Jste zde

Batátům se škůdci vyhýbají. Navíc je snadno vypěstujete na zahradě i v akváriu

hlízy batátů Zdroj: Bigstockphoto
Sladké brambory jsou stále častěji součástí našich kuchyní. Připravit z nich totiž můžete leccos – od hlavního jídla přes přílohu až po lahodný dezert. Jejich pěstování přitom není složité. Jak na něj? Prozradíme!

22. 5. 2021

Ačkoli se batáty na pultech našich super a hyper marketů objevily poměrně nedávno, pravdou zůstává, že ve světě nejsou žádnými nováčky. Společně s bramborami je ze svých výprav totiž přivezl sám Kryštof Kolumbus. Podle některých pramenů jsou ale batáty ještě o sto let starší než zmíněné brambory.

I přesto, že batáty brambory na první pohled připomínají, botanicky s nimi nemají nic moc společného. Spíš tedy nic než moc. Hlízy batátů jsou plné betakarotenu, vlákniny, draslíku, železa a vitaminů skupiny B. Na rozdíl od brambor mají ale batáty zcela odlišnou chuť. Pro oživení tradiční české kuchyně se nicméně náramně hodí.

bigstock-japanese-sweet-potato-plant-on-414878177.jpg

listy batátů
Zdroj: 
Bigstockphoto
Někdo batáty pěstuje pro okrasu - kvůli jejich listům.

Pěstování batátů není složité

Batáty se pěstují podobně jako brambory, jen jsou pnoucí a mají méně škůdců i chorob. Jen jejich skladování není možné tak dlouhodobě, jako jsme zvyklí u běžných brambor.

Skvěle se jim ale daří v našich podmínkách, protože rostliny se dovedou přizpůsobit různým zeměpisným oblastem, vždy však vyžadují slunečnou polohu a hluboké hlinitopísčité půdy bohaté na organické zásobní látky.

Pokud se rozhodnete pěstovat batáty pro jejich sladké hlízy, nikoli pouze pro dekorační listy, počítejte s tím, že jim budete muset vyčlenit více prostoru. Batáty jsou totiž plazivé a potřebují prostor.

bigstock-growing-sweet-potato-slips-in-368552905.jpg

batáty ve skleničce
Zdroj: 
Bigstockphoto
Možná to zní zvláštně, ale batátům se daří i ve skleničce nebo v akváriu. Ostatně, mrkněte na tip v závěru.

Odměnou vám bude vzrostlá rostlina s lesklými a pěkně tvarovanými listy, ale hlavně bohatá úroda slaďoučkých „brambor“, které najdou v kuchyni široké spektrum využití.

Mohlo by vás zajímat: Choroby a škůdci, kteří se přirozeně pasou na batátech, naše podnebné podmínky nezvládají, a mandelinka bramborová o tuhle rostlinku nemá zájem. O důvod víc, proč jim udělat na zahradě prostor!

Základem je kvalitní hlíza nebo rostlina

Batáty můžete pěstovat klasicky z hlíz, které lze rozřezat na několik kusů, každý se zachovaným rašicím očkem, nebo nařízkovaných rostlinek, připravených k vysazení. V případě druhém ale zamiřte do zahradnictví až v druhé polovině dubna nebo na začátku května.

Pokud si troufáte na vlastní sadbu, počítejte s tím, že proces nebude tak jednoduchý, jako ve výše uvedených případech. Začít navíc budete muset už během února.

A ačkoli nejsou batáty ke škůdcům tak náchylné jako brambory, v případě vlastní sadby hrozí přece jen o něco větší riziko, že si na listech nebo sladkých plodech místo vás pochutná nějaký nezvaný strávník.

Pěstování batátů v deseti jednoduchých krocích

  1. Hlízy batátů zakoupené v supermarketu, stejně jako třeba oddenky zázvoru, bývají ošetřené proti nadměrnému klíčení. Proto hlízy nejprve na nejméně 24 hodin ponořte do vody, aby se chemické ošetření vyplavilo.
  2. Podobně jako brambory začínají i batáty klíčit, pokud je umístíte na suché a světlé místo. Proto je můžete na 24 hodin položit na parapet a sledovat, co s nimi sluneční paprsky provedou.
  3. Vzhledem k tomu, že hlíza obsahuje všechny potřebné živiny pro vývoj mladé rostlinky, nemusíte se o nic starat, jenom čekat, dokud nebude výhonek dostatečně veliký, abyste ho mohli odříznout, vložit samostatně do skleničky s vodou a nechat zakořenit.
  4. Zakořeněné mladé batáty můžete vysadit do velkého květináče nebo do zahrady na záhon. Druhou zmíněnou možnost praktikujte až v druhé polovině května, kdy nehrozí vyšší riziko ranních mrazíků.
  5. Batáty potřebují slunné a teplé stanoviště, které bude chráněné před větrem.
  6. Pro pěstování se hodí nejlépe humózní a dobře propustná zemina.
  7. Batáty pravidelně přihnojujte vícesložkovým hnojivem s přídavkem rohoviny.
  8. Během růstu rostlinky přihrnujte a kopčete podobně jako brambory. Dejte pozor na přemokření půdy na záhonech, ale především při pěstování v nádobách.
  9. Jakmile na podzim rostlinky zaschnou, batáty vykopejte, dobře očistěte a nechte několik dní oschnout ve stínu.
  10. Hlízy uskladněte na suchém, chladném a dobře větraném místě. Malé hlízky k jarní výsadbě uložte do beden s pískem nebo rašelinou.

Netradiční tip závěrem

Mnohým pěstitelům se osvědčilo pěstování batátů v akváriu. Možná to zní divně, ale funguje to! Stačí, když do hlízy napícháte dlouhé špejle nebo silnější dráty, abyste ji mohli zavěsit nad hladinu. Ve vodě by měla být ponořená jenom špička hlízy.

Málokdo to tuší, ale ve vodě v akváriu se batátům nesmírně daří, vyhovuje jim totiž teplota i obsah živin. I v tomto případě vyrašené výhonky odřízněte a dále pěstujte jako řízky.