Jste zde

Chřipkovník, rýmovník a ti druzí: Aneb vypěstujte si lékárnu v květináči!

listy rýmovníku Zdroj: www.bigstockphoto.com
Vypěstujte si s námi bylinky, které se svým účinkem vyrovnají nosním kapkám i nejrůznějším přípravkům na bolest. Mnohé napoví už jejich název.

18. 10. 2020

S rýmou, se škrábáním v krku ani s bolestí hlavy už nemusíte hned utíkat do lékárny. Představíme vám rychle rostoucí a nenáročné pokojové rostliny, které se svým účinkem vyrovnají celé řadě léků. A to bez nepříjemných vedlejších účinků! 

bigstock-making-syrup-from-cut-indian-b-387544117_1.jpg

nakrájený chřipkovník
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Léčivé bylinky zvládne vypěstovat opravdu každý a v případě nemoci je budete mít vždy po ruce. 

Rýmovník zatočí nejen s rýmou

Rýmovník je pokojová rostlina, která se těší čím dál tím větší oblibě. A není divu! Čaj z listů pomáhá nejen při nachlazení a horečce, ale i při průjmech, vysokém krevním tlaku a špatném cholesterolu. Zevně užívaný napomáhá rychlejšímu hojení drobných ran a popálenin. V místnosti, kde je umístěný, se mnohem lépe dýchá, protože čistí vzduch a uvolňuje dýchací cesty

bigstock-potted-indian-borage-plectran-387543376_1.jpg

rýmovník v květináči
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Rýmovník je osvědčený bojovník proti nachlazení! Využít ho můžete k přípravě čaje, k výrobě vlastního sirupu i k inhalaci. 

Pěstování rýmovníku je velmi snadné. Nevyžaduje speciální substrát, snese mírnou zálivku a dařit se mu bude na nejsvětlejším místě ve vašem bytě. Pozor však na průvan a chlad, který by mohl rostlině uškodit. 

Sirup z chřipkovníku je skvělá prevence v období chřipek

Chřipkovník je méně známý, ale stejně nenáročný a účinný příbuzný rýmovníku. Použít ho můžete nejen v boji proti chřipce, ale i při rýmě a střevních problémech. Listy můžete použít k přípravě čaje, sirupu nebo k inhalaci. Citrusové aroma chřipkovníku ucítíte už při promnutí mezi prsty.

Na pěstování má stejné pěstební nároky jako rýmovník.

Listy angínovníku nikdy nepolykejte! 

Angínovník je nejen léčivý, ale i dekorativní. Pokojovka, jejíž listy připomínají kosatec a květy lilii, miluje vydatnou zalivku a nejlépe se jí bude dařit na okenním parapetu, kam po většinu dne dopadá denní světlo. Pozor však na přímé sluneční paprsky a mráz. 

Odvar z oddenku nebo žvýkání malého kousku listu je výborný lék na bolest v krku, hlasivky i na problémy s močovým měchýřem a močovými cestami. List doporučujeme žvýkat maximálně 5x denně po dobu 30 vteřin. 

bigstock-close-up-of-tea-from-the-kettl-388552636.jpg

čaj z chřipkovníku
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Čaj z chřipkovníku, který si velmi jednodušše připravíte už z jednoho listu, je výborná první pomoc při prvních příznacích chřipky. Vašemu tělu pomůže rychleji nastartovat léčivý proces! 

Migrénovník uleví svou příjemnou vůní

Migrénovník je nenáročná pokojová rostlina, která pomůže zejména s bolestí hlavy a migrénou. K úlevě postačí už samotná inhalace silného aroma, které se uvolní pouhým promnutím listů mezi prsty. Listy však můžete využít i k přípravě masti, kterou můžete masírovat spánky a zadní část krku, nebo jako vhodnou přísadu k výrobě potpourri

Při dostatku světla a mírné pravidelné zálivce se vám rostlina odmění rychlým růstem a krásnými růžovými až světle fialovými květy, které udělají parádu na každém okenním parapetu nebo v záhoně, jelikož rostlinu můžete od jara do podzimu letnit.

Pozor však na první mrazy. Rostlina není mrazuvzdorná! 

Velkou nevýhodou rýmovníku je jeho citlivost na chlad. Při teplotách pod 14 stupnů Celsia začíná chřadnout a po několika týdnech uhyne. Nelze tedy a zimu odložit a zimovat v nevytápěné místnosti. Přežije jen v obytných prostorách, kde s výhodou mírně osvěžuje vzduch.