Jste zde

Budujeme zděné jádro – kolik vás bude stát a jak se vyhnout komplikacím?

zděné jádro PR Zdroj: Unsplash
Vytvořit z panelákové koupelny moderní a funkční místnost odpovídající dnešním standardům je při zachování umakartového jádra prakticky nemožné.

26. 1. 2022

Jakmile tedy začne koupelnové vybavení dosluhovat, většina obyvatel bytů se uchýlí k vybudování jádra zděného. A noví majitelé starých bytů tento typ rekonstrukce řeší okamžitě. Proč? 

Důvodů je více a hraje zde roli nejen estetika, ale i funkčnost. Umakartová jádra jsou ze stavebně fyzikálního hlediska nedostačující, zejména co se týče akustiky. Také neumožňují dosáhnout moderního řešení kuchyní a koupelen. 

A vzhledem k tomu, jak je to dlouho od jejich běžného zasazování do bytů, už se jejich životnost blíží ke konci. Pokud jste se tedy rozhodli, že vaše bytové jádro zrekonstruujete, určitě nebudete litovat. Jen je třeba si nejprve ujasnit některé zásadní věci, abyste se vyhli komplikacím v budoucnu – jaké to jsou?

Projekt je klíčem k úspěchu

Vše začíná projektem a u budování zděného jádra tomu není jinak. Rekonstrukce této části bytu vám totiž dává prostor k vychytání většiny nedokonalostí, které vás v koupelně a kuchyni trápí. Můžete posunout odpady a přípojky, přichystat nové zásuvky nebo třeba rozdělit koupelnu a WC – záleží na vašich konkrétních potřebách.

Vše je potřeba nejen namyslet, ale také přeměřit a ideálně i zakreslit, abyste se v jednotlivých krocích měli čím řídit. Když budete znát své možnosti, nákupy pasujícího vybavení si podstatně usnadníte, jelikož budete mít v ruce konkrétní rozměry, se kterými můžete pracovat.

Navíc díky plánování výrazně snížíte riziko, že byste něco nachystali špatně a museli to následně předělávat. Pokud sami nemáte potřebné technické znalosti, bude pro vás lepší si s tvorbou plánu nechat pomoci od profesionálů, kteří vám navíc dají tipy na různé praktické vychytávky při zařizování.

Plánování je také nutné k tomu, abyste zjistili, zda budete potřebovat stavební povolení. Jeho nutnost se odvíjí především od toho, zda budete zasahovat do nosných příček bytu. 

I finance je třeba plánovat

S plánováním dispozic jde ruku v ruce také tvorba rozpočtu. Zde musíme připomenout, že kromě materiálu na samotnou stavbu je třeba nakoupit také obklady, potřebné sanitární vybavení, skříňky a další nábytek, kterým hotovou koupelnu zaplníte. 

Důkladný průzkum trhu a dostupných možností by měl tedy každé rekonstrukci rozhodně předcházet. V rámci tohoto kroku si pak můžete sepsat, co vše vlastně budete potřebovat a jakou investici bude každá z položek vyžadovat. 

Když půjčka, tak jedině výhodná

Celkovou cenu rekonstrukce potřebujete znát k tomu, abyste následně mohli vyřešit financování. I když nemáte přesné kalkulace, pořád je to lepší, než naivně doufat, že rekonstrukci finančně nějak utáhnete – a následně zjistit, že jste se šeredně mýlili.

Pakliže nemáte našetřeno nic nebo pouze část potřebných prostředků, nabízí se jako možné řešení úvěr. Konkrétní výše se odvíjí od toho, kolik máte pro tento účel našetřeno. V případě, že jste počítali jen s rekonstrukcí jádra jako takovou, by vám půjčka 50 000 Kč měla na vybavení a dodatečné práce stačit.

Jestliže ale nemáte připravenou ani korunu, úvěr se vyšplhá alespoň sto tisíc korun – a vzhledem k rostoucím cenám materiálů to může být i více. Jen samotné materiály na stavbu vyjdou přibližně na 25 až 30 tisíc korun. Přidejte k tomu vybavení koupelny, což vydá za dalších 50 tisíc, a ještě práci – a máte rovných 100 tisíc.

Ať už úvěrem budete financovat část nebo celou rekonstrukci, nezapomeňte ho vybírat pečlivě. Úroková sazba, výše poplatků i splátkový kalendář se může u různých společností lišit. Důkladné porovnání dostupných nabídek je tedy přímo nezbytné. Nejedná se přece o levnou záležitost a cenový rozdíl celého projektu může být kvůli pár procentům opravdu znatelný.