Jste zde

Jak platit méně za elektřinu? Nepoužívejte stand-by režim a změňte dodavatele

Zdroj: praguecityline.cz

Počítač, televize, pračka, lednička, žárovky, rychlovarná konvice… spotřebiče, bez kterých si už neumíme život ani představit. A také ohromní žrouti elektrické energie. Faktura za elektřinu tak nepatří k nejoblíbenějším poštovním zásilkám.

21. 10. 2013

Většina dodavatelů v roce 2013 sice ceny elektřiny snížila, koncoví zákazníci ale paradoxně platí víc – a to zejména kvůli tomu, že se zvýšil příspěvek na obnovitelné zdroje (ano sem patří i mnohokrát proklínané solární elektrárny). Náklady na elektřinu tak patří k těm větším položkám v rozpočtu rodiny.

Dají se ale snížit – a to řádově i o několik desítek procent. Stačí jen nebýt líný a pohodlný a občas v začátku trochu více zainventovat. Podívejte se na pět základních rad:

1. Nepoužívejte stand-by režim!

A to zejména v případě, že máte doma starší spotřebiče. Klasická televize, starší videopřehrávač, případně stolní počítač, který už má nejlepší roky za sebou – to jsou tři hlavní viníci vysokých účtů za elektřinu. U nich totiž používání stand-by (jinak také pohotovostního režimu) často tvoří až padesát procent nákladů na jejich provoz.

V případě staršího stolního počítače, který nevypínáte, tak ročně zaplatíte až o téměř dva tisíce více. U moderních spotřebičů se spotřeba ve stand-by režimu výrazně snižuje (jsou na to už i směrnice EU), nicméně pro české domácnosti platí, že pohotovostní režim je v ročním účtu za elektřinu zastoupený asi z deseti procent.

2. Spotřebiče používejte rozumně

Neodmražená lednička s vrstvou námrazy o tloušťce 3 milimetry vás připraví o 75 % více elektřiny než spotřebič, který odmrazovací kúru pravidelně podstupuje. Pračka bude méně „žrát“, pokud jí jednou za rok necháte vyčistit filtr. A investice do kvalitnějšího pracího prášku se vyplatí – protože mezi praním na šedesát a devadesát stupňů je zhruba pětadvacetiprocentní rozdíl ve spotřebované energii.

usetreno-elektrina2

Kolik ušetříte s jednotlivými typy žárovek? Zdroj: Evropská komise

Jde sice o maličkosti, ale právě tyto maličkosti pak v součtu dávají dohromady stovky a tisíce korun. Upřímně – vaříte v rychlovarné konvici vždy jen potřebné množství vody, nebo po zalití kávy vylíváte zbytečný litr vroucí tekutiny? Pro myčku pak platí pravidlo o zapínání až v okamžiku, kdy je plná, a i tady se vyplatí pořídit kvalitní mycí prostředek, který umožní mýt nádobí v úsporných programech.

3. Zajímejte se o konkurenci mezi dodavateli elektřiny

Trh s elektřinou se v Česku liberalizoval v roce 2006 a dnes tu působí více než tři stovky různých dodavatelů, jejichž koncové ceny pro zákazníky se liší. Vyzkoušejte porovnání cen elektřiny od dodavatelů ve vašem okolí a možná budete překvapeni. Nepůjde sice o úsporu v řádech desítek procent, jak slibují některé reklamy, rozhodně ale můžete jedinou změnou smlouvy ušetřit okolo deseti procent nákladů.

Ušetřit se dá i na plynu: Platíte za plyn velké peníze? Změňte dodavatele – za deset minut je hotovo

Na změnu máte nárok ze zákona – je tedy bezplatná. Pokud tedy nemáte uzavřenou smlouvu na dobu určitou, kde vám za předčasné vypovězení hrozí sankce. Rozhodně se ale do změny dodavatele nepouštějte bezhlavě po návštěvě podomního prodejce – pak byste totiž mohli splakat nad konečným „výdělkem“.

4. Vsaďte na úspornější typy žárovek

Je jasné, že do sklepa, kam chodíte dvakrát do týdne na pět minut, nebudete pořizovat nákladnou LED žárovku, tam se vám její provoz rozhodně nevyplatí. Pro běžné každodenní svícení je ale klasická edisonka, která díky mohutnému předzásobení v českých domácnostech dále přežívá, značně neefektivní. Podle spotřeby jí patří čestné místo v energetické třídě E. Nákup úspornějších typů se rozhodně vyplatí.

Halogenová žárovka s xenonovou náplní ušetří oproti wolframce asi 20-30 % energie a spadá už do kategorie C, infračervená halogenka uspoří zhruba polovinu energie a už patří do třídy B, běžně dostupné CFL „úsporky“ pak s úsporou 70-80 % patří do „Áčka“ a nejšetrnější k vaší peněžence jsou potom LED žárovky, které v porovnání s edisonkou potřebují jen necelých 20 % energie.

Pravdou je, že v tomto případě jsou pořizovací náklady vyšší, LED žárovky ale vydávají celkem příjemné světlo a jsou prakticky nesmrtelné.  

5. Pořizujte už jen úsporné spotřebiče

Podle směrnic Evropské unie je v členských státech postupně omezován prodej spotřebičů, které patří do vyšších energetických tříd. Na druhou stranu jich jsou ale stále plné internetové bazary. Při pořizování „nové“ ledničky, pračky, televize ale myslete dál než k účtu za samotný spotřebič.

V tomto případě se mnohem více vyplatí investovat trochu vyšší částku do nákupu nového, který je ale mnohem úspornější než starší typ. Při nákupu také hlídejte detaily – mezi ně například patří už zmiňovaná spotřeba v režimu stand-by.

Přidejte se k nám na Facebooku a neuteče vám jeidný tip na to, jak ušetřit!

Co myslite ze se stane az si vetsina nakoupi ty sve suher hyper usporne LED / zero standby predrazene nesmysly?

Ano, zdrazi vam to tak abyste platili stejne, ne-li vice.

Tohle fanaticke setreni je nesmysl, v dnesni dobe neni problem vyrobit dostatek energie, a to ze si budu zbytkovym prikonem spotrebicu v byte topit je moje vec, a v zime dokonce vyhodna. Takze opet jeden z absurdnich dusledku soucasneho idiotskeho spolecenskeho usporadani, ktere vede akorat ke krizim a kolapsum.

Co takhle elektrinu do urcite celkove spotreby prakticky zadarmo, a aby se tim neplytvalo, tak po urcite hranici (na obyvatele) prebytek jiz pomerne draze tarifovan? Tim se mj. zajisti, ze vsichni budou +/- spotrebovavat v ramci levneho pausalu, a elektrarny nebudou mit problem s planovanim vyroby. A nebudou treba zadne debilni nestabilni a predrazene "smart site".

Tohle jsou takové potroublé rady, co pořád papouškují lidi všude kolem nejen bez alespoň povrchní znalosti věci, ale i bez jakékoli schopnosti si to spočítat.

Cvičně si vezměte rozdíl ve spotřebě a ceně třeba u takové sušičky prádla za 6k a za 20k a zjistíte, že se ten spotřebič zaplatí možná za 15 let. No to koupí jen idiot. Poruchovost o moc lepší nebude, hlavně, levné se dají opravit u bastlíře na rohu, drahé spotřebiče maji složitější technologie (ty sušičky třeba dneska jsou v podstatě klimatizace, takže běžný opravář to dělat nemůže). My jsme měli doma v chladniče nějaké über úsporné třídy ventilátor (!) k účinnějšímu chlazení, ten se samozřejmě pos* za pár let a oprava za několik tisíc. Obyčejná lednice třídy B by fungovala nejspíš ještě dvacet let bez poruchy.

Hlavně ty kecy o stand.by režimu, to fakt myslíte vážně? To jste si taky přečetli u komise nebo co? Je problém se zeptat vedle kolegů na portálu (tedy mě), než vypustíte takové strašné bludy?

Tak nějak jste opomněli dodat, že náklady na vypínání spotřebičů ze standby mohou být výrazně dražší než získaná úspora na elektřině. Časté opakované vybíjení kondenzátorů elektroniky v důsledku odpojení od sítě a jejich opětovné nabíjení při zapojení do sítě významně snižují životnost spotřebiče. Takže je sice krása, že za rok ušetříte pár set na elektřině, ale méně příjemné bude, až budete muset kupovat nový počítač, protože vám v nejhorším případě zdroj počítače v důsledku vytečení nějakého kondíku zkratoval základní desku a procesor... (v lepším případě odešel pouze ten zdroj či deska)