Jste zde

Jak zabránit suché pokožce, popraskaným rtům i alergiím? Pořiďte si domů zvlhčovač vzduchu

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Zapnutému topení se v zimě asi jen těžko vyhnete. Kromě blahodárného tepla má ale i méně příjemné vedlejší účinky. Mezi ně patří suchá svědící kůže, vrásky, vyprahlé oči i nosní dutiny, popraskané rty, nebo dokonce alergie, či astma.

10. 1. 2016

Zapnuté topení navíc umí přivolat statickou elektřinu, která může za to, že dostáváte rány prakticky od všech předmětů v domácnosti. Pomoc je prozaická. Stačí si pořídit zvlhčovač vzduchu. Jaký ale vybrat ten správný právě pro vaši domácnost?

Jaký typ, velikost a kapacitu?

Při výběru správného zvlhčovače začněte rozhodnutím, zda chcete zvlhčit vzduch jen v jednom pokoji, nebo v celém domě. Obecně platí, že pro zlepšení ovzduší třeba v ložnici vám postačí jeden přenosný, nebo stolní zvlhčovač. K dostání jsou i takové, které mají dvě různě objemné nádrže pro různě velké místnosti.

Zvlhčovač vzduchu je skvělým pomocníkem do domácnosti. Jen věnujte pozornost jeho výběru.Zdroj: www.srovname.cz

Pokud se ale chcete zbavit suchého vzduchu v celém domě, nebo máte třeba výše zmíněné astma, měli byste investovat do většího systému. Ten zpravidla pokrývá více místností najednou, případně zvládne i jeden celý menší byt, či domek.

S eěstavěnými zvlhčovači se zachází jako s centrálním vytápěním, nebo klimatizací. Některé z nich můžete dokonce připojit na zdroj vody, takže se pak nemusíte zatěžovat s jejím doplňováním. Alternativou jsou takzvané konzolové zvlhčovače, extra velké verze těch stolních, ovšem s mnohem větší nádrží. Mají kolečka, takže si je můžete postavit, kam je libo a kde vám nebudou překážet.

Teplá, nebo studená pára?

Teplá pára - Zvlhčovače na teplou páru, které k ohřevu využívají elektřinu, páru ochlazují až bezprostředně před vypuštěním do ovzduší. Díky tomu, že se voda před tím převaří, je méně pravděpodobné, že v ní zůstanou na živu nějaké bakterie. Jsou proto ideální pro alergiky.

Studená pára - Zvlhčovače na studenou páru vodu před vypařením nepřevaří, takže jsou energeticky úspornější a zároveň je zde nižší riziko požáru. Mohou pracovat na principu ultrazvukových vibrací, rotujícího disku, nebo ventilátoru, který fouká vzduch přes vlhký filtr a odchytává tak prach a bakterie.

Kombinace obou - Existují i zvlhčovače, které mohou fungovat jak na principu studené, tak teplé páry. Takový model má tu výhodu, že se s ním můžete v létě zchladit a v zimě si přitopit.

Trpíte alergiemi nebo na suchou kůži? Přemýšlejte o pořízení zvhlčovače vzduchu.Zdroj: www.srovname.cz

Do dětských pokojů jsou obecně vhodnější zvlhčovače na studeném principu, zvlhčovače s teplou párou mohou vytvářet dusno a hlavně je poněkud nebezpečné nechávat je v dosahu dětí bez dozoru.

Naopak pokud máte doma hodně zeleně, pořiďte si zvlhčovač s teplou párou. Díky převaření, zejména při použití sterilní vody, se snižuje riziko šíření bakterií, plísní a mikroorganismů na minimum. Pokud chcete mít stoprocentní jistotu, vyberte si některý z novějších modelů, který je vybavený antibakteriální technologií.

Pozornost věnujte i stupni vlhkosti v pokoji, kam chcete zvlhčovač umístit. Některé přístroje se mu automaticky přizpůsobí, jiné vám dají možnost volby. Vždy by se ale vlhkost měla pohybovat mezi 30 až 50 %, nebo opět riskujete zvýšení růstu plísní a bakterií.

Pokud ještě stále tápete, který zvlhčovač je pro vás ideální, optat se můžete i svého praktického lékaře.