Jste zde

Méně je dost často více, říká Zuzana Strouhalová z Jak se staví sen

Zdroj: archiv Zuzany Strouhalové

V pořadu televize Prima se setkala s velkými pavouky či požadavky na bydlení ve stylech, které nemá v oblibě. Jak se s tím usměvavá sympatická architektka a designérka vypořádává a s jakými neduhy v českých interiérech bojuje?

3. 4. 2013

Zuzana Strouhalová přišla na rozhovor jako vždy pozitivně naladěná a odpověděla na několik otázek ohledně jejího účinkování v populárním televizním pořadu o bydlení, jehož nejnovější sérii právě vysílá Prima Family.

Během natáčení "Jak se staví sen" jste se představila jako interiérová  designérka, ačkoliv vaše původní povolání je trochu jiné, že?

Vystudovala jsem architekturu, takže se primárně věnuji navrhování  staveb. Každý dům má  nejen exteriér, ale i interiér a správný architekt by neměl na vnitřní prostory zapomínat.  Při návrhu interiéru bytu více reflektujete osobní život klienta, jeho každodenní potřeby, jeho individualitu. Na této práci mi přijde nejvíce vzrušující  proces poznání člověka a přetvoření jeho charakteru, potřeb, zálib… v "umělecké dílo", které by mělo být funkční a klient by se v něm měl cítit příjemně. Kde jinde už, když ne doma.

Jinak , není malých zakázek , ať už by šlo třeba o návrh veřejných záchodků :-) , bydlení  pro bezdomovce…, i s takovými zakázkami se setkávám a vždy je to výzva. Ráda také navrhuji šperky, kde mohu dát své fantazii asi největší volnost. Vždy se ale snažím, aby byly šperky nositelné.

zuzana-strouhalova1

Na projektu Vily Verde v Praze - Bubenči spolupracovala Zuzana Strouhalová s Martinem Sladkým. Zdroj: archiv Zuzany Strouhalové

Vybaví se vám nějaká konkrétní výzva, jež vám uvízla v paměti?

Do pořadu Jak se staví sen se mnohdy hlásí lidé, kteří by si z finančních důvodů nemohli architekta a nákladnější rekonstrukci dovolit, takže se setkáváme s různými pohnutými osudy lidí. Někdy to jsou opravdu velké emoce, o to více máme na konci radost, když aspoň takto můžeme pomoct a udělat lidi šťastnější. Máte pak pocit, že vaše práce má smysl a upřímné překvapení a radost je pro nás vždy odměnou. Co se týče bizarnosti požadavků, tak si pamatuji jednu proměnu,  kde pán choval něco přes 20 velikých exotických pavouků a chtěl,  aby byli součástí obývacího pokoje. Takže jsme vymýšleli i nábytek pro bydlení pavouků :-)

Zahrnuje práce na pořadu jen navrhování a zařizování všeho kolem interiéru, nebo si při tom vyzkoušíte i jiné role?

Při samotném navrhování  interiéru bytů musíte být určitě také psycholog.  Klient v podstatě  neznámého člověka pustí do své soukromé sféry, odhalí  relativně intimní stránky svého života, což není standartní situace.  Byla jsem už i svědkem manželských hádek. Nejhorší je, když každý z páru má odlišný názor a vás berou jako rozhodčí, ke komu se přikloníte. Je někdy těžké zachovat si profesionální odstup. Ale je pravda, že z mnoha  klientů se pak stanou i přátelé.

Dále pak musíte být určitě dobrý manažer a ohlídat si při realizaci, aby vše bylo dobře zorganizované, aby vše správně fungovalo. 

zuzana-strouhalova2

Dostat hodně věcí do malého bytu. I s tím si vystudovaná architektka musí poradit při realizacích v pořadu Jak se staví sen. Proměny provádí ve dvojici s Radovanem Mačákem. Zdroj: archiv Zuzany Strouhalové

Jak dojdete k tomu, že během krátké chvíle v pořadu "Jak se staví sen" navrhnete konkrétní interiér pro určitou rodinu?

Je to velice specifické a velmi rychlé.  Za extrémně krátký čas musíme být schopni vyzpovídat lidi, pro které proměnu děláme tak, abychom poznali, co mají rádi, co je jim vlastní, jaký je pro ně blízký styl. Většinou se rekonstruuje 1 – 2 místnosti vzhledem k omezeným časovým možnostem. Takže návrh vlastně nemusí být tak rozsáhlý, nejedná se o celý byt. Problém někdy může být spíše v tom, že v běžné praxi si vás klienti najdou, protože je jim líbí váš styl. V pořadu Jak se staví sen si vás lidé nevybírají a přiznám se, že ve většině případů měly rodiny požadavky na design, který nám s Radovanem Mačákem není úplně vlastní – přírodní, rustikální styl.  Architekt je tu ale především pro to, aby sloužil lidem a neprosazoval si pouze své vidění, takže nás to naopak mnohdy posunulo dál a vyzkoušeli jsme si něco, co bychom třeba nikdy nenavrhovali. A můžu za sebe říct, že jsem na každou proměnu, co jsme s kolegou vytvořili, hrdá :-)  a rodiny nebyly doufám nikdy zklamané.

Pozorujete nějaký výrazný negativní trend v českých bytech?

Není to přímo trend, ale lidé by si měli dát pozor na kombinování nábytku z různých druhů dřev. To je špatně. Vždy bychom se měli snažit , aby interiér působil harmonicky, protože tak potom bude působit i na nás. Takže spíš jít vždy jednodušší cestou a od celku k detailu.

Také  mají Češi tendenci byty "zakrámovávat". Potřeba si vše vystavovat  je pro mě někdy až nepochopitelná. Já vím, že k věcem můžeme mít sentimentální vztah, ale vše má svou hranici a zkrátka méně je dost často více. Lidé by měli více zvažovat, co si na poličkách vystaví.

zuzana-strouhalova4

Black & white, tahle klasická kombinace nikdy neyjde z módy. Zdroj: archiv Zuzany Strouhalové

V magazínu Jak se staví sen designéři během čtyřiadvaceti hodin vybrané rodině upraví a vylepší byt či místnost tak, jak to odpovídá charakteru a zájmům obyvatel bytu. Relaci vysílá každý nedělní podvečer stanice Prima Family. Co je nového a jaké proměny diváky čekají se můžete podívat na oficiálních stránkách pořadu.

Na to bychom si asi nejvíce měli dávat pozor při zařizovaní malého bytu. Tam se musí využít prostor co nejefektivněji, že?

Velký prostor si lidé nějak zařídí, ale s malým si často neví rady. Oslovují nás s tím, abychom návrh vymysleli tak, aby se tam všechno vešlo. Když má člověk doma problém s malým prostorem, tak je určitě  na místě, aby vyhledal designéra, který už pár takových interiérů řešil. Profesionál přece jen už ví, co kam "uklidit", jak využít každý roh. V těchto případech doporučuji nábytek vyrobený na míru. Sice vyjde trochu dráž, ale pro malé prostory těžko vyberete něco z prodávaného sortimentu tak, aby se daly co nejlépe využít.

Existuje nějaký požadavek opakující se ve více zadáních na návrh bytového designu?

Stále se opakuje požadavek, abych navrhovala co nejlépe za co nejméně peněz, co nejefektivněji. Zdá se to jak protimluvy, ale není tomu tak. V designu záleží na nápadu, aby to bylo hezké, funkční a účelné. Jde o kreativitu.

Podle kuchařů a odborníků se s příchodem několika pořadů o gastronomii zlepšil přístup Čechů k vaření a k jídlu obecně. Pozorujete podobný jev i ve svém oboru v důsledku vysílání pořadů o bytovém designu?

Myslím, že díky pořadu se více lidí začalo hlouběji zamýšlet nad tím, jak bydlí.  Za což jsem samozřejmě moc ráda. Není už tak neobvyklé, pozvat si na návrh interiéru profesionála. Snažíme se ale ukazovat i různé rady, jak mohou lidé sami experimentovat a být kreativní. Chce to promnout si oči a podívat se na náš domov novým pohledem.  Vždyť každý byt si to zaslouží a pak je odměnou hezké a příjemné bydlení.

zuzana-strouhalova3

Zuzana Strouhalová ráda vyrábí šperky. Při studiích v Americe navštěvovala kurzy zaměřené na práci s kovem. Zdroj: archiv Zuzany Strouhalové

Vídáme vás na televizní obrazovce při navrhování designu druhým, ale co byste nejraději realizovala sama pro sebe?

Jako každý architekt bych si samozřejmě chtěla navrhnout svůj dům. Být klientem sám pro sebe někdy může být těžké. S postupem času se ale má představa stále konkretizuje, jednou jsem si i svůj ideální dům zkusila z legrace u vína navrhnout. Tak uvidíme, jestli se mi tento sen někdy splní.

A co vaše současné bydlení? Máte jej podle všech představ? Říká se, že kovářova kobyla chodí bosa…

Svůj byt bych chtěla zrovna rekonstruovat, takže teď  ta má kobylka opravdu chodí trochu bosa :-)

Soutěž o kuchařský kurz nám právě skončila, ale ta o SODASTREAM ještě trvá. Nechcete, aby Vám nějaká soutěž utekla? přihlašte se mezi naše fanoušky na Facebooku.