Jste zde

Zabydlete se ve svém startovacím bytě

Zdroj: Pixabay.com
Ať už jste single nebo v páru, tohle poprvé je velké pro každého. Pořídit si svůj první byt nemusí být tak těžké, jako se v něm zabydlet.

11. 11. 2014

Ať už jsou pronajaté nebo koupené, všechny startovací byty spojuje nervozita jeho obyvatel. Vybrali jsme správnou lokalitu? Je to tu dost velké? Co si sem můžu dovolit koupit? A hlavně - budu se tu cítit jako doma? S tím prvním velkým rozhodnutím vám pomoct nemůžeme. Máme pro vás ale několik rad, jak si přesun k samostatnosti (a možná ke své lásce) usnadnit.

Co může zůstat a co musí jít

Svůj nový byt si pořádně prohlédněte.  Zůstalo tu něco po původních majitelích? Mohlo by se z toho něco použít? Vaše první bydlení nejspíš nebude vypadat úplně přesně podle obrázku v časopise o designu. To ale neznamená, že se vás kompromisy musí nějak zásadně dotknout. Při zařizování raději než na jednotlivé kousky myslete na celkový styl, ve kterém chcete bydlení zařídit.

První byt většinou nevypadá jako z pera renomovaného designera. S tím si ale nemusíte lámat hlavu.Zdroj: pixabay.com

Pokud předchozí obyvatel bytu nevymaloval, nejspíš se na to budete muset vrhnout vy. Zkuste se prozatím vyhnout výraznějším barvám a vsadit na něco neutrálního. Možná ta levandulově fialová kuchyň a optimisticky oranžový obývák vypadá ve vašich představách báječně. Realita však většinou bývá nekompromisní. Pokud si nejste jistí, vsaďte na bílou, která sice nestrhává pozornost, zato však nechává vyniknout interiér a neomrzí se. Přemalovat ji pak můžete kdykoli.

Chce to barvu a křídy

„Když jsem si byla poprvé prohlédnout náš nový byt, nebyla jsem si jistá, jestli se těším,“ přiznává jednadvacetiletá Ilona z Brna. „Naše první bydlení vybíral kvůli spoustě zařizování a nedostatku času můj přítel. V garsonce předtím bydlela máma s malým synkem. V pokoji zůstala stará rozvrzaná skříň z nejlevnější dřevotřísky, počítačový stolek a uprostřed dominantní stěny byla veliká tmavě fialová tapeta s motivky květů. Tu jsme nakonec strhli, celý byt jsme znovu vymalovali a skříň po dlouhém uvážení také zůstala. Ale přetřeli jsme ji barvou na tabule a teď si na ni křídou píšeme vzkazy,“ popisuje Ilona originální řešení za málo peněz.

Ne všeho po bývalých majitelích se musíte zbavit. Zdroj: Pixabay.com

S výběrem nábytku moc nespěchejte a nedejte na momentální nákupní pobláznění. Skvělá akce ještě zdaleka neznamená, že se vám kousek bude skutečně hodit do bytu. Spíš než na webové stránky prodejců nábytku zamiřte raději na inspirační blogy nebo třeba Pinterest. Možná tam pro svůj byt najdete řešení, které by vás jen tak nenapadlo.

Set ani za nic

Jednotlivé kousky nekupujte v setech. Raději vsaďte na mix, který propojíte barvou. Jistěže vás obchodníci budou přesvědčovat, že ušetříte patnác set, když si koupíte sedačku, dvě křesla, židle a lenošku. A bude je jen málo zajímat, že jste přišli jenom pro stoličku. Dejte prostor výběru zajímavého nábytku - ať už bude ze známého řetězce či z druhé ruky. Jako spojující prvek můžete určit jeden barevný tón či barevnou kombinaci.

„Část nábytku jsme si přivezli z domova, část jsme nakoupili v obchodech a něco jsme sehnali na bleším trhu. Nemuseli jsme dlouho řešit, jak to k sobě bude pasovat. Rovnou jsme si určili několik barev, v kterých jsme nábytek hledali. Nechtěli jsme, aby výsledek vypadal jako vystřižený z nějakého katalogu - to má doma hodně lidí,“ dodává Ilona, která spolu s přítelem zařizovala byt v bílé, antracitové a zelenomodré.