Jste zde

LED žárovky: Světlo budoucnosti, aneb jak se v tom všem vyznat

Zdroj: cz.123rf.com
Není to tak dávno, kdy jsme začali slýchat o LED žárovkách. Následovala velká „LEDková“ horečka, kdy si každý kupoval cokoli, zároveň ale často "LEDky" nenaplnily očekávání. Pojďme se tedy realisticky podívat do tohoto zázračného světa budoucnosti!

10. 11. 2014

Přečtěte si o tom, jak je to doopravdy s LED žárovkami. Jaké jsou jejich skutečné výhody, jak poznat kvalitní LED žárovku a jaká je vůbec jejich historie.

Svítí, nebo nesvítí…

Jsou věci, nad kterými už moc neuvažujeme - takovou je například i stisknutí vypínače světla. To se však změnilo s příchodem LED technologií . Malá spotřeba, vysoká životnost, odolnost, bezporuchovost a miniaturizace předurčila toto rozptýlené laserové světlo ke zcela novým posláním. Světlo tak přestalo být pouze zapnuté a vypnuté, ale stalo se něčím lákavějším…

Z tohoto světla se postupně zrodil fenomén, který získal skalní příznivce napříč mnoha obory. Jsou mezi nimi ekonomové, ekologové, technici, designéři, výrobci nebo třeba restauratéři. Naposledy takový ohlas vzbudil vynález klasické žárovky.

Kámen, nůžky, LEDka…

V době pionýrského objevování LED technologie ale taková popularita mezi uživateli nevládla. Způsobil to především dovoz druhořadých žárovek a absence jednoznačných technických norem. To mělo za následek vznik nedůvěry spotřebitele. Naštěstí však zasáhla neviditelná ruka trhu a konkurenční boj oddělil zrno od plevele. A strašák jménem „Zákaznický portál“ vše dokonal.

Dnes je tedy jasné, že všechny na trhu dostupné LED technologie jsou přibližně srovnatelné a odlišují se především v technických parametrech a kvalitou vyrobených komponentů. Z toho se odvíjí jejich přesné použití a životnost. Je proto velice zásadní si uvědomit, kde a jak chci LEDku použít.

Dnes jsou v prodeji 3 ověřené technologie. SMD, kterou rozpoznáte podle malých žlutých čtverečků na ploše žárovky. COB má podobu jediného žlutého obdélníku a MCOB je rozeznatelná jako celistvě pokrytá plocha i v ohybech plochy žárovky. Každá z těchto ověřených technologií nám poskytuje určité světelné vlastnosti, jako je úhel a rozptyl osvitu.

Přeje-li si uživatel reflektorový svit, pak postačí nejdéle ověřená a rozšířená SMD technologie. V případě, kdy uživatel hodlá osvítit jednou žárovkou co největší prostor, pak je vhodné použít technologii COB, nebo její novou nadstavbu MCOB. Poslední zmíněná technologie je koncentrovaná technologie COB, která se nanáší například na velmi malé plochy. Tato vlastnost umožňuje pokrýt tenký drátek a imitovat tak podobu skutečné Edisonovy žárovky.

Žlutá, nebo bílá….

Dalším parametrem je barva světla. Technologie nabízí 3 základní úrovně. Studené bíle světlo označované hodnotou CW se používá v pracovním prostředí, nebo například koupelnách. Dále pak přirozené denní světlo značené NW, které je barevně neutrální, a původní žluté žárovkové světlo WW určené pro konzervativní uživatele a chvíle odpočinku. Žluté světlo vzbuzuje pocit tepla a bezpečí. Naproti tomu bílé denní světlo vás probere.

Skutečná síla…

Důležitou hodnotou LEDky je její světelný výkon. Nikoliv však paradoxně uváděný ve Wattech, ale v intenzitě svitu – v Lumenech. Čím větší je hodnota, tím intenzivnější světlo můžeme očekávat. Pro příklad uvedeme několik srovnání.

40W žárovka by se měla rovnat hodnotě 470 lm, 60W žárovka pak 806 lm a 100W žárovka odpovídá 1521 lm. Spotřeba LED žárovek se však pohybuje na úrovni 20 % spotřeby klasických žárovek, a to při stejné intenzitě svitu. Budete-li tedy vybírat za stávající výkon náhradu v podobě LEDky, pak neopomeňte vybírat intenzitu dle hodnoty Lumenů.  

Vidíš, nevidíš…

Často opomíjenou vlastností při výběru vhodné LED žárovky je difuzor. Je to ochranné dělící sklo mezi svítícími diodami a uživatelem. Sklo má přímý vliv na rozptyl a ostrost osvitu. Díky inovacím a postupným navyšováním přirozeného výkonu LEDek se stává difuzor velmi důležitou hodnotou. Mléčné zabarvení způsobí, že plocha žárovky bude svítit konstantně, a že vás nebude oslňovat svítivost jednotlivých čipů žárovky.

Kam patříš….       

Posledním důležitým parametrem je vhodný výměr zasazení. V současnosti jsou mezi spotřebiteli velmi oblíbené varianty kompletních svítidel. Tedy světel jako celku. Je to z toho důvodu, že životnost integrovaného zdroje světla se pohybuje v řádu desítek let (30 až 60 tisíc hodin konstantního svícení). Navíc na trhu už je i nabídka designových svítidel, což v podstatě znamená konec výměny žárovek. A to se nezmiňujeme o úžasném světě LED pásek a jeho možnostech.

Pro stávající světelné systémy se pochopitelně vyrábí mnoho variací náhrad. V tomto případě rozhoduje typ patice, jako je E14, E27, G9, GU10, MR16 a podobně, dále pak velikost a tvar uchycující objímky a konečně úhel a směr osvitu, který napomáhá tomu, aby světlo svítilo žádoucím směrem.

Podtrženo sečteno…

Pokud tedy vybereme vhodnou LED žárovku pro konkrétní situaci, pravděpodobně nenalezneme lepší variantu řešení osvětlení, než je LED. Poměr mezi cenou, výkonem a životností nemilosrdně drtí veškerá tradiční světelná řešení. A dá se předpokládat, že tento trend bude i nadále pokračovat.

Zdroj titulní fotografie: solerf / 123RF Reklamní fotografie

Faktorem nejvíce ovlivňujícím reálnou životnost zdrojů světla na bázi LED je jejich dobré chlazení a kvalita luminoforu (mění světlo zdrojové modré LED na bílé). Z těchto důvodů je vhodné vybírat svítidla navržená speciálně pro tento zdroj světla (obvykle ale mají výraznější chladič), resp. s jejich přímou integrací, osazená kvalitními LED (některé LED žárovky nevydrží pořádně svítit déle než běžná žárovka...).