Jste zde

Co byste měli vědět, než se pustíte do rekonstrukce bydlení?

rekonstrukce bytu Zdroj: creditas.cz
Pustit se do rekonstrukce bytu nebo domu chce odvahu. Rekonstrukce totiž není tak jednoduchá, jak se může zdát, a to po všech směrech – jak finančně, tak časově a v důsledku i psychicky. Na co myslet před rekonstrukcí, abyste vše zvládli v klidu?

17. 2. 2020

Než se do rekonstrukce pustíte, dobře si ji promyslete. Odpovězte si na otázky, zda je v tuto chvíli rekonstrukce opravdu nutná, zda máte dostatek financí a také, co všechno budete rekonstruovat. Rekonstrukce vám zabere hodně času a vyžadovat bude nemalou investici.

Vyřešte si financování

Otázka financí je pro většinu lidí při rekonstrukci zásadní. Využít můžete vlastní úspory, úvěr ze stavebního spoření, spotřebitelský úvěr, ale i hypotéku. Ať už se chystáte zrekonstruovat pouze malou část bytu či domu nebo plánujete kompletní přestavbu, výhodným řešením je hypotéka na rekonstrukci, kterou Banka CREDITAS nabízí s jedním z nejlepších úroků na trhu.

Sepište si všechny změny

Jestli už jste se pevně rozhodli, že do rekonstrukce jdete, a máte jasno i v tom, jakým způsobem ji budete financovat, je na řadě odhad, kolik peněz budete potřebovat. Pro tyto účely si sepište, co všechno chcete měnit a plánu se držte.

Rovněž je dobré popřemýšlet, jestli zvládnete některé úpravy provést sami, nebo budete potřebovat profesionály. Při kompletní rekonstrukci je vždy lepší se obrátit na odborníky, i kdyby vás to mělo stát více. Budete mít jistotu odborného provedení a získáte záruku na případné opravy.

Mějte po ruce kompletní projektovou dokumentaci

Vždy je lepší svěřit rekonstrukci stavební firmě. Zejména pak při rozsáhlých úpravách, kdy se zasahuje i do nosných stěn, změny dispozic nebo rozvodů elektřiny. Připravte si kompletní projektovou dokumentaci domu. Podle ní bude firma postupovat a vy budete mít jistotu, že bude vše v pořádku.

Svépomoci dělejte spíše menší úpravy a raději se nepouštějte do bourání stěn a zapojení elektrických rozvodů. I na menší rekonstrukci je ale dobré mít po ruce alespoň nákresy, ze kterých vyčtete, které stěny jsou nosné, nebo kudy vedou rozvody elektřiny a dokážete tak lépe rozvrhnout umístění nábytku. Navíc se vyhnete riziku nechtěného zásahu do nosné konstrukce budovy.

Udělejte si průzkum

Znáte někoho, kdo v nedávné době rekonstruoval? Zeptejte se ho na náklady, na to, co k tomu potřeboval, jak dlouho rekonstrukce trvala, co ho zaskočilo i na další věci, které vás zajímají. Pokud nikoho takového neznáte, poraďte se s architektem. Ten vám pomůže nejen s návrhem celé rekonstrukce, ale i s výběrem materiálu a poradí vám, jak rekonstrukci zbytečně nepřeplatit. Navíc získáte i přesnější odhad celkové ceny. Užitečná jsou také diskuzní fóra.

V neposlední řadě nezapomínejte na stavební úřad. K větší rekonstrukci, například k přístavbě, budete potřebovat jeho povolení. V bytě zase vše projednejte se správcem objektu, který vám řekne, které změny jsou možné a které nikoli.

Myslete na výběr vybavení a nábytku

Při plánování rekonstrukce myslete dopředu na výběr nábytku, vybavení koupelny, ale i na zdánlivé maličkosti jako jsou například vypínače ke světlům nebo kliky na dveře. Projděte si obchody a zjistěte, zda mají produkty, které se vám líbí, k dispozici ihned, nebo jsou jen na objednávku. Designové kousky často na skladě nejsou a budete si na ně muset počkat. Snadno se tak stane, že se kvůli chybějícím drobnostem rekonstrukce protáhne.

Pár rad na závěr:

  • Nemyslete na trendy, které vás za pár měsíců nebo za rok omrzí.
  • Nezapomínejte na osvětlení – právě to je nejdůležitějším nástrojem, který dokáže vytvořit příjemnou atmosféru.
  • Dodržujte osvědčené postupy a nebuďte unáhlení, je snadnější vše udělat pořádně napoprvé než napravovat zbytečné chyby.
  • Mějte všechna potřebná povolení, pokud je k rekonstrukci potřebujete.