Jste zde

Chmel jako bylinka: Čaj z něj uklidňuje a uspává

chmel v misce Zdroj: Shutterstock
Vyrazte spolu s námi na sběr zelených šištic chmele a uvařte si čaj, který má blahodárný vliv na lidské zdraví. Víme, jak na to!

16. 8. 2022

Když se řekne chmel, každému z nás se automaticky vybaví pivo, neboť chmelové šištice představují základní surovinu při jeho vaření. Chmel však neslouží pouze pro přípravu tohoto zlatavého moku!

Chmel patří mezi léčivé bylinky a z čerstvých i sušených chmelových šištic, které se sbírají koncem srpna nebo počátkem září, kdy je jejich účinek největší, si můžete připravit zdravý čaj, který má spoustu pozitivních účinků. 

shutterstock_2176671159.jpg

mladé výhonky chmele
Zdroj: 
Shutterstock
Mladé výhonky chmele, tzv. pazoušky, které se vyrývají ze země, ještě předtím než prorostou, můžete upravit stejně jako chřest, a obohatit tak tělo o spoustu vitamínů a minerálních látek. 

Samičí šištice sbírejte ještě předtím než zhnědnou

Chmelové šištice obsahují velké množství prospěšných a velmi účinných látek, které mají vliv nejen na fyzické, ale i duševní zdraví

Chmel má sedativní účinky a popíjení chmelového čaje tlumí podrážděnost, napomáhá snižovat úzkost a navozuje klidný spánek. Dále také podporuje trávení, zklidňuje podrážděný žaludek, snižuje horečku, působí jako afrodiziakum a podle studií dokonce představuje účinnou prevenci vzniku rakoviny prsu, prostaty a dělohy. Čaj však není vhodné popíjet po celý den, neboť skutečně uspává. 

shutterstock_2049079226.jpg

čaj z chmelových šištic
Zdroj: 
Shutterstock
Čaj z chmelových šištic slouží jako prevence Alzheimera a Parkinsonovy choroby. 

Čaj z chmelových šištic ocení i ženy, které trápí menstruační bolesti, bolest hlavy při menstruaci a změny nálad. Šištice totiž obsahují takzvané fytoestrogeny, tedy látky, které jsou podobné ženským hormonům. 

Šištice sušte při nízké teplotě

Chmelové šištice můžete využít čerstvé, nebo si je můžete usušit a uložit do zásoby. Dbejte však na to, aby teplota sušení nepřesáhla 40 stupňů Celsia a abyste je spotřebovali nejpozději do Vánoc. V sušeném stavu totiž velmi rychle ztrácí svou účinnost! 

Čaj z chmelových šištic, který má nahořklou mírně štiplavou chuť a pro někoho nepříjemný kořenitý zápach, připravíte zalitím 1 polévkové lžíce 250 ml vroucí vody. Čaj nechte 15 minut vyluhovat, doslaďte ho medem nebo cukrem a popíjejte ho ještě teplý. Pozor však na alergickou reakci, kterou chmel může vyvolat i po delší době užívání. Déle jak tři měsíce ho proto neužívejte!

shutterstock_1889700583.jpg

sušené chmelové šištice
Zdroj: 
Shutterstock
Sušené chmelové šištice můžete použít k míchání nejrůznějších bylinných směsí, ze kterých si můžete připravit léčivý čaj. 

Čaj nebo silný odvar můžete použít také k přípravě relaxační koupele celého těla nebo k oplachu vlasů, který podpoří jejich růst, dodá jim lesk a pomáhá předcházet tvorbě lupů.

Tip: Vyrobte si vlastní bylinkový sáček, který vám pomůže lépe usnout

Vyrobit si bylinkový sáček, který vás ukolébá ke spánku, je velice jednoduché a rychlé. Správně usušené chmelové šištice postačí pouze vložit a zašít do bavlněného nebo lněného sáčku, který následně umístíte pod polštář, na kterém spíte. Pytlíček zklidní celý organismus a navodí klidný spánek. 

Zdroje:

  • https://www.vitalia.cz/clanky/v-zari-dozravaji-chmelove-sistice-jsou-vyborne-na-spani/
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/chmel-jako-lecivka-i-lahodna-zelenina.html
  • https://www.lekarna.cz/clanek/chmel/
  • https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/1435-chmel-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti
  • https://www.vareni.cz/magazin/chmel-jako-bylinka/