Jste zde

Broušení nožů: Skvěle jde o keramický hrnek. A pozor, tupí se, když se dotýkají!

nůž na prkénku Zdroj: Bigstockphoto
Ostrý kuchyňský nůž je základ každé kuchyně. Dříve či později však přijde chvíle, kdy i ten nejkvalitnější nůž potřebuje nabrousit. Víte, jak se o nože správně starat, aby vám vydržely co nejdéle ostré, a jak je naostřit?

16. 2. 2022

Tupý kuchyňský nůž je nejméně potřebný nástroj v kuchyni. Řezání s ním vám zabere mnoho času a nervů. Přitom nabrousit ho není nic složitého. Krájejte opět jako profesionál! S ostrými noži vám to půjde jako po másle.

Nejtěžší věcí je udržet správný úhel

Broušení kuchyňských nožů za pomoci brousku je snadné, rychlé a pro běžné účely zcela dostačující. Důležitý je však kvalitní brousek a cvik!

bigstock-kitchen-knives-913656_1.jpg

ocelové ostří
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vyhněte se krájení příliš horkého jídla. Vysoká teplota čepel deformuje a ničí ostří!

Nejvhodnější k broušení kuchyňských nožů jsou syntetické brousky. Jsou levné a obvykle mají dvě strany. Hrubší, která se používá pro první broušení nerovností, a hladší, která ostří dohladí a zbaví drobných zoubků.

Brousky přírodního původu nejsou vhodné! Důvodem je odlišná tvrdost a velikost brusných zrn, které mohou ostří zcela zničit. K broušení keramických nožů je nejvhodnější brousek diamantový.

Při broušení je nutné udržovat stále stejný úhel, obvykle 15 stupňů. Zbytečně netlačit a na každé straně nože udělat stejný počet tahů, aby bylo ostří rovnoměrné. Nožem táhněte jako byste chtěli uříznout tenkou vrstvu brousku.

Mnohem více cviku pak vyžaduje ocílka. Špatná technika nůž nenaostří, ale ještě více ztupí!

bigstock-man-sharpens-kitchen-knife-for-236980012_1.jpg

broušení ocílkou
Zdroj: 
Bigstockphoto
Dejte si pozor! Je-li váš nůž tupý, stává se z něj nejen neužitečný, ale i nebezpečný pracovní nástroj.

Jak nabrousit nůž, když nemáte po ruce brousek?

Existuje několik způsobů, jak na vašem kuchyňském noži vytvořit ostří bez použití brousku. Posloužit vám může kamenný schod nebo keramický hrnek, respektive jeho nenalakované hrubé dno. K doladění pak použijte kožený pásek. Ve stavu nejvyšší nouze může pomoci i smirkový papír, kamenný parapet či čepel jiného kuchyňského nože.

Chcete, aby vaše nože zůstaly co nejdéle ostré? Pak se vyhněte těmto nešvarům!

Největším nešvarem mnoha domácností je uchovávání všech nožů v jednou šuplíku. Nože se zde dotýkají ostřím a vzájemně se tupí. Při skladování se nože nesmí dotýkat! Aby vám nože vydržely co nejdéle ostré, pořiďte si speciální stojan nebo magnetickou lištu.

bigstock-sharpening-of-kitchen-knives-3136893_1.jpg

broušení nožů
Zdroj: 
Bigstockphoto
Brousek nezapomeňte před použitím navlhčit, aby při broušení docházelo k odplavování drobných kovových pilin. V případě kuchyňského nože můžete použít vodu nebo rostlinný olej.

Stejné pravidlo pak platí i při manipulaci s nimi. Nikdy je nenechávejte pohozené ve dřezu a nemyjte je s ostatními příbory.

Druhým velkým nešvarem je krájení na keramickém talíři, plechu či pracovní desce. Vhodná nejsou ani různá dekorativní skleněná prkénka. Mnohem vhodnější jsou prkénka dřevěná nebo z měkkého plastu.

Mnoho kuchařů také nedoporučuje dávat kuchyňské nože do myčky. Důvodem je příliš vysoká teplota a velmi agresivní čisticí prostředky, která ničí ostří. Nože proto raději myjte pouze v ruce, a to ihned po použití! Zaschlé zbytky potravin a delší působení zeleninových či ovocných šťáv na noži rovněž poškozuje ostří. Nůž nikdy nemyjte drátěnkou, hrubou houbičkou nebo za pomoci drsného písku.

Zdroje:

  • https://www.kvalitninoze.cz/rubriky/clanky-testy-recenze/jak-spravne-nabrousit-kuchynsky-nuz/
  • https://www.pottenpannen.cz/blog/145-jak-spravne-pecovat-o-kvalitni-noze/
  • https://primanapady.cz/clanek-152141-jak-spravne-nabrousit-noze-v-kuchyni
  • https://napovime.cz/navod/jak-nabrousit-nuz/
  • https://www.atranet.cz/jak-nabrousit-kuchynsky-nuz-brusnym-kamenem

Koukám, že jste také naskočili na módní vlnu krátkých, jednoduchých, věcně nesprávných článků :-) Jen ty věci co mě trkly nejvíc: keramický hrnek není lakovaný, ale glazovaný. Lak a glazura jsou zcela různé věci. Ilutrační fotka ukazuje jak přesně se nůž _nemá_ brousit. Hrubý, nerovný, opotřebený brousek a na něm nůž prakticky na plocho, bez snahy o jakoukoliv geometrii. Ocílkou nůž nabrousit nelze - ta slouží pouze k obtahování. Obtažením oddálíte příští broušení (ostří se vyhladí, srovná se otlačený břit), ale nůž tím nenabrousíte.

Jak použít ocílku?? Viděl jsem i řezníky, kteří ji používali nesmyslně a místo toho aby ostří rovnali, ho naopak ještě více ohýbali.