Jste zde

Na tom, čím svítíte, záleží! LED diody šetří energii

Zdroj: Nefertum.cz

První prototyp žárovky spatřil světlo světa už na počátku 19. století. Od té doby svět ušel značný kus cesty a dnes klasické žárovky střídají LED diody.

11. 11. 2011

Psal se rok 1979 a Thomas Alva Edison rozsvítil svou první žárovku. Už před ním ale první pokusy se žárovkami zkoušel v roce 1805 Humphry Davy. Masové rozšíření ale zaznamenala až žárovka Edisona.

Ta dodnes funguje na jeho principu, kdy se wolframový vodič rozžhavý protékajícím proudem a díky vysoké teplotě se vlákno v žárovce „rozsvítí“. Jenže – většina energie, která je použita, se přeměňuje na teplo a jen minimum na světlo. Klasická žárovka je tak všechno, jen ne energeticky úsporná.

Nejúspornější typ svítidel

Naproti tomu takzvané LED žárovky – i když správně označení je LED diody – fungují na principu polovodiče a vyzařují světlo po zapojení správného napětí. V poměru světla na množství spotřebované energie LED diody na klasickými žárovkami drtivě vítězí. LED diody jsou aktuálně nejúspornějším typem osvětlení.

Další výhodou je, že na rozdíl od klasických žárovek LED diody nepraskají. Můžete zhasínat, rozsvěcet zhasínat, rozsvěcet a tak stále dokola a LED zdroje světla to bez problémů ustojí. Ve chvíli, kdy by vlákno v klasické žárovce prasklo, LED žárovka svítí dál.

nefertum2

LED pásky jsou jednou z alternativ, jak osvítit interiéry v bytě nebo třeba v restauraci. Zdroj: Nefertum.cz

LED žárovky jsou odolné i vůči pádům, není v nich rtuť a nepotřebují žádný čas na to, aby se rozzářily. Svítí naplno od okamžiku, kdy sáhnete po vypínači.

Extrémně dlouhá životnost

Klasická žárovka má životnost okolo tisíc hodin – záleží samozřejmě, jak často ji rozsvěcíte a vypínáte. Životnost LED žárovek se odhaduje asi na jeden milion hodin svícení. Přemýšlíte teď kolik je to v přepočtu na dny a roky? Milion hodin znamená, že pokud LED žárovku rozsvítíte teď, pak by měla svítit zhruba do roku 2126.

Kromě klasických „LED žárovek“ jsou na trhu k dostání i takzvané LED pásky – tedy LED diody vsazené za sebou na pásku. Voděodolná varianta může osvítit zahradní altán, interiérový typ zase zlepšit osvětlení v restauraci.

Takzvané RBG pásky, která střídají barvy a je možné je naprogramovat, aby blikaly, střídaly barvy, stmívaly se nebo v nich proud světla „tekl“ od jedné diodě k druhé, jste zase určitě viděli v některém z klubů.

LED lišty, které jsou výkonnější než pásky (diody jsou vedle sebe „nasázené“ v menších odstupech) zase v mnoha domácnostech nahrazují klasické zářivky. Jejich uživatelé výrazně ušetří za energie a nemusejí se v obchodech pídit po klasických žárovkách, které nám zakázala EU. Třeba LED žárovky E27 mají stejnou svítivost jako klasické „padesátiwattovky“. 

Čtěte dále:

Načerpejte inspiraci v některém z našich článků. Podívejte se třeba na tyto:

Více článků najdete v jednotlivých kategoriích. Navštivte třeba kategorii Inspirace nebo Interiéry a nábytek