Jste zde

Jak správně vybrat interiérové dveře? Máme pro vás sedm zlatých pravidel!

Zdroj: dverecag.cz

Stalo se vám, že jste po otevření dveří do místnosti nenahmatali vypínač a při jeho hledání zakopli o psací stůl? Tehdy vám asi došlo, že je něco špatně. Konkrétně se jednalo o špatně vybrané interiérové dveře, jejichž výběr se často podceňuje.

18. 10. 2013

„Mezi nejčastější chyby při výběru dveří patří například nadměrná velikost dveří, které pak zabírají polovinu místnosti. Některé rodiny s dětmi také často dají přednost ceně před kvalitou a pořídí si dveře z nevhodného materiálu, třeba z papírové voštiny,  která propouští do dětského pokoje všechen hluk  z ostatních místností, a tak děti nemohou spát. Stává se také, že zákazníci zvolí dveře, které se otevírají na špatnou stranu,“ vypočítávají odborníci z firmy CAG.

Přitom je možné se těchto omylů celkem snadno vyvarovat. Stačí si jen pohlídat pár základních parametrů a nedat na první doporučení prodavače v hobby marketu.

1. U rozměrů vsaďte na zlatou střední cestu!

Rozměr dveří se neodvíjí jen od vašich přání, ale i od příslušných stavebních norem, které určují minimální šířku dveří. „U dveří do koupelny a na WC je to kupříkladu 60 centimetrů. Nicméně dnes se spíše volí rozměr o deset centimetrů širší, u obytných místností je pak standardem 80 centimetrů,“ říkají v CAG.

Samozřejmě můžete vybrat dveře větších rozměrů, počítejte ale s tím, že úměrně s jejich šíří se zvětší prostor v místnosti, který nebudete moci plnohodnotně využívat kvůli dveřnímu křídlu. Volte tedy kompromis!

2. Barvu a materiál slaďte s podlahou!

Určující pro barvu a materiál dveří by měly být barva podlahy a barva stěn – právě s těmito prvky se interiérové dveře totiž přímo stýkají. „Takže je není potřeba ladit třeba s okenními rámy, jak někteří tvrdí,“ zní další rada. Sladění by mělo být buď „tón v tónu“ nebo kontrastní.

nove-dvere-1-2

Gravírované, prosklené, plné - vyberte si podle svého, výběr je opravdu široký. Zdroj: novedvere.cz

Co se týče materiálů, nejlepší poměr kvalita/cena představuje laminát, který je možné pořídit i v podobě téměř dokonalé imitace dřeva. Na rozdíl od folií potom vydrží i trochu drsnější zacházení, což oceníte, pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, třeba kočku. Extrémně odolné jsou potom interiérové dveře z takzvaného HPL laminátu, který je vhodný do vysoce namáhaných místností a veřejných budov.

3. Zajímejte se o vnitřní materiál!

Vnitřní materiál standardních interiérových dveří tvoří takzvaná papírová voština. Dveře z voštiny jsou lehké a levnější, nicméně nemají úplně ideální vlastnosti ohledně izolace zvuku. Pokud tedy vybíráte dveře, které budou dělit klidovou zónu bytu třeba od kuchyně, zajímejte, z čeho jsou vyrobeny a raději volte dveře z děrované nebo rovnou plné dřevotřísky.  Dále si zjistěte, zda je vnitřní rám dveří z masivního dřeva a zámek je celokovový, abyste předešli případným problémům s průhybem dveří, resp. životností zámku dveří.

4. Nekupujte takzvané „supermarketové dveře“

Jsou levné, ne vždy ale kvalitní, a hlavně vám obvykle nikdo nepomůže s jejich správným výběrem a následnou montáží. Proto je lepší vyrazit za specializovaným prodejcem, který je schopný poradit a poskytnout i další služby. Firma CAG například nabízí balíček zákaznické péče EasyDoor – jde o maximální servis pro zákazníky, od doručení vzorníků až domů, přes návštěvu technika, který poradí a přesně zaměří, po konzultace po telefonu a možnost získání prodloužené šestileté  záruky.

„Pro zákazníka by měl být výběr dveří radost, ne starost,“ tvrdí v CAG. I proto jsou schopni na přání zákazníka zajistit v případě potřeby i zednické práce pro zazdění ocelové bezpečnostní zárubně ke vstupním dveřím do bytů.

nove-dvere-1-1

Na nových dveřích se často šetří, přitom jsou nedílnou součástí interiéru. Zdroj: novedvere.cz

5. Vyberte správnou stranu na otevírání!

Otevírání napravo nebo nalevo? „Volte vždy tak, aby po otevření byla vidět ta větší část místnosti a hned za dveřmi byl vypínač,“ zní základní poučka.  Zároveň by se dveře měly otevírat na tu stranu, kde je volný nebo alespoň snadnější průchod – při vstupu do místnosti by člověk nikdy neměl okamžitě narazit na překážku. Berte v  potaz samozřejmě i uspořádání nábytku v místnosti – otevírání s následným nárazem dveří do nábytku také není ideální.

6. Investujte více, pokud jde o dveře do malého bytu!

Pokud máte malý byt a v něm klasické dveře na veřejích, pak vězte, že vám ubírají další dva čtvereční metry prostoru – tolik v průměru potřebují na otevírání. Stále častějším řešením jsou proto dveře posuvné, které jsou zavěšeny  v kolejnici podél zdi ,nebo zajíždějí do stavebního pouzdra zabudovaného  přímo ve zdi. Jde sice o technicky  i finančně náročnější řešení, na druhou stranu je to při životnosti dveří investice na desítky let.

7. Myslete na bezpečnost!

A to zejména, pokud máte malé děti a chcete pořídit interiérové dveře zčásti nebo zcela prosklené. Pak byste téměř automaticky měli volit dveře s bezpečnostním sklem, které je lepené na fólii, nebo kaleným sklem, které  se po rozbití nerozsype ve střepech na podlahu. Ověřte si rovněž kvalitu použitých barevných laků u lakovaných dveří a také míru úniku škodlivého formaldehydu.