Jste zde

Pojmy ze světa architektury: Víte, jaký je rozdíl mezi arkýřem a vikýřem?

Zdroj: podkrovnibyt.cz

Projekt, studie, arkýř, vikýř… že tyto pojmy znáte, ale ztrácíte se v nich? Přitom se s nimi můžete zcela běžně setkat třeba při rekonstrukci bytu. Pojďme si v nich udělat pořádek. S odborníkem na slovo vzatým – architektkou Andreou Zaciosovou.

3. 2. 2013

Že si všechno najdete na internetu? Jistě – internet je nekonečně hlubokou studnicí informací, ale ne všechny informace jsou správné. A právě na správnosti třeba právě v oblasti architektury, bytového designu a stavebnictví záleží.

Projděte si „architektonický slovníček“, který sestavila architektka Andrea Zaciosová, a už se vám nestane, že nebudete tušit, o čem člověk, kterému jste svěřili rekonstrukci bytu hovoří.

A pozor – tímto článkem startuje dlouhodobý seriál, ve kterém právě architektka Andrea Zaciosová poodhalí zajímavé i důležité informace ze světa architektury a designu. Budou se vám určitě hodit – ať už stavíte, rekonstruujete, renovujete, nebo jste jen fanda.

Jdeme na to, aneb základní pojmy

CO JE TO PROJEKT? Projektem je ve stavebnictví myšlena koordinace, určitá sladěnost několika profesí a detailních technických zpracování v jeden velký celek, návrh.

CO JE ARCHITEKTONICKÁ STUDIE? Cílem architektonické studie je vytvořit návrh objektu (například rodinného domu) tak, aby splňoval požadavky dispoziční, provozní, technické a estetické. Architektonická studie je první fází vypracování projektu. Důležité je sladit v ní požadavky a představy klienta, respektovat možnosti stavebního pozemku, vnímat krajinu a orientaci světových stran pozemku. Výsledkem architektonické studie by tedy mělo být šetrné řešení umístění stavby na pozemku.

CO JE DISPOZIČNÍ ŘEŠENÍ? Dispoziční řešení u domu je  vhodné prostorové uspořádání jednotlivých na sebe navazujících místností a podlaží. Pokud jde o dispoziční řešení místností, jde o uspořádání a rozmístění  zón klidových, komunikačních, odpočinkových, o vlastní rozmístění nábytku. Cílem je ideální řešení vyhovující potřebám člověka a splňující parametry a funkce  konkrétního zadání. Správný architekt tyto zásady zná a respektuje.

CO JE INTERIÉR? Interiér je vnitřní prostor stavby (domu, bytu, administrativní budovy atd.). V interiéru se vzájemně propojují estetické požadavky s funkčním technickým vybavením a mobiliářem (tedy nábytkem).

CO JE EXTERIÉR? Jde o vnější prostory nějakého objektu. Exteriérem může být fasáda budovy, ale i zahrada a terénní úpravy kolem objektu.

CO JE MOBILIÁŘ? Mobiliářem se v interiérové oblasti myslí zařízení interiéru, nebo nábytek umístěný v místnosti. Mobiliářem například města (tedy v exteriérové oblasti) mohou být například lavičky, městské osvětlení, stojany na kola a odpadkové koše….

CO JSOU 2D POHLEDY? 2D pohledy jsou rozkreslené pohledy na objekt. Vznikne čelní pohled, boční pohled a půdorys. Může jít o dům, stěnu v místnosti, nebo o navrhovaný nábytek. Zjednodušeně řečeno je tento 2D pohled důležitý při zadávání zakázky do výroby. Pohledy mohou být samostatné, s dekorem materiálu, ale i s kótami.

zaciosova-2

3D vizualizace počítá i s nasvícením. Ukazuje interiér tak, jak bude skutečně vypadat. Zdroj: argad.cz

CO JSOU TO 3D VIZUALIZACE? 3D vizualizace člověku umožní prostorovou představu o objektu, jak ve skutečnosti bude vypadat. Objekt (rodinný dům, místnost, nábytek atd.) uvidí v barvách a materiálech tak, jak bude vypadat. 3D vizualizace se používá i při navrhování interiéru místnosti. V interiéru uvidíte stěny s barvou výmalby, tapety, dekorace a především nábytek a to celé i nasvětlené. 3D vizualizace domu pak umožní podívat se na vysněný dům z vnější strany. Ocitnete se v zahradě, odkud budete vnímat pohledy na fasádu svého obydlí.

Hodinky, nebo holinky, aneb pojmy, které se často pletou

ZÁVĚTŘÍ versus ZÁDVEŘÍ - Závětří je prostor před vstupem do objektu, do  zádveří. Závětří, jak už název napovídá nás má ochránit před větrem. Zádveří je potom první prostor v budově, kam z exteriéru vstoupíme. Zádveřím můžeme nazývat třeba malou předsíň.

zaciosova-3

Taklhe vypadá arkýř. Neplést s vikýřem! Zdroj: wikipedia commons

ARKÝŘ versus VIKÝŘ – Zatímco arkýř  je větší výstupek na fasádě, většinou podepřený krakorci a přesahující v určitých místech půdorys objektu, vikýř je naproti tomu malý prostor vybudovaný ve střeše. Jde o nadstřešní prostor se stříškou a oknem určený k větrání střešního prostoru.

OSTĚNÍ versus ŠAMBRÁNA - Ostěním jsou myšleny vnitřní plochy mezi otvory (dveřmi nebo okny). Dříve bylo tvořeno z kamene. Šambrána je iluzivní malba kolem otvoru, malovaná na omítku, nebo do štuku.

O autorce Ing. arch. Andree Zaciosové:

Pracuji v oboru architektury přes 10 let, především v oblasti architektonických studií. Klientům poskytuji komplexní služby v oblasti bydlení, interiérů, včetně konzultací. Od návrhů až po realizaci interiéru. Zajistím řešení lidem, kteří chtějí dobře a spokojeně bydlet, relaxovat v pěkném prostředí a pracovat v prostoru s kreativní invencí. Kontaktovat mě můžete na telefonu +420 777 231 056, případně skrze mail zaciosova@argad.cz nebo webové stránky www.argad.cz