Jste zde

Aby orchidej kvetla: Postavte ji do zapařené koupelny nebo použijte kostky ledu

oranžová kvetoucí orchidej Zdroj: www.bigstockphoto.com
Orchideje patří mezi nejrozšířenější pokojové rostliny, které si oblibu získaly zejména díky krásným a dlouhotrvajícím květům. Ale co dělat v případě, že vám tato exotická kráska nekvete? Známe zaručené triky, kterými přimějete vaši orchidej opět ke květu

20. 10. 2019

Věděli jste, že orchidej dokáže kvést dvakrát až třikrát do roka po dobu až tří měsíců? Dopřejte vaší rostlině vhodné pěstební podmínky a těšte se z jejích barevných květů téměř po celý rok!

Nenáročná kráska z tropických lesů

Základem krásných a dlouhotrvajících květů jsou optimální pěstební podmínky. Pamatujte na to, že vám pokvete pouze rostlina, která bude ve výborné kondici.

Dopřejte orchideji dostatek světla, nikoliv však přímé slunce. Ideální je okenní parapet na východní nebo západní stranu. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Orchidejím dopřejte dostatek světla, stálou teplotu okolo 20 stupňů a pravidelnou zálivku. Pamatujte však na to, že substrát musí před každou zálivku zcela vyschnout a voda musí být odstátá. Nezapomínejte ani na pravidelné rosení. Suchý vzduch v panelákovém bytě orchidejím příliš neprospívá.

Tip: Po odkvětu zastřihněte stvol nad třetím pupenem. Orchidej do několika týdnů opět vytvoří nová poupata. Po druhém kvetení však dopřejte rostlině odpočinek a zaschlý stonek odstřihněte úplně.

Dodejte orchidejím fosfor a draslík

I přesto, že jsou orchideje zvyklé na skromné podmínky tropických lesů, občasné hnojení jim neuškodí. Používejte však speciální hnojivo pro orchideje bez vápníku a rostlinu hnojte jen v období růstu listů.

Významné množství minerálů orchidejím dodají i banánové slupky, které necháte dva dny louhovat ve vodě. Vzniklý výluh pak stačí rozředit čistou vodou ve stejném poměru a rostlinu jím jednou měsíčně zalít. V letních měsících můžete banánové slupky naopak usušit, nadrobno nakrájet a přidat do substrátu.

Důvodem, proč zdravě vypadající orchidej nekvete, však může být i přehnaná péče. Zkuste ji ke květu přimět šokem!

Orchideje nemají rády přemisťování z místa na místo. Ale! Zkušení pěstitelé mají osvědčen trik: Aby orchidej začala kvést, je nutné ji na nějaký čas přemístit do místnosti s teplotou o pět stupňů nižší, než byla doposud. Zkusit ji také můžete umístit i na pět dnů do úplné tmy. Ale pozor! Tento drastický způsob, jak přimět rostlinu ke květu, vydrží jen opravdu silné kousky.

Podpořit orchidej v tvorbě květů pomůžou i kostky ledu. Orchideji tak navodíte období chladu, které je vhodné před dalším nakvétáním. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Orchideje také milují velké vlhko. Období květu tak může pomoci nastartovat i 15minutový pobyt v zapařené koupelně, kde květináč s květinou postavíte do vody o teplotě okolo 35 stupňů.

To snad každý ví, že v koupelně je důležité okno, pokud možno na východ. Ráno v koupelně nemusím ani svítit. Reflektor jménem slunce je nejlepší osvětlení a vůně probouzející se zahrady i se zpěvem ptáků, no není nic lepšího.