Jste zde

Pes do domu, bůh do domu. Jak se připravit na štěně?

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Rozhodli jste se vpustit si do života a do bytu nejlepšího přítele člověka? Pokud s jeho chováním ještě nemáte zkušenosti, rozhodně si přečtěte, na co byste se měli připravit. Řeč nebude o přípravě na výchovu, ale o přizpůsobení vašeho bydlení.

14. 3. 2017

Ono to malé chlupaté klubíčko štěstí a radosti nebude totiž hned úplně ladit s vaším dosavadním životem. To vy se budete muset ze začátku přizpůsobit jemu, a to nejen tím, že ho budete v sobotu v šest ráno chodit venčit, ale i tím, jak bydlíte. Ale nebojte se, stačí pár týdnů na pěkné sžití a pak už půjde všechno jako po másle.

Pelíšek, mističky… Kam umístit psí nezbytnosti?

S trochou nadsázky se můžeme zeptat, kam byste si sami dali misky a pelech, kdybyste neměli ložnici a kuchyň. Vaše odpověď by určitě zněla, že na klidné místo, kde vás nebude nikdo rušit, když se budete chtít najíst a napít nebo stočit do klubíčka a spát. Přesně tam tyto zásadní věci patří. Ideální je proto předsíň, pokud v ní není příliš velký ruch, nebo jakýkoli koutek. 

Zatímco někteří psi jsou venku rádi, jiní ocení, když je vezmete dovnitř.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Zároveň přitom ale dbejte na to, aby se pes necítil odstrčeně. Psi jsou zvířata milující svou smečku a tou smečkou se stanete (nebo jste se už stali) právě vy. Nedávejte mu tedy „místo“ někam, kde by si připadal sám a separovaný. 

Kde má pes spát? Přece se smečkou!

O smečce už výše řeč byla. Dříve často chovatelé psů první noc nechávali štěně o samotě a snažili se zaspat urputné kňučení, kterým štěně vyjadřovalo svou úzkost a strach z neznámého prostředí. Proto si na první noc vezměte pelíšek do postele nebo si ho alespoň dejte k ní, ať pes cítí vaši blízkost. Vypodložit ho můžete igelitem, kdyby náhodou… Na další noci už mu můžete přemístit pelíšek na správné místo.

Pelech a místo s krmením by měl mít pes na místě, kde je klid.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Nenuťte ale psa, aby spal vždycky sám, je to pro něj nepřirozené. Pokud ho nechcete pouštět do své postele (někteří psi rádi spí například u nohou), připravte mu alespoň deku k posteli nebo kamkoli do ložnice, kde na vás uvidí, jakmile otevře oči a bude se chtít ujistit, že smečka je naprosto v pořádku. Bude to pro něj příjemnější nebo méně frustrující v závislosti na jeho povaze.

Máte vhodnou podlahu? A co nábytek?

Pokud právě zvažujete, jestli si nepořídíte nový nábytek kamkoli, kam bude mít pes přístup, odložte tento nápad na jindy, na dobu, kdy už bude mít zvíře osvojené základní návyky – například to, že nábytek není k jídlu. Ušetříte si tím spoustu peněz i nervů. Někteří psi se nábytku nedotknou za celý život, jiní se do něj zakousnou při každé příležitosti, a to i když stojíte přímo za nimi.

Někteří psi milují, když se vám mohou natáhnout u nohou.Zdroj: www.bigstockphoto.com

S oblibou si v současné době děláme ze psů „gaučáky“. Pro tento případ je vhodné vymezit psovi jeho část pohovky a natáhnout mu na ni deku. Pokud nelíná a po procházce ho řádně umyjete, obejdete se i bez deky. 

Mnohem větší strach mívají stávající i budoucí majitelé psů z podlahy a z jejího poškrábání. Zatímco na koberci škrábance vidět nebudou, špatně se z něj uklízí případné loužičky nebo jiné nehody (a ty se mohou stát během celého psího života, stejně jako lidem). Ideální je dlažba nebo odolná plovoucí podlaha. Psovi to na ní sice bude klouzat, ale brzy si zvykne a všechno bude v pořádku. 

Na kolik vás vyjde začátek se psem

Pokud přemýšlíte, kde vše pro vašeho nového mazlíka sehnat, podívejte se na internetový obchod Fajnzviratka.cz, najdete tam vše potřebné. Pořídit si mazlíčka, to vyžaduje nějaké ty počáteční investice. Nejen finance, za které si ho koupíte a za které mu pořídíte vodítko s obojkem, ale i nějaké ty hračky, pelíšek a misky. 

Misky si můžete vybírat nejen podle velikosti, ale také podle barvy a materiálu. Ty nejlevnější, plastové, vás vyjdou na krásných 40 Kč za jednu, elegantně vypadají nerezové (70-100 Kč/kus) a naprosto luxusní jsou misky keramické (150 Kč a více). Doporučujeme pořídit tři misky – jednu na vodu, druhou na granule a třetí na výjimečné dobroty. 

Cena pelíšku se odvíjí od velikosti a použitého materiálu, případně od doplňků (nejčastěji polštáře). Dobře můžete pořídit i za 300 Kč, ale cena se může vyšplhat třeba na 2 000 Kč. Potom už je váš pes v naprostém komfortu. Zlatý střed ale úplně postačí. Koneckonců – ti zručnější mohou pohodlný pelíšek klidně i sami ušít. 

Suma sumárum – i s hračkami, které odvedou pozornost vašeho psa od nábytku a bot, dosahuje počáteční investice průměrných 1 000 Kč, pokud si nepotrpíte na naprostý psí luxus. 

Zařiďte psovi krásný domov. Zaslouží si ho!

Pes je nádherné a úžasné stvoření, proto se maximálně starejte o jeho pohodu, jakmile se rozhodnete si ho pořídit. Odvděčí se vám svou přízní a každý pejskař ví, že to je ta nejlepší odměna, jaká může být.