Jste zde

Bylinkový seriál: Heřmánek voní a mírní bolest zubů

heřmánkový čaj Zdroj: Bigstockphoto
Heřmánek je oblíbený už dobrých tisíc let, a to jako léčivá bylinka i přídavek do kosmetických přípravků. Jeho pěstování je docela snadné a jeho využití rozmanité. Zařaďte ho do svého života tím, že ho začnete pěstovat doma!

27. 2. 2022

S heřmánkem se můžete setkat na polích a lukách, pěstovat ho ale můžete i systematicky na zahradě a také doma v květináči. Mít po celý rok po ruce takového pomocníka, který vám uleví třeba při horečce nebo bolesti břicha, je požehnání.

Pěstovat heřmánek zvládne každý

Bylinky – i heřmánek – jsou úžasné v tom, že nabízí celou škálu využití, a přitom péče o ně není nikterak náročná. Semínku heřmánku dopřejte lehkou hlinitopísčitou půdu a hodně světla, jedinou vaší povinností pak bude zalévání a kontrola, zda není půda příliš mokrá, nebo naopak vyschlá. 

bigstock-132273086.jpg

květy heřmánku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Heřmánek moc nevyužijete při vaření, výborný je ale jako základ čaje.

Heřmánek pravý je jednoletá rostlina, která dorůstá do výšky 20 až 40 cm. Jeho podobu známe asi všichni – květenství je hvězdicovité a žluté, okolo něj jsou pak bílé jemně dělené lístky. Heřmánek krásně vypadá, takže osvěží vaše bydlení, navíc ještě nádherně voní - jeho přítomnost bude skutečně těšit.

Na heřmánkový čaj nedáme dopustit

Heřmánek nemá moc využití v kuchyni jako přísada do jídel, prakticky z něj děláme čaj a tím to skoro končí. Jenže takový heřmánkový čaj je úplný elixír zdraví a mládí. Tedy respektive může od lecčeho ulevit. U dětí se hojně používá při bolestech břicha a křečích, všem pomáhá při průjmech a nadýmání i při bolestech žaludku. Obecně má heřmánek i protizánětlivé účinky.

bigstock-137190869.jpg

heřmánkový čaj
Zdroj: 
Bigstockphoto
Snadný na pěstování a velký svými účinky. To je heřmánek.

Úlevu často nabízí i všem, které právě bolí zuby, mají horečku, trpí nespavostí nebo dlouhodobě špatnou náladou. Od věci není jeho pití ani při výskytu hemoroidů. Ženy jistě ocení jemné působení heřmánku při bolestivé nebo nepravidelné menstruaci. 

Pozor! Poctivý heřmánkový čaj si připravte sami doma přelitím jedné polévkové lžíce sušených květů 250 ml horké vody. Kupované čaje často za moc nestojí a z heřmánku toho v sobě příliš nemají.

Heřmánek: Dá se využít i jinak

Kromě toho, že můžeme z heřmánku připravit čaj, dá se z něj vyrobit i olej a nálev k inhalaci. Olej už v dávných dobách lidé vtírali do okrajů poranění, na různé části těla ho mazali při horečkách a také jím potírali bolavé končetiny.

Inhalace par heřmánkového nálevu pomáhá při rýmě a zánětu vedlejších dutin, samotný nálev můžete použít i jako léčebnou kúru pro vlasy bez života. 

bigstock-chamomile-bouquet-on-wooden-ta-138530528.jpg

heřmánek ve váze
Zdroj: 
Bigstockphoto
Heřmánku to sluší i ve váze. Je jednoduchou, ale o to efektivnější dekorací.

Z blahodárných účinků heřmánků na lidské tělo těží i kosmetický průmysl. Masti nabízejí zklidňující a regenerační účinky, především pro podrážděnou pokožku a drobné ranky. 

Mějte krásného pomocníka doma!

Vypěstujte si heřmánek pravý sami doma a mějte ho stále po ruce. Květy si usušte, uschovejte v suchu a teple a můžete ho používat po celý rok podle potřeby. Navíc vám pěkně oživí a provoní byt!

Zdroje: 

  • https://www.mojemedicina.cz/pruvodce-pacienta/zivotni-styl/bylinky-ve-vasi-lekarnicce/hermanek-pravy-uklidni-rymu-kasel-i-zazivani.html
  • https://www.pharmapoint.cz/herbar/hermanek-pravy/
  • https://www.dumazahrada.cz/clanek/co-vsechno-lze-lecit-hermankem-20211125.html
  • https://www.manutea.cz/herbar-bylina-hermanek