Jste zde

Vestavěné patro – originální i praktické

Zdroj: redakce

Vestavěné nebo vyvýšené patro je řešením pro malé byty. Podle typu konstrukce na něm můžete mít úložné prostory, obývací pokoj, pracovnu nebo ložnici. Vytvořit ho můžete svépomocí, ale pokud si nevěříte, je lépe nechat jeho stavbu na odborné firmě.

14. 3. 2011

V malém bytě může být problém i s tím, kam umístit dvojlůžko. Počítejte s námi  – délka dva metry, šírka stejná, k tomu nutný prostor okolo a většina plochy v malé místnosti je pryč. Na obývací pokoj, popřípadě na pracovnu tak zbude v garsonce jen minimum místa.

Když místo schází…

I proto se spousta lidí uchyluje k řešení za pomoci bytového patra, které může de facto suplovat jednu místnost.  Ideálem pro jeho stavbu jsou samozřejmě místnosti s vysokými stropy, které najdete například v činžovních domech, pokud ale bydlíte ve světlém panelákovém bytě, neměla by být problémem ani výška stropu okolo 250 centimetrů.

Jen musíte počítat s tím, že u podobného typu patra, nahoru umístíte „jen“ ložnici nebo úložné prostory. Při nižších výškách stropu není možné umístit nahoru třeba obývací pokoj, nebo pracovnu.

Ty můžete nicméně umístit alespoň do jeho spodní části. Jen nezapomeňte na odpovídající osvětlení (v poslední době se prosazuje osázení patra sádrokartonovými deskami s vestavnými světly).  Pod patro můžete potom umístit téměř cokoliv – malý obýváček, pracovnu, šatnu, vestavěné skříně…  Jediné, co byste siměli raději odpustit, je kuchyně. Páry z vaření by nedělaly materiálům dobře.

Co všechno můžete mít

Patro může být buď samonosné, nebo vestavěné přímo do zdí. Z materiálů vede dřevo, které vypadá nejlépe. Narazit můžete ale i na kovové svařované konstrukce. Existují i patra obložená sádrokartonem, potažená čalouněním nebo jutou.

Podle velikosti místnosti si pak můžete vybrat, jak se budete do patra dostávat. Děti ocení ribstole nebo síť, dospělí asi spíše dají přednost klasickému žebříku, nebo schodům „přilepeným“ ke zdi. I pod nimi pak mohou být umístěné skříňky, knihovna nebo poličky. Kompromisem mezi nedostatkem místa a schodištěm jsou takzvané „mlynářské“ schody. Ty mohou mít díky na střídačku „vykousnutým“ stupňům mnohem ostřejší sklon než schody klasické.

U menších dětí je pak lepší, pokud je patro vybavené zábradlím, popřípadě zajištěné od stropu například sítí.   

Inzertní sdělení:

Vestavěné skříně na míru a nábytek na míru - to je základní sortiment, který nabízí firma Vestavenky.cz, která se zabývá výrobou kvalitních vestavěných skříní pro zákazníky z celé republiky už deset let.