Jste zde

Obývací pokoj je odraz naší osobnosti. Věnujte mu pozornost

Zdroj: furniture.trendzona.com

Další článek ze seriálu o bytovém designu. Tentokrát se bytová designérka Zuzka Schubertová zaměřila na obývací pokoj a nabízí rady, jak na něj.

14. 11. 2011

Obývacím pokojem rozumí snad každý z nás místnost, ve které se setkáváme po dlouhém pracovním dni se svými blízkými, místnost, kam zveme naše přátele k posezení, ale také místnost, kde shromažďujeme předměty pro své koníčky a touhy.

Obývací pokoj je vlastně takový odraz naší osobnosti či společenského postavení. Už na první pohled většinou poznáme, zda je majitel hudebník, umělec, spisovatel, zda má rád tmavé, či světlé barvy, hodně či málo nábytku, pořádek nebo zahlcenou atmosféru. Zda se obklopuje přírodními materiály nebo plastovou modernou a tak dále. Těch indicií, které nám o majiteli něco prozradí, bývá v obývacím pokoji nejvíce.  

Jako obývací pokoj většinou volíme tu největší místnost, orientaci většinou také vybíráme na tu nejlepší světovou stranu v bytě a samozřejmě si většinou dáváme nejvíce záležet na tom, jak tato místnost bude zařízena. 

Zde se opravdu velmi těžko dá říci, co do obývacího pokoje umístit či ne, protože každý z nás má rád zkrátka něco jiného. Jeden zde umístí velkou knihovnu přes celou stěnu, zatímco druhý vystavuje po stěnách umělecká díla nebo porcelánový servis v osvětlené skříňce. Setkala jsem se i s takovým malým hudebním studiem, aby zde majitel mohl pořádat setkání pro muzikanty. 

Obecně však platí, že většina z nás určitě volí posezení a konferenční stolek, většina z nás má v obývacím pokoji nějakou odpočinkovou zónu, ať už je to TV stěna nebo houpací křeslo a knížky. Tím jsme obývací pokoj alespoň trochu definovali. Mohli bychom si tedy říci, jak se na tento prostor dívá Feng-šuej.

obývák1

Přírodní materiály, světlé barvy - tím nic nezkazíte. Zdroj: room-designs.net

Feng-šuej také považuje tuto místnost za ústřední místo, kde se setkáváme. Měli bychom jej tedy zařídit vždy podle toho, co v této místnosti budeme dělat nejvíce. Pokud máme malé děti, je vhodné zde udělat koutek na hraní, pokud máme rádi časté návštěvy, zvýšenou pozornost bychom měli věnovat sezení. Pamatujeme však vždy na jednu důležitou věc: 

Nábytek by nikdy neměl kontrolovat prostor!

Prostor je pro člověka

Vím, že spousta z nás má byty malé a prostor je takový malý luxus. Přesto ale promyslete, k jakému účelu bude obývací prostor sloužit, a podle toho vyberte jen pár kousků, kterými pokoj zařídíte. 

Když totiž místnost přehltíte, bude zde stagnovat energie. A o té jsme si přece říkali, že by měla neustále proudit. Vytvořte svěží a nepřeplácanou kompozici nábytku, květin a Vašich koníčků, která bude ideálně tvořit kruh. Namalujte si místnost, zakreslete sedací soupravu, naproti stěnu dle Vašeho přání, vše spojte tužkou do kruhu a tam, kde jsou prázdná místa, se snažte umístit např. květinu. Tak, aby vše tvořilo pomyslný kruh. 

Ideálem každého obývacího prostoru je krb. Krb je teplo, zázemí a vyjadřuje element ohně. Elementů známe celkem 5 (voda, země, kov, oheň a dřevo). Krb by neměl být vidět od vchodu do Vašeho domu. Pokud ano, umístěte do prostoru nějaký předmět, např. květinu. Krb NESMÍ být v pomyslném středu Vašeho bydlení! To je velmi důležité, přináší to únik životní energie. 

Lékem je uzemnění. Toho docílíme kameny, popřípadě pěti předměty, či posvátnými obrázky. Pokud krb nemáte, nezoufejte, ohnivý element se dá navodit i jinak. Teplými barvami – oranžová, bordó… Nebo použijte svíčku, vonnou tyčinku, vůně, řezané květiny, symboly, mandaly, expresivní zářivé obrazy. To platí opět v rozumné míře. 

Země živí oheň, takže potřebu tepla, krbu a dalších ohnivých věcí budou více pociťovat lidé, kteří jsou narozeni v tomto elementu. Jiní zase budou mít potřebu doplnit „kovový element“ – což jsou například bílá barva, šperky, tibetské mísy a podobné tepané předměty, zvonkohry atd. Ale o tomto tématu podrobněji ještě napíši.

Co se týká barev, nezapomínejte, že v obývacím pokoji trávíte hodně času, to znamená, že příliš mnoho úderné barvy je pro oko vyčerpávající. Proto zvažte, v jakém množství výraznou barvu použijete. 

obývák3

Klasika je fajn, ale nic se nemá přehánět. Zdroj: furniture.trendzona.com

Rudá, fialová a oranžová se považují za agresivní. O rudých tónech se říká, že podporují hádky, zároveň však místo zateplí. Vymalujte tedy touto barvou např. jen jednu stěnu. Opatrní buďte s množstvím odstínů, které v místnosti použijete. Při použití tzv. monochromatického schématu, tj. tón v tónu se doporučuje „rozbít“ tuto barevnost jednou kontrastní barvou. 

V praxi to znamená např. dva podobné odstíny béžové (jedna tmavší a jedna světlejší) a k tomu doladíte polštářky či dekorativní předměty např. v červené, jarní zelené apod. 

Můžete použít i barevnou triádu podle barevného kruhu, kde se spolu potkají 3 kontrastní barvy. Vždy ale mějte na mysli, že méně je někdy více. Pokud na stěnu použijete nějakou „divočinu“, špatně se Vám pak bude ladit nábytek a další předměty. Nemluvím o tom, že se tyto výstřelky rády okoukávají. 

Květiny mají v obývacím pokoji určitě své místo. Čistí prostor a zútulní atmosféru. 

Knihy ano, ale pozor na příliš velké knihovny s velkým počtem knih. Zde stagnuje energie a drží se zde mnoho prachu. 

Feng – šuej podporuje tak zvané „kuchyně prostoru“, tzn. kuchyně propojené s obývacím prostorem. Kuchyň je výživa a výživa je element Země. A když je ten zastoupen, je to moc dobře. Opět jej můžeme nahradit, pokud nám v obývacím prostoru chybí, a to například keramickými doplňky, kameny, pohodlnou pohovkou, žlutou či hnědou barvou, květinami v květináči atd. 

Shrnutí, aneb rady a tipy na závěr:

  • Před zařizování obývacího pokoje popřemýšlejte, jaké činnosti zde budete dělat nejvíce
  • Pokud máte děti, vytvořte zde koutek na hraní
  • I když bojujete s prostorem, nezahlťte pokoj příliš mnoho věcmi 
  • Barvy volte s rozvahou a maximálně 2 výraznější + jednu doplňkovou.
  • Materiály pokud možno přírodní, snadno omyvatelné a čistitelné
  • Nezapomeňte na květiny
  • Vytvořte v obývacím pokoji příjemnou atmosféru, která nebude vyjadřovat jen Vaši osobnost, ale budou se v něm cítit dobře i ostatní členové rodiny. Nechte každého z nich, ať do této místnosti vnese kousek svého „já“. 
  • Místnost udržujte čistou, vše co je potřeba opravit nenechávejte dlouho bez odezvy
  • Pečujte o květiny a vždy čistá okna. Jedině tak bude proudit ta správná a životodárná energie. 

Obecnou radu na to, jaký je ideální obývací pokoj, nemám. Ideálem je, když se zde Vy, Vaše rodina i Vaši přátelé budete cítit „jako doma“. 

Čtěte dále:

Článků od bytové designérky Zuzky Schubertové vyšlo už několik. Mezi nimi například tyto:

Přehled všech článků pak hledejte v kategorii Bytový design