Jste zde

Vše, co jste chtěli vědět o chemickém kotvení: Na co pozor?

Zdroj: pematex.cz
Potřebujete připevnit umyvadlo, zábradlí k bazénu nebo venkovní lampu u vchodu vašeho domu a soused vám doporučil použít chemické kotvy. Nejste si přesně jisti, co chemická kotva je? My vám to řekneme!

31. 8. 2016

V následujícím článku se dozvíte, co jsou to chemické kotvy, jaké mají využití a jak se s nimi pracuje.

Co je to chemická kotva?

Chemická kotva neboli chemická malta či hmoždinka, je speciální dvousložková malta obsahující pryskyřice nebo hybridní směsi. Složení je většinou následující: pryskyřice, aditivum, plnivo, pigment a reaktivní složka. 

V současnosti jsou nejpoužívanější systémy chemických kotev na následujících chemických bázích:

  • polyester (obsahující styren i bez styrenu) – většinou vhodný pro interiéry a spoje, které nejsou vystaveny trvalé vlhkosti,
  • vinylester (obsahující styren i bez styrenu) – pro interiéry i exteriéry,
  • epoxyakrylát (obsahující styren i bez styrenu) – pozměněná verze pro interiéry i exteriéry,
  • epoxid – vysoce pevné malty s vysokou stabilitou a odolností vůči chemii a vibracím,
  • speciální hybridní malty – specifické produkty pro specifická použití.

Univerzální použití

Jednoznačnou výhodou chemických kotev je univerzálnost jejich použití pro většinu stavební materiálů, jako jsou například cihla, beton, přírodní kámen. Výjimkami jsou dřevo, izolace nebo sypké materiály. Chemická kotva nalezla své uplatnění také tam, kde se předpokládá styk s vodou, jako je zábradlí u bazénů a podobně.

Své uplatnění najdou především v narušeném zdivu, při připevnění dvou rozdílných materiálů k sobě a tam, kde by hrozilo poškození zdi od pnutí z klasických hmoždinek, například blízko rohů. Řemeslníci chemickou kotvu s oblibou využívají na velmi namáhané spoje, například zavěšení umyvadel, závěsných klozetů, zábradlí či schodů. 

Aplikace do tvrdých materiálů 

Aplikace chemické hmoždinky do tvrdých materiálů je poměrně jednoduchá. Vyvrtá se otvor do daného materiálu, který se následně vyčistí od prachu a poté vyplní chemickou maltou neboli chemickou hmoždinkou. Dále už stačí jen do otvoru vešroubovat šroub. Než se hmota začne vytvrzovat, je možné polohu šroubu upravit a vycentrovat. 

Aplikace do dutých materiálů

Otvor vyvrtejte bez příklepu, aby nedošlo k rozbití komůrek materiálu a bylo do čeho kotvit. Vyvrtaný otvor vyčistíme a následně do něj vložíme speciální plastové nebo kovové sítko, které se posléze vyplní chemickou maltou. 

Sítko nám zajistí větší únosnost lepeného spoje po celé své délce a pomáhá tak regulovat množství lepidla vtlačeného do otvoru. Ve chvíli, kdy vsunete šroub do sítka, dojde k vytlačení chemické malty do okolního materiálu. Ta po zatvrdnutí udrží sítko i šroub spolehlivě na daném místě. 

Pozor na styren!

Při koupi chemických hmoždinek si dejte pozor na složení. Na trhu se stále u některých výrobců objevují kotvy, které obsahují rakovinotvorný styren. Ty lze použít do exteriéru, pro práce uvnitř bytu kupujte kartuše, na kterých bude výslovně uvedeno, že jsou bez styrenu.