Jste zde

5 užitečných rad, jak si zařídit i opravdu malou garsonku

funkčně nasvícená garsonka Zdroj: www.bigstockphoto.com

Spíte tři metry od sprchového koutu a podobně daleko od lednice? Pak patrně bydlíte v garsonce nebo jiném typu malého bytu. Omezené prostory vyžadují nápaditá řešení, třeba využití stropu nebo odstranění záclon.

21. 9. 2020

V časopisech i na internetu můžete často vidět fotografie nádherných interiérů, které mají "jen" jednu jedinou vadu: Abyste si něco podobného mohli pořídit i k sobě domů, museli byste probourat zeď k sousedovi a obsadit část jeho bytu. Dnes přinášíme pár rad, jak bez nákladných kusů nábytku dosáhnout toho, aby i minibyt vypadal dobře a pokud možno co nejméně stísněně.

Rada první: Po stropě nechodíte, tak ho využijte! Jak na to?

Práší se vám na skříně? Usadil se v koutě pavouk? Tak tyto prostory zrušte! Vyžeňte úložné prostory až ke stropu a ušetřete tím cenné místo. Pro některé věci sice budete muset šplhat po schůdkách nebo štaflích, nicméně pokud do takových prostorů přijdou méně používané předměty, nijak zvlášť vás to neomezí.

bigstock-living-room-with-kitchen-annex-374800789.jpg

malá garsonka
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Do malého interiéru patří světlé barvy a jen pár výrazných kousků dekorací.

Jestliže se například nedokážete rozloučit s mušlemi z první dovolené u moře, dejte si do polic či skříněk u stropu právě je. O předměty denní předměty rozhodně v tomto případě nejde. Ty by naopak měly zůstat co nejdostupnější. Neseskupujte proto věci do logických celků podle druhů a vzájemných souvislostí, ale podle toho, jak často je máte v ruce. Sice vám dá více práce přemýšlet, kde co je, ale zato nenašplháte kilometry po štaflích.

Rada druhá: Na pódium nepatří jen zpěváci, ale klidně i vy!

Další rada tak trochu souvisí s tou první, tentokrát však nepůjde o využití stropu, ale podlahy prostřednictvím zvýšených pódií, do nichž lze leccos uložit. Po nich pak můžeme volně chodit, nebo na ně třeba umístit postel, malé posezení se stolkem a křesly nebo klidně i celou sedací soupravu.

garsonky-3

Pódium, či patro? V jedné místnosti se dá zkombinovat obojí. Zdroj: Viahouse.com

Rada třetí: Nábytku přiměřeně!

Velké skříně, které ukryjí co nejvíce harampádí, určitě hodně pomohou. Pakliže si je necháte udělat přímo na míru do daného prostoru, uspoří i nějaké ty centimetry nebo decimetry obytné plochy. Ne vždy ovšem platí, že co je velké, to je hezké a účinné. Takové obývací stěně sluší spíše střídmost. Klasické velké stěny už dávno vyšly z módy, opticky prostor hodně zmenšují. Ideálně vypadá jen něco decentního pod televizí, pár poliček okolo a hotovo.

bigstock-215841109.jpg

vestavěné patro v přírodním interiéru
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
V malém prostoru si vyhrajte s vestavěnými patry i materiály. Krásně vypadají všechny přírodní.

Rada čtvrtá: Čistota, půl zdraví bytu

Tady vůbec nemáme na mysli, že byste měli čtyřikrát denně vytírat a prachovku odkládat jen před spaním. Jde o optickou čistotu interiéru, čili, jednoduše řečeno, nezaneřáďovat si byt zbytečnostmi.

Dekorace sice byt oživí, ale je třeba je používat s mírou. Platí to ve velkém bytě, v malém dvojnásob. Víme, že v garsonce s minimem míst pro ukládání to nejde snadno, ale je to nutné. A pozor, míníme tím nejen třeba dekorace na okenních parapetech, ale i záclony a rolety. Jestliže na nich vysloveně netrváte, nebraňte světlu v pronikání do bytu vůbec ničím. Tím se dostáváme k dalšímu bodu.

Rada pátá: Světlo a barvy rozhodují o všem

Inspirovali jste se předchozími radami? Výborně, tak na ně klidně můžete zapomenout. Ano, v mnohém pomohou, to hlavní ale představuje správný výběr barev a světelných podmínek. To rozhoduje o tom, jak bude byt na první pohled působit, jaká atmosféra v něm panuje.

Takže radíme co nejméně stíněné centrální světlo s bezbarvou žárovkou, několik dalších doplňkových zdrojů po obvodu místnosti, co nejvíce přírodního světla z oken a pár skleněných ploch nebo zrcadel.