Jste zde

Autodílna pro náročné. Rady, jak ji zařídit a vyšperkovat k dokonalosti

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Je úplně jedno, jestli patříte mezi profesionální automechaniky, nebo se tomuhle koníčku věnujete ve volných chvilkách. Mít vlastní autoservis je sen každého milovníka silničních vozidel, který neustále něco vylepšuje, dotahuje, rozebírá a znovu skládá.

21. 3. 2018

Co ale o takové autodílně říká zákon a jak by měla vypadat, aby vás tady práce nejen bavila, ale také naplňovala?

Domácí autodílna aneb co říká zákon

Pokud se chcete opravou vozidel živit nebo si servisem automobilů ve vlastním autoservisu alespoň trochu přilepšit, je potřeba splnit zákonné podmínky. Ty se netýkají pouze osoby, která hodlá servis automobilů vykonávat, ale také prostoru, v němž bude samotný servis prováděn.

Autodílnu lze zřídit v budově nebo její části, která byla jako autodílna (nebo dílna pro opravy motorových vozidel apod.) řádně zkolaudována podle stavebního zákona. Zároveň musí být ustanovena osoba odpovědná za činnost provozovny a sama provozovna musí být odpovídajícím způsobem označena. Co se týče vybavení, to není právním předpisem stanoveno. Přesto existují věci, nástroje a zlepšováky, bez kterých se v domácí autodílně neobejdete.

Mít vlastní autodílnu je sen nejednoho muže. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Co by vám v autodílně nemělo chybět

Základ každé autodílny asi není potřeba blíže představovat. Tvoří ho kompresory, pojízdné hydraulické zvedáky, náhradní díly, vyvažovačky, zouvačky a různé ruční nářadí. Existuje však další vybavení, které vám usnadní práci a zároveň můžete jeho prostřednictvím nabídnout klientům ještě kvalitnější služby. Patří mezi něj například:

  • Plnička kapalin: Plničku využijete třeba k diagnostice a následnému odsávání a doplňování kapalin. Má však také nespočet dalších funkcí a zvládne změřit, kolik je v daném automobilu kapalin, popřípadě jaký olej jeho majitel používá.
  • Olejové hospodářství: A u olejů ještě chvílí zůstaneme. Praktický systém obsahuje nádobu na odsávání a vypouštění oleje a podstatně vám urychlí jindy zdlouhavou a ne příliš oblíbenou práci s provozními kapalinami.
  • Hydraulický detektor vůlí: Díky téhle praktické vychytávce jednoduše zkontrolujete přední nápravu vozidla. Vybírat si navíc můžete z detektorů určených pro klasické osobní automobily a dodávky o nižší hmotnosti nebo detektorů pro nákladní vozy.
  • Startovací vozík: Asi se už každému z vás stalo, že ho zradila baterka a nedokázal nastartovat. Pro tyto případy upotřebíte startovací vozík, který baterii vozu nejen nastartuje, ale také ji odpovídajícím způsobem dobije. Součástí vozíku je i patent na ochranu elektronických obvodů a pojistka proti zkratům a záměně polarity.
  • Regloskop: Seřizování předních světel nebylo nikdy jednodušší. Tento univerzální přístroj využijete k nastavení všech typů světel osobních i nákladních vozů.
  • Myčka kol: Seřizujete kola? Bez jejich důkladného očištění to nepůjde. Pro tyto případy doporučujeme pořídit i praktickou myčku kol, která vám ušetří spoustu práce. Navíc dnešní myčky jsou ekologické a kola dokážou očistit i bez použití chemických prostředků.

Praktické rady a tipy na závěr

Dostatek volného prostoru je základem pozdějšího úspěchu. Abyste ale neměli veškeré nářadí a náhradní automobilové díly, které pořídíte levně třeba v e-shopu automobilovedily24.cz, na jedné hromadě, jsou nezbytnou součástí autodílny praktické pořadače, skříňky a poličky.

Chybět by vám tady neměl ani stůl s robustní pracovní deskou, která snese nějaký ten škrábanec. Nezapomeňte ani na dostatečné osvětlení celého prostoru. Pro větší prostory se vám bude hodit centrální trubicová zářivka, pracovní stůl pomůže osvětlit natáčecí lampa na klipsu.

Pozornost byste měli věnovat také podlaze. Abyste minimalizovali riziko uklouznutí, opatřete ji gumovými děrovanými rohožemi.