Jste zde

Aviváž: Urychluje schnutí prádla a nesnese se s funkčním oblečením

aviváž a barevné ručníky Zdroj: www.bigstockphoto.com
Měkké prádlo, které vydrží vonět i několik týdnů nebo zbytečné vyhazování peněz oknem a risk se zdravím? Je aviváž vážně tak super, jak nám prezentují v reklamách? Nebo jde o obyčejný trik, jak z našich peněženek dostat co nejvíce peněz?

20. 11. 2019

Samotné slovo „aviváž“ vychází z francouzského „avivage“, což v překladu znamená „oživení“. Jejím cílem je chemickou cestou změkčit prádlo a důkladně ho provonět. U syntetických tkanin pak může aviváž zabránit typickému „elektrizování“. Prádlo se tak nelepí na pokožku a údajně se taky méně špiní.

Rychleschnoucí prádlo

Mezi další přednosti aviváže patří, že prádlo, ke kterému jste aviváž během praní přidali, schne rychleji. To ocení především majitelé sušiček. Díky aviváži totiž snížíte spotřebu elektrické energie, což poznáte především na svojí peněžence. Díky aviváži se prádlo lépe žehlí, déle vydrží čisté, a až ho budete příště prát, půjde špína lépe dolů.

Aviváže nesmí být ani moc, ani málo. Proto si pečlivě přečtěte, jaké je její doporučené dávkování.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Ani málo ani moc

Abyste mohli využívat všech výhod, které moderní aviváže nabízí, měli byste důkladně nastudovat jejich dávkování. Pokud přidáte aviváže málo, nedosáhnete kýženého výsledku. Pokud naopak moc, pak zbytečně plýtváte financemi. Navíc příliš mnoho aviváže může některým materiálům dokonce uškodit. Alfou a omegou je taky správné používání aviváže. Tekutinu nalívejte do speciálního zásobníku a ten čas od času společně s dalšími prostory pračky vyčistěte.

Vůně jde ruku v ruce s alergeny

Právě ona vůně, která je pro většinu průmyslově vyráběných aviváží typická, může některým citlivějším jedincům pořádně zavařit. Díky silné parfemaci je aviváž plná dráždivých alergenů, které mohou způsobovat svědění, červené fleky, otok, pupínky nebo šupinatou pokožku.

Aviváž prádlo provoní a změkčí. Zároveň může ale u citlivějších jedinců vyvolat alergickou reakci.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Pokud na sobě pozorujete výše uvedené příznaky, vyměňte klasickou, průmyslově vyráběnou aviváž za ekologickou verzi, která bude bez parfemace, konzervantů a dalších chemických látek.

Náš tip: Podobně změkčující účinky jako aviváž má také ocet smíchaný s vodou a esenciálním olejem. Směs pomáhá z prádla lépe vymáchat prací prášek a udržuje buben pračky bez mikroorganismů a vodního kamene.

Zátěž pro životní prostředí

Kromě toho, že aviváž může dráždit pokožku nebo sliznice dětí a citlivějších jedinců, je také obtížně odbouratelná, a její výroba i samotné používání tak zbytečně zatěžují životní prostředí. Ačkoli dnes moderní aviváže obsahují pouze biologicky rozložitelné tenziny, stále se v nich vyskytuje mnoho nejrůznějších barviv a aromatických látek (parfémů), které brání samotnému rozkladu tenzinů a silně zatěžují vody a čistírenské odpadní kaly.

Některé materiály se s aviváží nesnesou

Pokud se bez aviváže přece jen neobejdete, měli byste alespoň vědět, kterým materiálům nesvědčí. Aviváž se nesmí používat u elastického prádla a funkčního oblečení, u kterého by mohla zničit správnou funkci materiálů.

Tekutina totiž na prádle vytvoří tenkou, elektricky vodivou vrstvu, která ucpe strukturu tkaniny zajišťující odvod tepla a vody od těla a z funkčního materiálu tak vyrobí nepropustnou deku. Ale nezoufejte. Pokud vám přeci jen ujede ruka, stačí prádlo párkrát vyprat bez aviváže a jeho funkce se opět obnoví.