Jste zde

Jak pěstovat bylinky: Tymián, rozmarýn a koriandr

Zdroj: Miansari66

Egypt máme spojený spíše s pěknou dovolenou, Indii zase s fakíry a krotiteli hadů. Těmto místům ale vděčíme ještě za něco. Za koriandr, který se v české přírodě nikdy nevyskytoval. Ale když už ho tu teď máme, tak jak ho pěstovat?

5. 4. 2013

Po úspěšném prvním dílu s bazalkou, pažitkou a petrželí se vracíme s další várkou návodů na pěstování bylinek. Jaro se hlásí o slovo zatím velmi nesměle, ale slunečných dnů přece jen přibývá, takže vyndejte ze sklepa květináče a šup s nimi na okno! Čerstvé bylinky jsou v jídle vždycky znát.

Jak pěstovat koriandr

Dobrá zpráva pro kozly zahradníky: koriandr není na pěstování nijak závratně náročný. Stačí mu jen pravidelná vláha a dobře propustná půda a bez potíží přežije i v hrnku na okně. Právě tohle místo mu velmi svědčí. Rostlina má totiž ráda hodně tepla. Jak by také ne, když pochází, jak jsme již uvedli, z Egypta a z Indie.

Koriandr klíčí poměrně dobře, takže stačí několik dnů ve vlažné vodě a začnou se objevovat klíčky. Asi po třech týdnech už se rýsuje rostlina, která má v kuchyni dvojí uplatnění. Jednak semena, ta lze použít do pečiva, ale především aromatické listy vhodné k jakémukoliv masu.

TIP: Nechte semena klíčit v heřmánkovém nálevu, ochrání je to proti škůdcům.

Koriandr používali kněží ve starém Egyptě jako obětní rostlinu, kterou dávali mrtvým k hrobům. Změňte historii a nenechte koriandr, aby byl přímým svědkem smrti jídla připálením. Byla by to škoda jak jídla, tak v potu tváře na okně vypiplané bylinky. Obzvláště při jeho krátké délce života. Koriandr po jedné sezoně putuje do bylinkového nebe. Neplačte proto pro něj, musíme tam všichni, tuhle chutnou rostlinku to jen čeká o něco dříve.

Nedávno jsme vydali první díl našeho bylinkářského koutku, najdete ho zde: Bazalka, petržel a pažitka. Jak je vypěstovat doma?

bylinky0

Sladký výsledek pěstování bylinek: bazalkové pesto se semeny koriandru. Zdroj: OpenCage.info

Jak pěstovat rozmarýn

Hodně slunce a dobře propustná, trochu písčitá půda. Rozmarýn si vystačí s podobnými podmínkami jako koriandr. Jen vody může mít klidně ještě o trochu méně. A na balkoně jej rozhodně nenechávejte, rozmarýn se totiž vypořádává s nízkými teplotami jen velmi těžko. Teplo domova za oknem mu vůbec nevadí.

Co ale rozmarýnu vadí, jsou houby. Mohou napadnout jeho listy, proto se snažíme se jim při zalívání vyhnout. Jinak této bylince nevadí během růstu snad nic, snad až na talíři. Spoustě jiných bylin, třeba libečku nebo nového koření byste se při kombinování s rozmarýnem měli vyhnout. Jejich silné chutě by se takříkajíc tloukly.

Neškodí občasné přihnojení lehce sehnatelným speciálním bylinkovým hnojivem, nejlépe jednou za čtrnáct dnů. Pak by měl vydržet, na rozdíl od koriandru, bez potíží i přes zimu.

Doma v truhlíku se dá pěstovat i něco jiného než bylinky. Přečtěte si jak:

bylinky12

Rozmarýn mívá krásné modrofialové květy. Bylinkám obecně ale nesvědčí, pokud je necháte vykvést. Zdroj: Fford (WikiMedia Commons)

Jak pěstovat tymián

To jde docela snadno. Tymián totiž spolu s rozmarýnem a levandulí nejlépe ze všech bylinek snáší sucho. Tento pomocník v boji proti bakteriím, zánětlivým chorobám a střevním parazitům je na pěstování naprosto nenáročný. Ani ho nemusíte příliš přihnojovat, ba naopak. Přílišným vyživováním totiž ztrácí aroma, což je u bylinky pěstované pro použití v kuchyni dost podstatný problém.

Také s klíčením si velkou hlavu nedělejte, stačí jen semena vysypat a lehce přitlačit na půdu. O zbytek už se postará matka příroda, na vás je jen zalévání, ale s ním to v žádném případě nepřehánějte, u tymiánu méně znamená více, obzvláště v případě vody.

Až v květináči nebo truhlíku vyroste tymiánový les (pokud se tymiánu daří, tak pro houšť jeho listů ani nedohlédnete na zeminu), můžete sklízet a pochutnávat si na báječné chuti okořeněného masa nebo omáčky. Dobrou chuť!

bylinky13

Bylinky používáme nejen pro zajímavou chuť, ale i kvůli jejich léčivým vlastnostem. Tymián působí například proti průjmům nebo zánětům. Zdroj: Donovan Govan (WikiMedia Commons)

Návod na pěstování koriandru jsme zařadili na přání jedné čtenářky na našem facebookovém profilu. Přidejte se k našim fanouškům a napište nám, o čem byste si rádi přečetli rádi právě vy. Rádi vám vyhovíme.