Jste zde

Císařská koruna alias řebčík: Krásně kvete, pekelně zapáchá, a tak odhání škůdce

hřebčík detail Zdroj: Bigstockphoto
Zkrášlete svou zahradu řebčíkem královským! Poradíme vám, jak správně postupovat při jeho výsadbě, a prozradíme vám, kam ho umístit, aby se mu dařilo a bohatě kvetl.

27. 6. 2022

Řebčík královský neboli korunovka královská, či císařská koruna je cibulovitá rostlina, která dorůstá do výšky až jednoho metru, kvete od dubna do května a na jednom místě vydrží i několik let. Abyste se však dočkali jejích krásných květů, je třeba ji věnovat náležitou péči! 

bigstock-vibrant-orange-flowers-of-frit-429638096.jpg

řebčík královský na zahradě
Zdroj: 
Bigstockphoto
Řebčík královský je nejběžnější zástupce rodu řebčíků z čeledi liliovitých. I přesto však na českých zahradách nebývá běžně k vidění. 

V českých zahradách se moc nepěstuje

Řebčík královský je majestátní rostlina, která upoutá pozornost svým exotickým vzhledem. Rostlina je zajímavá nejen svými květy, ale také listy a celkovým habitem.

Cibule je mrazuvzdorná, a tak není potřeba ji na zimu vyzvedávat ze země. Abyste ji však ochránili před škůdci, je vhodné ji umístit do speciálního košíku na cibulovité rostliny. 

Květenství řebčíku královského, které svým vzhledem připomíná královskou korunu, je složeno z pěti až deseti květů, které mají zvonkovitý tvar a oranžovou, ohnivě červenou nebo jasně žlutou barvu. Mají v průměru 4 až 5 cm a na rostlině vydrží kvést po dlouhou dobu.

Listy řebčíku jsou lesklé a vyrůstají pouze ve spodní části rostliny a na jejím vrcholu. Dlouhá lodyha je zcela bez listů.

Kvete, jen když je spokojený

Řebčík královský je trvalka, která na jednom místě vydrží i několik let. Dobře si tak rozmyslete, kam ho na své zahradě zasadíte.

bigstock-blooming-crown-imperial-in-spr-401051768.jpg

oranžová císařská koruna
Zdroj: 
Bigstockphoto
Řebčík královský je úchvatná rostlina, která se stane skvostem a dominantou vaší zahrady. 

Řebčík není příliš náročný na péči. Bude se mu dařit na slunci i v mírném polostínu a v lehké dobře propustné půdě s dostatkem živin, které je však potřeba vždy s příchodem jara doplnit. Dále je také dobré dbát na to, aby půda byla stále mírně vlhká, nikoliv však přemokřená, a aby cibule byla přes zimu přikryta vrstvou zralého kompostu

Cibule řebčíku, které jsou velmi křehké a rychle vysychají, sázejte koncem léta do hloubky zhruba okolo 20 cm a mírně šikmo, aby se v jejím dutém stonku nemohla držet voda. Předejdete tak hnilobě a plísním. 

Její krásou se kochejte raději z dálky

Řebčík je sice krásná rostlina, ale málokdo ví, že celá rostlina, především však její cibule, poměrně hodně zapáchá a její odér tak může rušit při posezení. Na druhou stranu však její zápach nemají rádi krtci, hraboši a hryzci, a proto na zahradě může fungovat i jako účinný přírodní odpuzovač. 

Celá rostlina je navíc prudce jedovatá a při požití může způsobit nevolnost a ovlivnit činnost srdce. Neměla by proto být v dosahu malých dětí!

bigstock-spring-blooming-yellow-fritil-240725803.jpg

žlutý řebčík
Zdroj: 
Bigstockphoto
Na řebčíky velmi často narazíte v zámeckých zahradách. V minulosti totiž byly považovány za symbol síly a vznešenosti.

Zdroje:

  • https://www.magazinzahrada.cz/rebcik-kralovsky-vysazujte-v-srpnu/
  • https://www.rostlinky.cz/blog/rebcik-kralovsky-pestovani.html
  • https://izahradkar.cz/zahrada/okrasne-rostliny/kvetiny/rebciky-trochu-opomijene-pritom-krasne-cibuloviny/
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-pestovat-rebciky
  • https://zahrada.bydleniprokazdeho.cz/zahrada/pestujeme-rebcik-kralovsky.php

Související články