká pingpongový míček. Ostatně, mrkněte sami na nabídku LED osvětlení od společnosti Panasonic.

Naozal nadherne bludy trepete ludom do hlavicky.
Pri vyrobe LED, hlavne vysokosvietivych sa pouziva GaAsP As = Arsenicum , cize arzen vobec nieje jedovaty, v stredoveku na jeho baze sa pouzivali tie najucinnejsie jedy. Takze len tak dalej. As sa pouziva hlavne preto, lebo samotne Ga = Galium je poriadne drahe, je to vzacny prvok, zatial co As je dost bezny. Takze urcite davajte svojim detom doruky LED nech sa hraju. Len podotykam, ze As sa v tele hromadi a telo ho neodkaze vylucit, bodobne aj ortut a olovo.
Dpobru chut.
Zdroj:

http://sk.wikipedia.org/wiki/Arz%C3%A9n
http://sk.wikipedia.org/wiki/Luminiscen%C4%8Dn%C3%A1_di%C3%B3da

Dobrý den, nedávno jsme narazila na poměrně zajímavou službu zarovkar.cz. Jedná se o klasický e-shop, kde kromě nákupu kvalitních (údajně žádná čína, apod. - nevím) žárovek vám i poradí, kterou kam dát a co víc, dokonce přijdou k vám domů ji vyměnit :-) Nevím teda, jak je tohle uživí u domácností, ale prý jim to funguje.. Tak jenom pro zajímavost.