Jste zde

Jak ušetřit tisíce? Šetřete vodou!

Zdroj: najkupelna.sk

Věděli jste, že za posledních 23 let zdražila voda více než stonásobně? A že její cena nadále roste? Co naopak klesá je ale spotřeba. Češi totiž začali vodou šetřit. A my vám poradíme jak na to!

28. 1. 2014

Nejsou to rady, které by vás výrazně omezovaly, nejde o nic složitého. Člověk jen nesmí být pohodlný a líný. A pak se dá ušetřit až několik tisíc korun ročně!

Sprchování vs. koupání

Největší spotřebu vody si vyžádá každodenní osobní hygiena. Pokud si tedy celá rodina napustí denně vanu plnou vody, není se čemu divit. Při koupání se spotřebuje průměrně 150 litrů vody, zatímco při sprchování jen 30 až 50 litrů. Vyměníte-li každodenní koupání ve vaně za sprchování ve sprchovém koutě, uspoříte ročně několik tisíc korun. Současným hitem jsou magneticky uzavíratelné sprchové kouty, vyzkoušejte je! Sprchování se pro vás navíc stane požitkem.

Praní prádla

Pokud máte doma starou pračku, zjistěte si, jakou má spotřebu vody. Dřívější automatické pračky spotřebovaly kolem 180 litrů vody na jedno praní, moderní úsporné pračky vystačí se spotřebou kolem 50 litrů vody na jeden prací cyklus. Pokud tedy vyperete špinavé prádlo, kuchyňské utěrky, jemné a měkké koupelnové osušky či povlečení v průměru ve třech pračkách za týden, uspoříte kolem 1560 litrů vody za jeden měsíc. A to už také nějakou korunu ve vaší peněžence ušetří.

Kapající kohoutky, protékající toaleta

Jenže ani praním a sprchováním úspora vody nekončí. Mnohdy si ani nemusíte všimnout kapajících kohoutků v koupelně nebo protékajícího WC. Voda tak zbytečně odtéká do zahradního septiku a vaše peníze mizí nenávratně pryč. Ideálním pomocníkem při šetření vašich financí je právě omezovač průtoku vody v nádržce u toalety a kvalitní těsnění v kohoutku.

Dočetli jste až sem? Perfektní! Máme pro vás 40% lednové slevy na zahradní septiky!

Jak dále šetřit vodu?

O tom, zda bude na konečném ročním vyúčtování přeplatek, nebo nedoplatek pak rozhodují i další drobnosti. Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou, zavírejte během čištění zubů tekoucí kohoutek. A stejně tak zastavujte vodu pokaždé, když si dleší dobu mydlíte ruce, nebo na obličej nanášíte čistící krém. Voda by neměla protékat ani v okamžiku, kdy si dámy holí nohy, případně pánové tvář.

A v neposlední řadě je dobré naučit se například pro kropení zahrady využívat dešťovou vodu nashromážděnou v zahradní jímce!

Pche, sprchovat se ve sprcháči, to je přežitek a plýtvání. Já se meju na zahradě dešťovkou. Kromě toho, že to je měkká voda a je tak mnohem vhodnější, se v zimě i otužuju a nic to nestojí!