Jste zde

Jak vybrat kvalitní ručník a osušku? Poradíme vám!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Možná to znáte sami: po koupeli se utřete do osušky, ale místo měkkého objetí vám tělo obrousí ztvrdlá vlákna a vlhkost se vám stále drží na kůži. Buďte nároční a spokojte se pouze s kvalitními osuškami a ručníky - prozradíme vám, podle čeho je vybrat!

25. 12. 2015

Ručníky a osušky musí být příjemné na omak, savé a jemné k pokožce. Jenže ne vždy máme možnost si materiál osahat, zvlášť pokud je objednáváme z katalogu nebo internetu.

Hustota vláken minimálně 450 g/m2

Mnoho vám prozradí gramáž, u níž platí úměra, že čím je vyšší, tím je ručník kvalitnější. Hledejte ručníky s minimální hustotou vláken 450 g/m2. Dostatečná gramáž zaručuje tvarovou stálost, hebkost a odolnost proti mechanickému poškození.

Víte, že na ručníky byste neměli používat aviváž?Zdroj: www.bigstockphoto.com

Nejlepší materiál – mikrovlákno a bambus

Zažijte nepopsatelný pocit při utírání a pořiďte si ručníky a osušky z mikrovlákna. Lépe absorbují vlhkost, rychle schnou, udržují si svou barevnou stálost a materiál dlouhou dobu vypadá jako nový.

Stále větší oblibě se těší bambusové ručníky, které kombinují bavlnu a bambusová vlákna. Tato vlákna jsou známá pro své antibakteriální a protiplísňové vlastnosti, což ocení zejména milovníci saunování. U tohoto materiálu se obecně doporučuje gramáž 720 g/m2.

Vpusťte do koupelny barvy

Kvalitní ručníky nepouští barvu ani vlákno a nemusíte se proto obávat ani výraznějších odstínů. Bohatou nabídku barevných a klasických bílých ručníků a osušek najdete v e-shopech s prvotřídním českým a zahraničním zbožím, které jednoduše zaplatíte bez platební karty a obdržíte ho až k vám domů. Pokud si nejste jisti materiálem i přes uvedenou gramáž a popis, objednejte si raději nejprve jeden kus.

Jak pečovat o ručníky a osušky?

Ručníky a osušky potřebují správnou péči. Před prvním použitím je dvakrát vyperte, aby došlo k zatáhnutí vláken. Do pračky nikdy nepřidávejte aviváž, protože by se vlákna slepila, materiál by ztratil svou měkkost a bílá barva by mohla zešednout. Ručníky nežehlete, jinak se smyčky zploští a polámou. A pokud náhodou prstýnkem vytáhnete vlákno, nakrátko ho ustřihněte.

Za zmínku stojí vysvětlení proč jsou staré ručníky tvrdé a nesají - protože se v jejich vláknech usadil vodní kámen, podobně jako třeba ve varné konvici. Pozor, změkčovadla vody sice při praní trochu pomáhají, každopádně jakákoliv aviváž je jen další velké lepidlo vláken a savost a hebkost ve svém důsledku snižují, i když reklamy vytrvale tvrdí opak! Ono je to ještě složitější, ale primární příčina je ten vodní kámen ve vláknech a aviváž to jen částečně maskuje...

Řešením je dopřát takto poškozenému prádlu deinkrustační kůru. Buď na to existují přímo specializované prostředky (od DonGemini) nebo si lze pomoci obyčejnou kyselinou citronovou - jednorázově na normální praní dát pár desítek gramů do hlavní náplně na prací prášek a provést celý prací cyklus, klidně i 2x. Preventivně je nejlepší dát kys. cit. namísto bělidla do posledního cyklu. Moderní pračky už ale přihrádku na bělidlo neznají, tak se dá použít nádržka na aviváž. Případně lze inkrustaci prádla řešit nočním namáčením v kys. cit. nebo v octu, zde ale hrozí nejen změna odstínů barev, ale obecně působením kyselin se snižuje životnost vláken a prádlo se stává náchylné na roztrhnutí, tak i toto brát v patrnost.

A poslední tip na závěr - vodním kamenem zanesená pračka (a že jsem kolikrát zasnul v čem jsou lidi schopní prát) nikdy hebké prádlo nezařídí, takže deinkrustace pračky je prvotní podmínkou kvalitně vypraného a hebkého prádla! :)