Jste zde

Víte, jak mají vypadat ideální stůl a židle k počítači a co jsou jejich alternativy?

Zdroj: shutterstock.com

Žijeme v sedě. Od manuální práce jsme přešli k práci duševní a na židlích u počítačů trávíme třetinu života. Často ale nahrbení a skrčení na příšerných židlích.

17. 7. 2012

Zatímco na začátku 20. století připadalo na hodinu sezení deset hodin aktivního pohybu, na začátku století jednadvacátého se trend naprosto otočil. Většinu života trávíme v sedě, třetinu dne pak spousta z nás před obrazovkami počítačů. A zatímco za kvalitní matraci dnes už neváháme utratit velké peníze, je pracovní místo, včetně kvalitní židle, oblast, do které ještě stále odmítáme investovat víc, než je nezbytně nutné. Není to paradox?

Přitom nekvalitní posed v práci před počítačem způsobuje úporné bolesti zad (a ty rozhodně nejsou výjimečné – trpí jimi asi 90 % těch, kteří tráví většinu pracovní doby před počítačem), může přivodit křečové žíly a vědci na Novém Zélandu dokonce tvrdí, že zvyšuje riziko žilní trombózy. Přidejte k tomu ještě zhoršení zraku, tlak na břišní orgány, který může vyvrcholit křečemi, migrénu… Nevyplatí se na chvilku „zastavit“ a popřemýšlet o tom, jestli je vaše pracovní místo ideální pro vaše tělo?

Jak by měl vypadat počítačový stůl?

„Ajťáci“ při výběru počítačového stolu ponejvíc řeší jeho „kompatibilitu“ se všemi částmi hardwaru, už méně ale to, jestli je kompatibilní s jejich tělesnými proporcemi. Přitom u výběru stolu uplatňujeme jen pár základních pravidel.

Výška stolu by měla být taková, aby horní hrana monitoru kopírovala úroveň očí. Stůl by měl být také dostatečně „hluboký“, protože optimální vzdálenost pro sledování monitoru je půl metru až metr (čím je monitor dál, tím lépe pro naše oči).

nabytek-k-pocitaci3

Víte, jak by měl vypadat správný posed? Člověk by měl dodržovat pravidlo "pravého úhlu" a nehrbit se. Zdroj: sozialesdesign.org

Vaše oči vám také poděkují, pokud stůl postavíte příčně k oknu. Pokud totiž stůl umístíte proti oknu, pak vás bude světlo za monitorem rušit, když budete mít okno za zády, bude se vám proud světla odrážet od monitoru, vy budete měnit jas a kontrast a výsledkem budou akorát rychleji unavené oči a koncentrace na práci bude řádově o desítky procent nižší.

Správně sedět = netrpět bolestmi zad

Na rozdíl od výběru stolu, kde nás de facto zajímala jen výška pracovní desky, je výběr vhodné židle složitější. A pozor – ani ergonomická židle vám nezajistí nebolavá záda – musíte na ní i správně sedět! Tlak na meziobratlové ploténky je při sezení několikanásobně větší, než při běžné chůzi. Člověk navíc často stráví na židli před počítačem i osm až deset hodin v kuse – a v tu chvíli už se rozhodně vyplatí investovat do kvalitního kousku na sezení.

Jenže – zatímco u matrací už Češi pochopili, že za kvalitu je třeba platit, u kancelářských židlí se často stále zdráhají dát víc než pár tisícikorun.

Správná židle by měla být otáčecí, měla by mít nastavitelnou výšku područek, nastavitelnou výšku sedáku, měla by disponovat opěrkou pro hlavu a poskytovat opěru pro páteř po celé její délce. Kvalitnější kousky mají i anatomicky tvarovaný sedák a zkosenou přední hranu, která nebrání proudění krve z a do dolních končetin – nohy by vás tak ani po dlouhém sezení neměly brnět a neměly by dřevěnět.

nabytek-k-pocitaci2

Kvalitní počítačová židle by měla mít opěrky pro ruce, měla by poskytovat oporu pro páteř v celé její délce a měla by být polohovatelná. Zdroj: wesbuer.de

Pozornost by měl člověk také věnovat materiálu, ze kterého je židle vyrobená. Kožené křeslo sice vypadá krásně, téměř majestátně, ale zkuste v něm sedět v parném letním dni celý den v kanceláři. Člověk se na něm v některých partiích pořádně „zapaří“. Židle by také neměla být příliš měkká – člověka tím spíš svádí k tomu, aby se v ní „sesunul“ a nahrbil a absolutně tak popřel všechny zásady správného sedu.

„Správným“ sedem mimochodem myslíme takový, kdy nohy v pokrčených kolenou svírají pravý úhel, trup s nohami také svírá pravý úhel, člověk se nehrbí v zádech, ruce v loktech také svírají pravý úhel a zároveň jsou o trochu výš než klávesnice počítače (pokud tomu tak není, můžete si dopomoci třeba gelovými podložkami, které namáhaným kloubům odlehčí).

Sedět, zn.: Alternativně

Existují samozřejmě i jiné možnosti, jak trávit čas před počítačem. Od roku 1979, kdy bylo poprvé představeno na veletrhu v Kodani, se hlavně ve Skandinávii těší velké pozornosti tzv. klekátko. Páteř je tu v poloze, která je charakteristická pro chůzi, při jeho používání se navíc aktivují i břišní a zádové svaly, zlepšuje se dýchání a zvyšuje pozornost.

nabytek-k-pocitaci4

Klekačka rozhodně není levná záležitost a je potřeba pořídit opravdu kvalitní kousek. Tahle vyjde v obchode ergonomicke-kancelare.cz asi na pět tisíc korun. Zdroj: ergonomicke-kancelare.cz

Člověk by měl ale investovat do klekátka, které má kvalitní čalounění a jeho používání pravidelně střídat s klasickým posedem na židli – chybí u něj totiž podpěra pro záda a trpí kolena.

Podobné je to potom i s posezením na velkém gymnastickém míči. Sed na něm je sice tzv. dynamický –  protože se na něm člověk neustále trochu hýbe, jak udržuje rovnováhu, aktivují se při něm břišní a hluboké zádové svaly - ale pokud na něm člověk neumí sedět, nebo sedí příliš dlouho, dostaví se bolesti zad, únava nebo motání hlavy. Proto je dobré po zhruba hodině vyměnit míč opět za klasickou židli.

Věděli jste, že nás můžete sledovat i na Facebooku?

Největší zlo jsou tzv. počítačové stoly, které mají pod pracovní deskou malou plastovou vysouvací poličku na neergonomickou klávesnici a myš musíte mít na stole. Tohle je zločin proti lidskosti a je s podivem že jej stále nabízejí snad všechny obchody s nábytkem. A pokud možno tak pod stolem místo na nohy u sebe a cca 10-15 cm na každou stranu, víc ne.

Já vám nevím. Tyhle všechny židle, které tady vidím, mi přijdou na jedno brdo a že stejně s bolavými zády nepomůžou :/ Prostě takový starý stereotyp. Já s kolegy jsme si pořídili do kanceláře zdravotní židle Spinalis a tomu říkám inovace a kvalita! Je dělaná na zcela novým principu a je geniální, jako jediná o kterých jsem slyšel opravdu léčí!