Jste zde

Brusinky: Nepleťte si je s klikvou. A vypěstujte si je na zahrádce. Nebo balkoně!

brusnice brusinka Zdroj: www.bigstockphoto.com
V obchodě je seženete jen málokdy a ve volné přírodě jsou vzácné. Vypěstujte si vlastní úrodu čerstvých brusinek, které ochrání tělo před mnoha neduhy. Víme, jak na to!

5. 6. 2020

Brusinky, plody brusnice brusinky, jsou malé červené bobule, které mají kysele nahořklou chuť. Jejich domovinou jsou chladnější oblasti severní Evropy a Severní Ameriky. U nás na ně můžete narazit jen velmi vzácně v horských lesích. Jsou však chráněné a za jejich sběr hrozí trest! 

bigstock-cranberry-berries-making-a-de-344964400.jpg

brusnice brusinka v kýbli
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Na pravé brusinky v obchodě narazíte jen málokdy. Mnohem častěji se setkáte s většími a levnějšími plody klikvy, které se k nám dováží z Polska nebo Severní Ameriky.

Na čerstvé brusinky obvykle nenarazíte ani v obchodě. Mnohem častěji narazíte na jejich náhradu, kterou obchodníci neprávem nazývají kanadskou brusinkou, nebo je seženete v podobě různých džemů, šťáv a omáček, ve kterých je kromě brusinek přidáno i velké množství cukru a které mohou místo pomoci spíše uškodit. Pokud chcete čerstvé pravé brusinky, nezbývá vám nic jiného, než si je vypěstovat! 

Proč pěstovat brusinky?

Brusinky jsou bohaté na vitamíny, minerální prvky, vlákninu, antioxidanty a další složky. Posilují imunitu, snižují krevní tlak i hladinu cholesterolu a cukru v krvi, jsou prevencí žaludečních vředů i některých druhů rakoviny. Nejznámější jsou však účinky brusinek při infekci močových cest. Jejich pravidelná konzumace funguje jako prevence i jako účinný lék v počátečním stádiu nemoci. Látky, které jsou v brusinkách obsaženy, totiž brání bakteriím, aby se přichytily na stěny močových cest a stěny močového měchýře. 

Pozor! Brusinky snižují účinnost léků, které se užívají na ředění krve. Proto by se jejich konzumaci měli vyhnout ti, kteří užívají například warfarin. 

Brusinky milují kyselou půdu

Brusinky si můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma v květináči. Jejich pěstování má však svá specifika, protože půda na většině našich zahrad není pro pěstování brusinek vhodná. Brusinkám je nutné nachystat speciální lože se substrátem, který je vhodný pro kyselomilné rostliny

Keřík brusinky umístěte do polostínu a pravidelnou zálivkou udržujte stále vlhkou půdu. Velký pozor dávejte na přelití! Hnojte je hnojivy, které neobsahují vápenatou složku a v zimě je chraňte chvojím, aby vám nevymrzly.

bigstock-homemade-vitamin-drink-cranbe-311051383.jpg

brusinková limonáda
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Speciální zeminu pro pěstování brusinek si můžete zakoupit nebo namíchat z rašeliny, kompostové zeminy, pilin, písku a listí. 

U kvetoucích sazenic, které byly zasázeny na jaře, se můžete první úrody dočkat hned první rok. Větší výnosy brusinek ale očekávejte až za 3 roky

Elixírem zdraví jsou i zázračné maliny: Zaženou špatnou náladu a čím tmavší jsou, tím lépe pro zdraví 

Klikva není brusinka! 

Kanadská brusinka je plnohodnotná náhrada pravé brusinky, ale o plod brusnice brusinky se nejedná! Název, který obchodníci používají je záměrně matoucí a legislativně nesprávný. Správné označení pro keř, jehož plody mají podobné účinky na zdraví i podobný obsah cenných látek jako pravé brusinky, je klikva velkoplodá. Plody klikvy velkoplodé jsou na rozdíl od pravé brusinky méně kyselé a poměrně velké. V průměru dosahují okolo 1,5 cm.