Jste zde

Proč byste měli klasickou žárovku vyměnit za LED? Máme pro vás pět důvodů

Zdroj: www.photl.com
Ještě pořád ve vašem lustru rozsvěcíte „retro“ wolframku a v obchodě nostalgicky míříte k regálům s klasickými skleněnými baňkami? Děláte chybu! Klasickým žárovkám odzvonilo a na jejich místo se derou jejich LED sourozenci.

18. 4. 2015

Sesbírali jsme pro vás pět důvodů, proč byste klasickým žárovkám měli dát vale i vy. Věříme, že vás přesvědčí.

1.    LED technologie už nejsou krkolomným řešením

Princip LED technologie je známý už několik desítek let. Prapředci dnešních výkonných LED žárovek už tehdy měli malý příkon, ale zároveň i velmi málo svítili. Možná pamatujete na svítící LED kontrolky, které byly de facto jediným prakticky využitým LED světlem.

Doba se ale mění – LED technologie logicky prošla obdobím miniaturizace, došlo ke zvýšení výkonů čipů a LED technologie už jsou dnes zcela běžným a praktickým řešením. Bouřlivý vývoj a rozšiřování trhu navíc mělo vliv i na ceny – LED žárovka je sice stále dražší než žárovka klasická, nejde už ale o finančně nedostupné řešení.

Nabídka LED žárovek je opravdu široká. Přesvědčte se o tom ami!Zdroj: www.panasonic.cz

2.    S LED žárovkou ušetříte…

Zatímco klasická wolframová žárovka spotřebovala 95 procent dodané energie na výrobu tepelného záření a jen pět procent elektřiny na výrobu světla, u LED žárovek je to jinak. Polovodičové destičky přeměňují elektrický proud přímo na světlo. Díky tomu se například úspora u LED žárovek Panasonic pohybuje v rozmezí 78 až 88 procent oproti klasickým žárovkám.

Věříte, že I žárovka může být krásná a úsporná zároveň? Přesvědčí vás o tom LED žárovky

Takže zatímco klasickou žárovku odborníci řadí do energetických tříd E,F,G, LED žárovky jsou obvykle zařazené do „Áčka“. A nezapomeňte také na to, že je i životnost LED žárovky výrazně delší než u jiných typů.

3.    … a nikdo nic nepozná

Bráníte se LED žárovkám prostě jen proto, že klasické žárovky mají příjemnější světlo? Pak vězte, že světlo moderních LED žárovek má stejnou barevnou teplotu jako klasická žárovka, tedy zhruba 2700 Kelvinů. Pořídit si samozřejmě můžete i LED žárovky o jiné barevné teplotě – třeba i se studeným bílým světlem, které prý pomáhá při koncentraci.

Věděli jste, že klasická žárovka použije 90 % energie na výrobu tepla? I proto LED žárovky dokážou uspořit až 80 procent nákladů na svícení.Zdroj: www.panasonic.cz

Mimochodem, společnost Panasonic dokonce dodává na český trh LED žárovku Nostalgic Clear, která je i vzhledově k nerozeznání od klasické žárovky.

4.    Můžete si se světlem hrát

S trochou nadsázky se dá tvrdit, že LED technologie umožňuje hrátky se světlem. Zatímco klasickou žárovku jste prostě rozsvítili a pak jednoduše zhasli, některé z LED žárovek umožňují regulaci stmívání a tím případně i další úsporu na nákladech za svícení.

Pořídit si můžete i kompaktní LED panely, které dokáží nahradit klasické lustry, v nabídkách obchodů jsou i LED pásky, designová LED svítidla, ale i nejrůznější typy žárovek.

Na stránkách společnosti Panasonic tak můžete narazit na žárovky různých tvarů – od svíček po klasické baňky, čiré, ale i mléčně zabarvené.

5.    Nebudete tak často šplhat na štafle

Světlo v LED žárovkách vzniká jinak – tak, že jeho vznik neopotřebovává samotný zdroj, tedy žárovku. Díky tomu může být životnost LED žárovek i desítky tisíc hodin. Jen pro představu – životnost 100 000 hodin znamená 11 let trvalého provozu, během kterých byste upotřebili 40 klasických žárovek.

Životnost žárovek od společnosti Panasonic se pohybuje okolo 25 000 hodin. Při průměrné době svícení 2,7 hodiny denně pak taková žárovka „věrně“ slouží asi 25 let. Spínací cyklus je pak vytvořený tak, aby bez úhony zvládl 100 000 rozsvícení a zhasnutí. A protože si Panasonic za kvalitou svých výrobků stojí, dává i na „běžnou“ LED žárovku záruku dva roky.

LED svítidla nahrazující žárovky používám, i když jsem skeptický k jejich trvanlivosti (věřím, že přežijí záruku a pak v nich něco odejde). Asi největší problém mám s tím najít LED „žárovku“, co by neblikala podle střídavého napětí v síti. Nějaké jsem našel, ale asi jinou metodou než pokus (koupit) omyl (doma zjistit, že je to špatně) se to zjistit nedá. Výrobci to nezmiňují a v nejbližší době zřejmě zmiňovat nebudou.

Ze zákona je v ČR záruka 2 roky, takže kdyby kvalita LED byla vysoká, záruku může firma navýšit.
Co se týče kvality LED žárovek, už deset let mám zkušenost velice špatnou, jedna odešla asi po 10hodinach svícení, druhá asi po 7 letech.