Jste zde

Jak na vytápění skleníku? Poradíme vám!

Zdroj: Skleník-expert.cz

Léto často uteče příliš rychle, po něm i podzim a přijde zima. Pěstitelskou sezonu ale dokáže prodloužit vytápěný skleník! Nechte si poradit, jaký vybrat, aby vám dobře sloužil.

25. 12. 2011

Existuje více způsobů, jak vytápět. Ještě předtím, než začneme nějaké vytápění shánět, se proto musíme rozhodnout, jak moc a jakým způsobem chceme určitou teplotu v našem skleníku udržovat. Podívejme se nejprve na vyhřívání bezmrazé, temperované a tropické.

Bezmrazé vyhřívání nás vyjde nejlevněji. Jak už název napovídá, toto vytápění udržuje ve skleníku bezmrazé prostředí a tudíž teploty maximálně do 5 °C. Zajistíme tím tedy prostředí pro zimování rostlin, jež nesnášejí mráz.

sklenik1

Skleníková sezona je delší než ta pod širým nebem. Zdroj: Skleník-expert.cz

O něco nákladnější (počítejme tak dvojnásobek ceny, na kterou by vyšlo bezmrazého vytápění) je temperovaný skleník. V tomto případě dosáhnete teploty uvnitř asi 10 °C. Některým rostlinám tato teplota vyhovuje, a tudíž nám budou růst i přes zimu.

Tropy ve skleníku vyjdou na pořádný balík

Poslední varianta, tedy  pořízení skleníku tropického, je tou nejnákladnější (v porovnání s první je to její pětinásobek). Teplota ve skleníku s tropickým vyhříváním dosahuje minimálně 15 °C a lze samozřejmě docílit i vyšší.

Podmínky pro růst rostlin se v takto vytápěném skleníku vyrovnají podmínkám pokojovým. Pak vás ale jistě napadne, proč bychom měli vydávat tolik peněz za vytápění, když můžeme rostliny pěstovat stejně dobře doma.

Nějaké výhody navíc však skleník přináší. Jsou to především skvělé světelné podmínky a pak samozřejmě příznivá vlhkost vzduchu. Obojí jmenované jsou pro růst rostlin velmi příznivé.

sklenik2

Ve skleníku můžete pěstovat téměř všechno. Záleží ale, na jaký typ vsadíte. Zdroj: Skleník-expert.cz

K samotnému vytápění pak můžete využívat elektriky nebo plynu. Komfortnější způsob představuje vytápění elektrikou.

Podmínkou je však zavedení elektrického proudu do skleníku. Pokud se rozhodneme vytápět plynem, pak k tomu budeme využívat propanbutanové ohřívače na bomby. Tady ovšem pozor! Při hoření plynu se do ovzduší dostává mnoho zplodin, proto je důležité zajistit dobré větrání.

Prodloužené pěstitelské sezóny není nejlevnější, odměnou vám však budou čerstvé a šťavnaté plody po celou zimu.

Čtěte dále:

Pěstování květin, ať už pokojových nebo těch venkovních je náplní i dalších našich článků:

Více pak hledejte v sekcích Zahrada a květiny a Rady a tipy.