Jste zde

5 chyb, které děláme při zařizování bytu: Pozor na pastel a "umělecká" díla

Zdroj: Stephen Thomas, Flickr.com
Ať už národní povaha existuje, či ne, faktem je, že třeba francouzské pokojíky se sobě podobají víc než ty skandinávské. Platí to ale i o chybách, které při bydlení děláme. Jaké jsou ty největší české prohřešky?

18. 1. 2021

Co Čech, to milovník oranžové barvy a "originálních" černobílých fotografií z IKEA. V oblibě také máme lapače prachu všeho druhu a televizní "oltáře". Mrkněte, jaké další chyby jsou při zařízování moderního bydlení u Čechů typické!

1. Nakupujeme bez rozmyslu

Známe to všichni: Vyrazíme na nákup konkrétního kousku a při procházení regálů nám padne do oka ještě něco jiného. Cena je příznivá, a tak s námi věc zamíří k pokladně. Doma však zjistíme, že se industriální stoleček do našeho rustikálního obýváku moc nehodí - ale co, nazveme to eklektickým cítěním. Návštěvy to pochopí!

Při nákupech často zapomínáme na to, že náš interiér tvoří celek. Jednotlivé solitéry mohou být zvlášť úchvatné, dohromady ale tvoří nevzhledný mix.

2. Podléháme pastelové horečce

Mnoho českých domácností zdobí „originální“ barevné kombinace na zdech, nejčastěji jde o pastelové výstřelky. V českých obývácích vládne jemně oranžová, zelená či žlutá. Odvážnější sázejí na světle růžovou či modrou. Designéři varují zejména před kombinací oranžové barvy a světlého nábytku, která - navzdory všeobecnému přesvědčení - nepůsobí ani svěže, ani elegantně.

Pokud si nevíte rady s vymalováním zdí, vsaďte na bílou, která je milosrdná prakticky k jakémukoli stylu.

chyby2

Akční nabídky a neodolatelné slevy často stojí za nákupem nevhodných solitérů, které do bytu nezapadají. Zdroj: Pavel Ševela, Wikimedia Commons

3. Zaplavujeme byt dekoracemi

I pěkný interiér dokáže zaneřádit velké množství dekoračních předmětů, i když se to na první pohled může zdát jako protimluv. Obrázky, dečky, vázičky, květiny, hodiny, sušená levandule, samolepky na zdi, svíčky, hrnky... Každá položka zvlášť může být přínosem pro zútulnění bytu, velmi často ale přichází skupinově a páchají škody.

Pamatujte si, že v tomto případě je méně rozhodně více.

4. Nejsme originální

V době, kdy se dají krásné fotografie už zasazené v rámu pořídit za pár stovek, je velmi těžké odolat pokušení a nepořídit si domů nějaké to umělecké dílo z hobby marketu. Že ho má doma dalších pět sousedů ze vchodu, už ale neřešíme.

Mnohem lepší než sázet na černobílý snímek Manhattanu či Audrey Hepburn s cigaretou v ruce bude pověsit si na zeď hezkou vzpomínku z rodinného výletu, nebo si počkat a našetřit si na skutečné autorské dílo. Odměnou vám budou obdivné reakce návštěvy místo věty: "Jé, to mám doma taky - bylo to ve slevě!"

chyby3

Pokud si nevíte rady, jakou barvu při zařizování zvolit, vsaďte na přírodní tóny. Zdroj: home space, Flickr.com

5. Nemáme správné priority

Česká rodina se už dávno neschází u večeře, ale u večerních zpráv. K naší velké škodě. Podle toho ale také vypadají naše byty.

Jídelní stůl je malý a většinou se k němu celá rodina nevejde. Větší a větší prostor naopak dostává televize - a to i přes proporce pokoje. Výsledkem je večerní film ve vysoké kvalitě, ale ztichlá domácnost. V tomto případě je naše rada jednoduchá: Vypněte televizi a zeptejte se blízkých u jednoho stolu, jaký byl jejich den. Určitě to bude zajímavější program.

Ano, většinou to je pravda, co je v článku. Já zase preferuji pouze bílou a jeden barevný akcent. Ale opravdu je velmi složité, mít vše bílé a ne krémové, slonová kost apod. E shopy napíší bílá a nikdy není. Tak už jsem koupila 3x koberec před sedačku a stále není bílý.

Co je mi proboha po tom, co mají sousedi v pěti bytech ve vchodě... a jaký je z principu rozdíl v tom, jestli budou mít "všichni" meruňkový mor na zdi, nebo bílou. Nebo přírodní odstíny.
Navíc momentálně "odborníci" do všech bytů cpou pohledový beton a lustry na kabelech, to taky není dvakrát originální.