Jste zde

Vybavte si ložnici podle nových trendů v bytovém designu

Zdroj: Meister

Místo, kde strávíme více jak jednu třetinu života. Místo odpočinku, relaxace a regenerace. Místo, kam uléháme den za dnem a také, kde léčíme své neduhy a trápení.

17. 10. 2011

Věděli jste, že v gotice byla postel centrem veškerého dění? Ložnici, jako takovou, v té době neznali. Postel měla své místo ve společenské místnosti a majitel odsud dokonce přijímal návštěvy. Postel totiž ukazovala na to, jak finančně si člověk stojí. Dle svého zpracování, kvality dřeva atd., se posuzovala společenská třída.

Většinou na ložnici příliš nedbáme z toho důvodu, že do ní vstupujeme jen my a hlavně jen na spaní. Máme ložnici většinou za nepříliš důležitou místnost. To je ale velká škoda. I když zrovna nepřijímáme návštěvy z postele, měli bychom této místnosti věnovat patřičnou pozornost. A to především posteli.

Postel – základní stavební kámen ložnice

Jak již víme, v posteli člověk stráví více jak jednu třetinu svého života. To už přeci stojí za to, abychom věnovali pozornost kvalitnímu nábytku i kvalitní matraci. Samozřejmě ideální jsou přírodní materiály, dřevěná postel s matrací např. z kokosového vlákna či jiných kvalitních materiálů. Měla by být prodyšná a totéž platí i o povlečení.

Zuzka-ložnice2

Pozor na ostré rohy a umístění postele u dveří nebo pod oknem. Zdroj: Meister

Existuje spousta firem specializujících se na kvalitní spánek, kde Vám poradí, jaký druh a tvrdost matrace je pro Vás nejvhodnější. Matrace by se také měla častěji měnit, ne, jak to dnes vídáme u starší generace. Maminky spí na matracích snad ještě po svých potomcích. Výměna matrace po 5 až 8 letech je ideální.

V opačném případě se nemůžeme divit, že nás často bolí záda, cítíme se nevyspalí, podráždění a to už vůbec nemluvím o různých alergiích či dokonce astma. Ložnice se zkrátka místem naší regenerace, proto ji mějme rádi a pečujme o ni.

Jak zařídit zbylou část ložnice?

Slyšela jsem názor, že do ložnice nepatří květiny. To je hloupost. Květiny, až na některé jedovaté výjimky, jsou velmi přínosné člověku, jednak pročišťují vzduch a jednak dodávají člověku energii. Krásně interiér zútulní.

Zbylou část ložnice samozřejmě můžeme zařídit, jak jsme zvyklí, tzn. nočními stolky, poličkami, může zde být i malý koberec či knihovna. Opatrná bych byla se zrcadly, obzvláště naproti posteli, oknu a dveřím. Zde proudí energie, a pokud se bude odrážet od zrcadla, které směřuje k nám, budeme to vnímat velmi špatně. Na druhou stranu, pokud příchozí energie z oken bude odrazem od zrcadla opět utíkat ven, také to není dobře. Zkrátka ložnice by měla být vzdušná, čistá a v poklidných barvách a s plynulým tokem energie.

Když už jsme u barevnosti, jistě víte, že syté teplé barvy nepůsobí příliš dobře na usínání, např. rudá, oranžová atd. Lépe je opravdu zahalit tuto místnost do jemných studenějších odstínů, jako jsou světle modrá, ale i neutrální barvy jako bílá, šedá, v malém množství je velmi moderní i černá, odstíny kávy atd.

Zuzka-ložnice3

V ložnici strávíte třetinu života, věnujte jí tedy pozornost a čas. Zdroj: Meister

Velkou pozornost věnujte tomu, kam je ložnice situovaná, myslím tím, na jakou světovou stranu. Určitě bych nedoporučovala ložnici na jih. Ideální jsou jihozápad, západ, možné je také sever a severovýchod. Tam potom můžeme zvolit i teplejší odstíny barev pro „zahřátí“ místnosti.

Sladké sny

Zde přináším pár tipů, čemu se vyhnout, co je naopak dobré a na co si dát pozor.

  • Při zařizování ložnice myslete vždy na umístění postele! Není dobré mít postel (tedy Vaše tělo) v místě, kde proudí energie, to znamená hodně blízko dveří či pod okny. Vše se ale dá napravit, pokud například nemůžete jinak a s postelí se nedá jinam pohnout. Na střešní okno dejte zcela zatemňující roletku a na parapet například malou květinu nebo cokoliv to tok energie trochu zbrzdí. A u dveří například můžete změnit směr otevírání tak, aby proud energie nešel přímo na Vás.
  • Ostré rohy- minimalizujte ostré rohy u nábytku, pokud zde máte například nosné sloupy a trámy, sloupy můžete obložit dřevem a na trámy se dávají speciální předměty pro utlumení jejich negativních vlivů. Rozhodně byste trám neměli mít nad hlavou.
  • Zvažte celkově počet skříní, polic, koberce a vše, co ložnici zahlcuje a chytá prach. Ten pak dýcháte Vy.
  • Podlaha je ideální taková, která se dá vytřít (dřevěná, laminát, přírodní linoleum atd.)
  • Pokud to jde, vyhněte se počítačům a televizím v ložnici. To jsou velcí „žrouti“ Vaší energie.
  • Barvy volte uklidňující, ale v takovém množství, aby místnost naopak nepůsobila studeně.
  • Samozřejmě ložnici často větrejte
  • Nebraňte se květinám. Jedna nebo dvě větší květiny v ložnici určitě prospějí Vám i prostoru.
  • Dopřejte si kvalitní matraci a povlečení, jen tak bude i Váš spánek kvalitní.
  • Myslete na Vaši ložnici. Ona si to zaslouží. Je to místo Vašeho snění a obnovy všech Vašich tělesných i duševních kvalit. Taková velká náruč, do které se můžete každou noc schoulit. Tak sladké sny a příště se opět těší