Jste zde

Víte, co je muďoul? Indiánský banán, který bude ozdobou vaší zahrady

Zdroj: Thomas chapman

Mrkev, brambory, zelí, hrášek, do toho jabloně a hrušně. Není to trochu nuda? Zkuste vypěstovat něco neobvyklého. Nabízí se třeba indiánský banán.

25. 12. 2011

Muďoul trojlaločný – to je podivné jméno pro velmi zvláštní rostlinu. Muďoul trojlaločný, latinsky Asimina triloba a řečí původních obyvatel Severní Ameriky Pawpaw, je exotická rostlina, která ve své domovině dorůstá výšky až 11 metrů. Muďoul botanicky náleží do čeledi láhevníkovitých (Annonaceae).

Muďoul neboli indiánský banán

Přestože semena jsou mírně jedovatá, oplodí je jedlé a původními obyvateli Severní Ameriky (Indiány) používané jako potravina. Muďoulu se proto a pro chuť, kterou tyto plody mají, přezdívá indiánský banán.

Muďoul se dá pěstovat i v našich klimatických podmínkách, přičemž kvalita plodů rostlin pěstovaných v tuzemských podmínkách je naprosto srovnatelná s exotickým ovocem. Jejich chuť není podobná jen na banán, ale dá se v ní zároveň rozpoznat chuť manga, ananasu a vanilky.

Pěstování ze semen je docela jednoduché. Semena musíme nejdříve po dobu 70 až 100 dnů stratifikovat (stratifikování je posklizňové dozrávání semen). Po uplynutí této doby vyséváme stratifikovaná semena do vzdušného substrátu, přibližně 2 cm hluboko.

Výsev můžeme ponechat při pokojové teplotě. Klíčení obvykle trvá 2 až 3 týdny, ale výhonek je nad povrchem substrátu viditelný až po asi 8 týdnech. Semenáčky a mladé rostlinky jsou choulostivé k intenzivnímu slunečnímu záření.

Nenáročný na pěstování

Rostliny se dobře vyvíjejí v propustné, nepřemokřené půdě. Porostou i na plně osluněném stanovišti, které by však mělo být chráněno před zimními větry. Na jaře ještě před samotným olistěním kvete muďoul velkými purpurovými květy.

Protože je muďoul cizosprašná rostlina, k tomu, abychom mohli sklízet jeho plody, budeme potřebovat alespoň dvě rostliny. Neměly by mezi sebou mít vzdálenost větší než 2 až 3 m, květy jsou totiž opylovány mouchami a mravenci, popřípadě větrem.

mudoul2

Plody muďoulu jsou sladké a chutné. Zdroj: Osiva-semena.cz

Rostliny začínají plodit ve stáří 5 až 8 let. Plody o hmotnosti až 400 g jsou obvykle zralé v září až říjnu. Nejspolehlivějším ukazatelem zralosti plodů je výrazná ovocná vůně. Zralé plody mají žlutozelenou až žlutou barvu a jsou měkké. Vyzrálé plody obsahují také řadu vitamínů a jsou významné i vysokým obsahem vápníku a železa.

V našich podmínkách nebývá indiánský banán napadán žádnými škůdci, jeho přirození škůdci zde totiž nežijí. Při přesazování je třeba dávat si pozor, abychom nepoškodili kořeny. Pokud přesto k nějakému poškození křehkého kořenového systému dojde, je nezbytné nastolit opět rovnováhu řezem nadzemních částí rostlin.

Muďoul je velmi nenáročný a přizpůsobivý. Posuďte sami: není třeba ho prořezávat, je odolný vůči chorobám i škůdcům, v dospělosti v době vegetačního klidu snese mrazy i  minus 25 °C, starší rostliny mohou růst na slunném i mírně stinném stanovišti... Na to mnozí zahrádkáři samozřejmě reagují a muďoul se v našich zahradách již začíná objevovat. Nechte se tím také inspirovat…

Čtěte dále:

Pěstování exotických rostlin jsme se věnovali podrobně:

Více informací a rad hledejte v kategorii Květiny a zahrada.