Jste zde

Prošly by olympijské dvojzáchody podle českých norem?

Zdroj: Hendrike (licence Public domain Image)

Kauza olympijských záchodových mís v biatlonovém centru v Soči nás donutila trochu si osvěžit stavební normy a podívat se, co by vlastně správný záchod měl podle předpisů splňovat.

12. 2. 2014

Na úvod bychom nezainteresovaným měli vysvětlit, o čem to vlastně v úvodu byla řeč. V biatlonovém centru v olympijském Soči pořadatelé vybudovali toalety se dvěma mísami vedle sebe. To se okamžitě stalo terčem posměchu novinářů z celého světa. Více se o této události dočtete například v článku Olympijský úlet. Rusové nacpali dvě toalety do jedné kabinky.

Jak to tedy vypadá z pohledu normy ČSN 73 4301? Jedna záchodová mísa musí být v samostatné místnosti, tvrdí předpis, nicméně tím míní, že nemůžeme mít tenhle nástroj ulevení přímo v kuchyni, ale někde za zdí. V případě, že se byt skládá z pěti a více pokojů, měly by v bytě být instalovány dvě mísy. U vícepodlažních bytů v různých patrech, ovšem u jednopodlažních bližší specifikace chybí, takže záchody pro dvě potřebu paralelně vykonávající osoby by klidně prošly, u čtyřpokojových bytů by dokonce znamenaly malý nadstandard (jen z hlediska norem, ovšem ne z hlediska soukromí).

Pohodlné sezení na záchodě? S alespoň půl metrem na nohy

Ale zpět k našemu tématu. Jde o to, jak má vlastně podle stavební normy vypadat záchod. Ono ho totiž nelze postavit téměř kdekoliv a jakkoliv. Předně musí mít prostor pro toaletu správnou velikost. Ta činí při otevírání dovnitř 90×150 centimetrů, při otevírání dveří ven 90×110 (takový směr otevírání se preferuje).

Co se týká dalších rozměrů potřebných pro pohodlné využívání toalety, tak by mísa měla být vzdálene od protilehlé stěny nebo topného zařízení umístěna alespoň půl metru. Pakliže čelí dveřím otevíraným dovnitř, pak stačí mít 30 centimetrů mezi hranou mísy a otevřených dveří.

zachodove-misy-2

Toalety mohou mít rozličnou podobu. Zdroj: Eric Lumsden (licence Attribution-NoDerivs 2.0 Generic)

Kde začali splachovat

Vše se ovšem řídí základním pravidlem, že záchod by měl být dobře dostupný všem členům domácnosti. Mnohem zajímavější než současnost plná čísel a předpisů je historie toalet. Ta se začala psát velmi dávno, mezi mladíky nepatří ani splachovací záchod. Jedny z prvních se prý začaly používat na území dnešního Pákistánu. O tom si lze přečíst třeba v tomto článku:

Toalety a záchody na Facebooku příliš úspěšných stránek nemají. Bydlíme kvalitně jednu takovou má. Sledujte ji!


Google+ profil autora