Jste zde

Aby se vám dobře spalo: Do ložnice nepatří pokojovky, televize a rozpálené topení

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Večer se vám nedaří usnout, v noci se budíte a zdají se vám zlé sny? Možná máte v ložnici přetopeno nebo vám nedá spát barva, kterou máte vymalováno. Vyvarujte se v ložnici některým chybám a budete spát jako v bavlnce.

4. 2. 2019

Spánek je důležitou fází dne. Fází klidu, odpočinku, regenerace a načerpání energie. Délka spánku je velmi individuální. Obecně se uvádí 7-8 hodin

Stejně jako délka je však důležitá i kvalita spánku. Je dokázáno, že člověk, který nekvalitně spí, trpí chronickou únavou, psychickými problémy a vyšší nemocností. Chcete-li si v ložnici báječně odpočinout, pak čtěte pozorně! Přinášíme vám několik rad, jak na to. 

Investovat do kvalitní matrace se vyplatí

Při zařizování ložnice se určitě nevyplatí šetřit. Základem je prostorná postel, kvalitní rošt a správná matrace. Výběr matrace je velmi individuální. Nestyďte se a matraci si v obchodě vyzkoušejte! Určitě by měla být prodyšná, aby dobře odváděla vlhkost, a měla by se přizpůsobit tvaru vašeho těla. 

Mimo jiné i kvalitní polštář je základem dobrého spánku. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Co se týká tvrdosti, nejlepší je kombinace tvrdších a měkčích zón. Měkčí část by měla být v oblasti pánve, krku, ramenou a pat. A naopak tvrdší část vyhovuje oblasti bederní. Nepodceňujte ani výběr ložního povlečení. Zvolte takové, aby vám bylo příjemné. Za nás je nejlepší volbou bavlněné.  

Teplé barvy pro zimomřivé, studené pro horkokrevné 

Teplé barvy v ložnici, například žlutá, červená a oranžová, vás prohřejí, zbaví špatné nálady, naplní optimismem a energií.  Studené barvy, jako je například modrá, vás naopak uklidní. Odborníci obecně doporučují v ložnici vsadit na různé odstíny zelené. Ta odbourá stres, uklidní, ale zároveň nabije energií. Naopak nejméně vhodnou barvou do vaší ložnice je fialová. Ta vám totiž doslova nedá spát. Vede k rozjímání a podporuje tvořivost. 

Správné atmosféry v ložnici také docílíte vhodně zvolenými světly. Ta by měla být tlumená a s menším jasem. My doporučujeme zvolit jedno centrální stropní světlo a lampičku se stínítkem nebo s kloubem, abyste si mohli nastavit, kam má světlo dopadat. Nebudete tak rušit spícího partnera. 

Méně je v ložnici více

Vaše ložnice by měla být vzdušná a bez zbytečného nábytku. Do ložnice určitě neumisťujte pracovní kout. Choďte si tam jen odpočinout! Stejně tak se nedoporučuje mít v ložnici televizi, počítač či mobilní telefon na nočním stolku. Vlivem elektroniky je totiž tělo permanentně vystavené elektromagnetickému poli. Na noc vypínejte i wi-fi. 

I s výběrem pokojových rostlin buďte opatrní. Podle starého čínského učení Feng-Shui by v ložnici neměly být žádné pokojové rostliny. Nechcete-li se jich vzdát, pak volte ty s kulatými listy. Nepůsobí totiž tak agresivně jako rostliny se špičatými listy. Alergici by se měli vyvarovat zejména kvetoucím rostlinám.

Před spaním se uklidněte. Místo hororového či napínavého filmu vezměte do ruky příjemnou knihu a začtěte se. Zdroj: www.bigstockphoto.com

V chladnější ložnici se vám bude lépe spát

Velký vliv na váš spánek má také teplota v ložnici. Obecně se doporučuje teplota minimálně o 3 stupně nižší než v ostatních místnostech. Důležité je také dbát na vlhkost vzduchu v ložnici. Vysoká vlhkost vyhovuje roztočům a plísním, nízká naopak vysušuje sliznice. Optimální vzdušná vlhkost se pohybuje okolo 50 %. Před spaním také důkladně vyvětrejte! Vyměníte vzduch, snížíte vlhkost i teplotu. 

Navykněte si chodit spát ve stejný čas 

Dodržujte pravidelný denní rytmus. Vstávejte a usínejte každý den ve stejný čas. Tělo si na pravidelný rytmus brzy zvykne a přes den bude lépe pracovat. Do ložnice se také naučte chodit jen odpočívat a spát, večer se tam budete těšit. Spát jděte s dobrou náladou. Uklidněte se čtením knihy, poslechem příjemné hudby či hovory s partnerem o příjemných věcech. Kávu vyměňte za meduňkový či levandulový čaj

Vyzkoušejte lapač snů

Nebuďte skeptičtí a zkuste lapač snů. Magický předmět, který vás bude chránit před zlými sny. Stačí ho jen umístit k posteli, nejlépe zavěsit nad hlavu, a věřit v něj. 

Mám v ložnici nábytek, který mám ráda, počítač i spoustu kytek a spím dobře. Od malička spím v pokojích, kde je hodně pokojových květin, protože se to před 40 lety doporučovalo. Když musím spát někde, kde nejsou kytky, tak se moc nevyspím.