Jste zde

Červené víno, propálení nebo proleženiny od nábytku: Tipy, jak zachránit koberec

čistění koberce vysavačem Zdroj: Bigstockphoto
Že prostě položíte koberec na podlahu a je hotovo? Není. I on totiž vyžaduje, stejně jako jiné typy podlahových krytin, určitou péči, aby dlouho vydržel a dobře při tom vypadal. Jak by tedy měla ideálně starost o něj vypadat?

30. 9. 2021

K výhodám koberců patří jejich izolační a akustické vlastnosti, neméně pak jejich vzhled. Vhodně zvolený koberec dokáže dokonale zútulnit jakoukoli místnost, ať už půjde o obývací pokoj, dětský pokoj, nebo třeba ložnici. Je jedno, jestli máte koberec přes celou místnost, nebo jenom doplňuje oblíbenou plovoucí podlahu či jinou krytinu. V každém případě ho nemůžete nechat jen tak ležet ladem. 

Správný výběr hraje nejdůležitější roli

Už při výběru koberce byste měli přemýšlet nad tím, jak ho budete používat, tedy v jak frekventované místnosti ho chcete mít. Podle toho pak vybírejte materiál. Nejjednodušší údržba vás čeká u syntetických vláken.

Každopádně je základem úspěchu pravidelně ho luxovat, a to po směru vlasu. Pravidelně v tomto případě znamená minimálně 1x týdně, ale čím častěji to uděláte, tím lépe. Nečistoty se totiž nestačí dostat do hloubky. Pokaždé, když se do hloubky dostanou, je to pro koberec více či méně devastující. 

bigstock-funny-young-man-tired-of-clean-167576645.jpg

muž ležící na koberci
Zdroj: 
Bigstockphoto
O koberec byste měli pečovat pravidelně - minimálně jednou týdně ho důkladně vysát.

3 nejčastější potíže, které s kobercem řešíme

Kromě toho, že musíme koberec pravidelně zbavovat nečistot, se potýkáme ještě s typickými nemilými situacemi.

  • Polití koberce tekutinou: Všechno může uškodit, fatální nemusí být jenom červené víno nebo poctivá káva. Jakmile se vám „povede“ něco na koberec vylít, skvrnu vyčistěte ihned, dokud vše nezaschne. Jakmile by se tak totiž stalo, zbavovali byste se nevzhledných fleků jen těžko. Po vyčištění místo osušte, pokropte vodou a znovu osušte. 
  • Propálení koberce cigaretou: I to se může stát docela snadno a moc možností, jak situaci vyřešit, vskutku není. Pokud vám kousek koberce propálí popel od cigarety, můžete kousek odstřihnout a koberec popáleným místem otočit tam, kde defekt nebude vidět, třeba pod sedačku. Další možností je ještě zastřižení vlasu koberce na místě, které není vidět, a nalepením na postižené místo. 
  • Proleženiny od nábytku: Když stabilně stojí nábytek na svém místě po nějaký čas, je nemožné, aby se na něm nevytvořily proleženiny, otlačeniny. Ačkoli to možná zní neuvěřitelně, i s nimi se dá bojovat. Použijte páru ze žehličky a napařte jí otlačené místo, dávejte však dobrý pozor, aby se žehlička nedotkla koberce – to už by se napravovalo stěží. 

Péče o koberec není složitá, ale podceňovat ji také nesmíme

Pečovat o koberec je docela jednoduché. Stačí k tomu vysavač a pravidelnost, s níž ho budete na koberci používat. Dopřejte této podlahové krytině vysání aspoň 1x týdně nebo častěji. Její životnost tak zásadně prodloužíte.

Zdroje:

  • https://www.vladcemopu.cz/blog/jak-nejlepe-a-nejucinneji-vycistit-koberec/
  • https://www.xxxlutz.cz/c/jak-vycistit-koberec
  • https://www.prozeny.cz/clanek/soda-pena-nebo-sprej-vime-co-vycisti-koberec-nejlepe-48014