Jste zde

Jak pěstovat pokojovky: Dejte na osvědčené rady!

Zdroj: Dennerle.de

Chcete byt oživit květinami? Pokud jste začátečník, pak se vám bude hodit pár rad. První je nasnadě – pro začátek vybírejte pokojovky, které jsou nenáročné.

9. 11. 2011

Je známá věc, že na nás má zeleň uklidňující vliv. Než si ale pořídíme první rostlinu, nejdříve musíme zjistit, zda máme, nebo dokážeme doma utvořit optimální podmínky pro její pěstování. Každá pokojová rostlina totiž může mít jiné světelné a teplotní nároky.

Jen málo rostlin snáší ostré slunce na jižních oknech. Některé rostliny by zase mohly uhynout, pokud je vystavíme déle trvajícímu průvanu. A neměli bychom také zapomínat, že rostliny ke svému růstu potřebují mimo pravidelné zálivky i pravidelně hnojit. Obojí se však nesmí přehánět. V případě přelití, zvlášť pokud jsou rostliny umístěny v  obalech na květináče,by mohlo dojít k uhnití od kořenů.

Zálivka – kolik a jak často?

Nezapomeňte také, že při snížení teploty musíte omezit zálivku, jinak opět hrozí uhnití. Každá pokojová rostlina má navíc jiné nároky na zalévání. Záleží na okolním prostředí, její velikosti a na ročním období.

Nicméně vydatně bychom měli zalévat rostliny, které rostou do výšky, mají jemné tenké listy nebo velké listy, jsou před rozkvětem nebo v suchém a horkém prostředí (například v létě a blízko okna), nebo rostou v malých popřípadě hliněných neglazovaných květináčích a jsou zasazené v propustné zemině.

Naopak mírná zálivka stačí rostlinám sukulentním, kaktusovitým, s tlustými, dužnatými listy, s kožovitými, tlustými listy, v lahvích, teráriích, rostoucím ve vysoké vzdušné vlhkosti, v glazovaných a umělohmotných květináčích, v chladných, stinných místnostech nebo mají-li období vegetačního klidu.

Většině rostlin vyhovuje voda z vodovodu. Vodu necháme nějaký čas odstát, vyprchá z ní chlór a přizpůsobí se pokojové teplotě. Některé rostliny mohou být na teplotu vody velmi citlivé. A citlivé mohou být také vůči její tvrdosti. Některé nesnáší vodu s rozpuštěnými minerály, a je proto lépe je zalívat dešťovou nebo destilovanou vodou. Mezi takové rostliny patří třeba masožravky. Pěstování většiny z nich není mimochodem ani moc složité.

masožravka

Ač se to možná nezdá, péče o masožravky je poměrně jednoduchá. Zdroj: Mararie

Pošlete pokojovku na dovolenou… na balkon

Pokud máme možnost, většinu rostlin je dobré letnit – na terase, na balkoně nebo zahradě, každopádně až budeme stěhovat rostliny zpět domů, je třeba je pečlivě prohlédnout, zda nejsou napadeny škůdci.

A jak je to s přesazováním? Pokojové květiny je vhodné přesazovat na začátku vegetační sezony. Nepřesazujeme rostliny, pokud jsou nemocné. Do doby 4 až 6 týdnů od přesazení rostliny nehnojíme, kořeny tak lépe prorostou do nového substrátu.

Minerální látky pro toto období jsou obsaženy v dostatečné míře ve většině substrátů i v zahradní zemině. Hnojiva, která jsou běžně v prodeji, také dodávají směs minerálních látek, které rostliny potřebují.

Do plastu, nebo do keramiky?

Nejlevnější jsou plastové květináče a proto se většina pokojových rostlin dnes prodává v květináčích, které jsou z plastu. Mezi další možnosti patří hliněné, keramické nebo porcelánové květináče. Nádoby určené k pěstování rostlin by v každém případě měly mít jeden, nebo více otvorů, kterými bude odváděna nadbytečná voda. Jestliže rostliny vysadíme do nádob bez těchto otvorů, je třeba pokrýt dno vrstvou drenážního materiálu (např. štěrkem nebo keramzitem).

Pokud to jde, tak při odjezdu na dovolenou požádáme známého z okolí, zda by se v době naší nepřítomnosti o květiny nepostaral, samozřejmě mu předtím sdělíme, jakým způsobem má o květiny u nás doma v této době pečovat.

A malé uklidnění na závěr - Pokud Vám rostlina uhyne rostlina, nenechte se tím odradit, stává se to totiž i zkušeným pěstitelům.

Čtěte dále:

Potřebujete další rady a tipy, jak na pěstování pokojových rostlin? Inspirujte se v dalších článcích:

Více o pokojových i jiných rostlinách potom najdete v kategorii Zahrada a květiny.