Jste zde

Kuchyňská zahrádka: Sama pěstuje, sama se hlásí o vodu a získala i ocenění za design

Zdroj: Plantui.com
Produkty, které jsou zajímavé nejen funkčně, ale i vzhledově, dostávají ocenění Red Dot Award. Získala ho i Kuchyňská zahrádka, která dobře vypadá a pěstitelům značně ulehčuje práci. Slunce ani konev už s ní nepotřebujete, zkuste si pěstování 21. století.

10. 11. 2015

Představte si malý domácí záhon, který vám pěstuje bylinky nebo jedlé květy, světlo si obstarává sám, nepotřebuje kypřit hlínu a ani jinak není náročný. Taková je zahrádka Plantui, která si ve světě už vydobyla slušné renomé a nyní se dostává i na český trh.

Je radost dát si na jídlo bylinky vypěstované doma bez chemických hnojiv a alergenů.Zdroj: Bigstock.com

Jak to vlastně funguje?

Jakmile si balení donesete domů, otevřete krabici, probojujete se přes bublinkovou fólii a zmáčknete při tom pár bublinek, protože vám to prostě nedá. Pak se objeví Kuchyňská bylinková zahrádka. Skládá se z pár velkých snadno sestavitelných částí.

Pěstování je dosti jednoduché. Ve spodní části zahrádky zalejete předepsané množství živin ve vodě o teplotě přibližně 20°C, vodu přiklopíte nástavcem, do něhož vložíte kapsle s bylinkami, zapojíte do elektřiny a zahradničení začíná.

Ono tedy popravdě řečeno o žádné velké zahradničení nejde. Skoro o všechno se Plantui zahrádka postará sama. Hlínu nepotřebuje, bylinky rostou přímo v roztoku. Když je nutné doplnit vodu, zahrádka rozbliká modré světlo. Jde o opravdový smart systém, který si navíc vystačí se svým vlastním světlem, a tak ho lze umístit i do tmavší místnosti.

Zahrádka Plantui obdržela prestižní ocenění Red dot award.Zdroj: Plantui.com

Tohle rozhodně jen tak nějaká věc nedokáže. Jde o skutečně prémiové kuchyňské vybavení. Než začnou růst první lístky, prakticky vůbec se o něj nemusíte starat (tehdy jen přidáte nástavec na vrchní část, aby bylinky měly prostor pro růst). První dolití vody přijde až po několika týdnech. Je to prostě pěkné, soběstačné zařízení s užitečnou funkcí.

Z domácí zahrádky jsou bylinky zdravější

Výhody má tato formy pěstování i co se týká zdravotních aspektů. Jste pyšní na svou bazalku zakoupenou v supermarketu? Pak vězte, že ta z domácí Kuchyňské bylinkové zahrádky obsahuje 2 – 3krát více vitaminu C a beta – karotenu než ta vaše. Zdravotní stránce hydroponického pěstování (pěstování bez hlíny) se budeme brzy věnovat v jednom z příštích článků na Bydlímekvalitně.cz.

Nejen v jednoduchosti, nenáročnosti a výživové hodnotě výpěstků je síla zahrádky. Jak jsme již zmínili, výrobek obdržel ocenění Red dot award 2015. Pomohl mu k tomu jednoduchý nadčasový skandinávský design, čisté oblé linie a několik barevných variant. Nic z toho nijak neomezuje maximální funkčnost Plantui zahrádky.

Velkou výhodou je také čistota této formy pěstování. Více si o ní přečtěte v článku Jak vypěstovat bylinky bez hlíny? Domácí zahrádka jednoduše a bez nepořádku. Pokud budete i potom chtít vědět víc, tak si počkejte na článek o průběhu redakčního testu této vymoženosti. Nebo se rovnou podívejte na stránky společnosti smartherbs.cz, která tento chytrý systém distribuuje v České republice.

A jak to vlastně dlouho trvá? „Z nuly“, tedy od momentu, kdy vložíte kapsle do zahrádky, máte vzrostlou bylinku s lístky či květy nejlepší chuti již za 4 – 6 týdnů. Pokud tedy plánujete za měsíc či dva nějaký večírek nebo rodinnou oslavu, je nyní ideální čas si zahrádku pořídit.

Pěstování probíhá nejen rychle a jednoduše, ale také tiše. Tuhle moderní sadu pro pěstování bylinek při běžném provozu prakticky neuslyšíte. Můžete si ji tak dát klidně do kanceláře a nikoho nebude rušit. Navíc příjemně provoní místnost a v případě pěstování jedlých květů ji také originálně vyzdobí.
 

A pokud nepěstujete byliny doma kvůli nepříjemnému hmyzu, tak i pro vás máme dobrou zprávu. Už se vám stalo, že se vám po přinesení květináče s půdou z obchodu doma přemnožily otravné mušky? Ačkoliv jsou kapsle čistě přírodního rázu, rozhodně se vám s Kuchyňskou zahrádkou nic takového nespřihodí.