Jste zde

Chtěl spáchat sebevraždu, ale vynalezl hranolky. Jak si doma připravit ty nejlepší?

originální hranolky Zdroj: www.bigstockphoto.com
Historie žádného fastfoodového pokrmu není tak pohnutá, jako právě historie smažených hranolek. I když se Francouzi společně s Belgičany dodnes přou, kdo tuhle pochutinu vynalezl, my máme svého favorita jasného.

25. 1. 2021

Místo sebevraždy hranolky

Ačkoli jistý belgický novinář tvrdil, že nalezl jakýsi rodinný rukopis z roku 1781, kde je zmínka o tom, že první bramborové hranolky byly smaženy v belgickém Namuru v roce 1680, jde ve skutečnosti o lež. Brambory se totiž do Evropy dostaly až kolem poloviny 18. století. Historii smaženého pokrmu tak musíme hledat někde jinde.

Zamiřme proto do francouzských luhů a hájů, konkrétně do východní části Paříže. Tady se narodil jistý Marie-Antoine Carême, se kterým se život zrovna dvakrát nemazlil. Už od jedenácti let prý vysedával se svým otcem v jakési putyce na francouzské periferii. Jednoho večera se s ním otec melodramaticky rozloučil a s požehnáním ho poslal ho do světa.

bigstock-cooking-french-fries-in-the-de-369292687.jpg

hranolky v loji
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
O to, kdo vynalezl hranolky se přou Francouzi a Belgičané. Komu v tomto sporu straníte vy?

Carême se proto vydal na dlouhou pouť s nejasným cílem. Po mnoha dnech putování a hladovění skončil ve známé francouzské cukrárně, kde šel do učení k jistému Monsieuru Baillymu. Během let se bohužel nešťastně zamiloval do jeho dcery, která ale lásku chudého „příživníka“ neopětovala. Carême se proto rozhodl situaci vyřešit sebevraždou.

Protože byl ale pozdní podzim a žádné jedovaté rostliny v tomto ročním období nesehnal, usmyslel si Carême, že se otráví bramborovou natí. I ta ale byla povadlá a nešťastník proto v zoufalství vyhrabal bramborové hlízy v domnění, že jsou zrovna tak jedovaté jako plody okrasné rostliny.

Protože syrové nechutnaly zrovna dvakrát dobře a Carême jich chtěl spořádat pokud možno co nejvíc, rozhodl se „jedovaté plody“ rozkrájet na malé hranolky, naházel je na pánvičku do rozpáleného oleje, kde je usmažil a osolil. Jakmile pokrm zkonzumoval, uložil se ke spánku s tím, že tenhle nespravedlivý svět vidí naposled.

Jaké ale bylo jeho překvapení, když se probudil a byl stále na tomhle světě? K tomu všemu ještě příjemně nasycený a odpočinutý? Od té doby se hranolky staly jeho oblíbeným jídlem, se kterým udělal díru do světa.

bigstock-bowl-of-french-fries-on-white-370548532.jpg

hranolky na talíři
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Věděli jste, že konzumace hranolek byla podle jejich vynálezce tak nebezpečná, že byla jasnou cestou k sebevraždě? Ostatně, celý příběh jejich vzniku je dosti bizarní.

Pokud jste po přečtení tohohle příběhu dostali chuť na lahodné domácí hranolky, určitě vás bude zajímat, jak si tuhle pochutinu připravit bez toho, abyste museli do obchodu pro předražený polotovar. Co si budeme nalhávat, domácí hranolky se totiž nemůžou s těmi kupovanými rovnat.

Jak na domácí hranolky?

Velké, pevné a čerstvé brambory omyjeme, očistíme, ale neloupeme. Nakrájíme je na hranolky a ty dáme do studené vody, kde je necháme odležet ideálně přes noc.

Neděste se pěny, která se ve vodě vytvoří. To jenom brambory pouští do vody škrob. Díky dlouhému namáčení budou hranolky pěkně křupavé a navíc na vzduchu nezčernají.

Jakmile budou hranolky důkladně uležené, přeceďte je, nechte okapat a přebytečnou vodu odsajte papírovými utěrkami.

Rozprostřete hranolky na pekáč, kde jim dopřejte ještě asi půlhodinový odpočinek. Hranolky pak přesuňte do rozpáleného oleje a smažte je nadvakrát. Poprvé asi tři minuty.

Hranolky pak vyndejte, osušte a poté smažte podruhé. Hotové hranolky poznáme podle zlatavé barvy a syčivého zvuku, který vydávají.

Jakmile jsou hranolky hotové, odstraníme z nich přebytečný tuk, posypeme solí, bylinkami nebo červenou mletou paprikou a ihned podáváme.

Náš tip: Co si budeme nalhávat. Hranolky jsou kalorickou bombou. Pokud nechcete mít ještě větší výčitky, namísto tatarky si je vychutnejte se zakysanou smetanou, medem a kari, nebo třeba jogurtovým dipem s koprem, česnekem a dalšími bylinkami.