Jste zde

Pět věcí, na které nesmíte zapomenout při výběru nových dveří!

Zdroj: studio-interier.cz

Vybíráte nové interiérové dveře a říkáte si, že je to vlastně jednoduché? Omyl! Dveře jsou jednou z nepodceňovanějších částí interiéru. Přitom mají na vzhled místnosti obrovský vliv. Víte, na co si dát pozor?

22. 5. 2014

Jsou bezpečné? Propouští hluk? Hodí se k podlaze? Musí ladit s okny? Kolik stojí a je to adekvátní cena? Vybrat interiérové dveře není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Je potřeba pohlídat si spoustu detailů, které ve výsledku udělají velký výsledek. Podívejte se, jaké to jsou!

Design – dveře musí ladit

Věděli jste, že dveře zabírají zhruba dva metry čtvereční plochy? A přesto jejich výběr podceňujeme. Pamatujte, že správně vybrané dveře by měly ladit se zárubní, v ideálním případě by měl být materiál a jeho design totožný. Dveře by také měly ladit s podlahou (doporučuje se nikoli stejný, ale podobný barevný odstín) a nemusí ladit s okenními rámy (ty stejně nejsou vidět).

solo-doors1

Dveře musí ladit - případně být ve stylovém kontrastu s podlahou. Zdroj: studio-interier.cz

Dál už se fantazii meze nekladou. Pořídit si můžete dveře skleněné, doplněné třeba grafikou, dveře prosklené jen částečně, nebo třeba posuvné dveře, které výrazně šetří místo.

Hitem posledních měsíců jsou potom dveře se skrytými zárubněmi. Pokud vyznáváte čisté linie a opravdu jednoduchý design, jsou ideální volbou. Stěna, ve které jsou umístěné, zůstává naprosto plochá bez výstupků.

Bezpečnost – sklo už není problém

Bezpečnostní podmínky musí u dveří splňovat například i kování, nebo laky, kterými jsou některé modely natřené. O bezpečnosti se v souvislosti s dveřmi ale nejčastěji hovoří v případě dveří prosklených.

solo-doors2

Potřebujete oddělit klidovou zónu třeba od kuchyně? Pak vyberte dveře, které to opravdu dokážou. Zdroj: studio-interier.cz

Ty už jsou dnes ale také zcela bezpečné – tedy v případě, že vsadíte na skleněné dveře z takzvaného kaleného bezpečnostního skla. Jeho tloušťka je 10 až 12 milimetrů a je téměř nerozbitné. A v případě, že by se vám to přeci jen podařilo, nevytváří klasické ostré střepy.

Propustnost hluku – málokdo řeší

Pořizujete interiérové dveře, které mají oddělovat klidovou část bytu třeba od obývacího pokoje nebo kuchyně? Pak by pro vás mělo být zásadní to, zda dveře (ne)propouští hluk. Ty nejlevnější dveře v sobě obvykle mají jen papírovou voštinu a hluk tedy téměř neizolují. Pro odhlučnění jsou proto lepší dveře s výplní z dřevotřísky, která hluk izoluje lépe.

solo-doors3

Dveře v prostoru zabírají zhruba dva metry čtvereční místa - a přesto jejich výběr podceňujeme! Zdroj: studio-interier.cz

Kvalita – vyplatí se nešetřit

„Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci!“ – to je pravidlo, kterým byste se měli řídit i při pořizování interiérových dveří. Nestavte proto na první místo cenu, ale kvalitu.

A to jednak kvalitu materiálů, ale i kvalitu provedení. Vnitřní rám dveří by měl být z masivního dřeva, zámek by měl být celokovový, úchytky u skleněných dveří by měly být z ušlechtilého kovu. Důležitá je i kvalita kování. V případě, že zvolíte nekvalitní kování, budou dveře vrzat a skřípat. To samé pak platí i pro pojezdy u posuvných dveří. Ty by také měly být co nejkvalitnější.

solo-doors5

Nové dveře nevybírejte jen podle ceny, ale i podle kvality materiálů a provedení. Zdroj: studio-interier.cz

Cena – nehledejte tu nejnižší

Ano, můžete si pořídit opravdu levné interiérové dveře ze supermarketu, ale nečekejte odbornou pomoc při jejich výběru, ani montáž a ani následný servis. Ve výsledku vás pak jejich pořízení vyjde často mnohem dráž než v případě dveří značkových od zavedeného výrobce.

Zavedení výrobci navíc mají často slevy, díky kterým i kvalitní dveře pořídíte poměrně levně. Stačí jen sledovat jejich stránky a akce, které na nich poutají.