Jste zde

Jak bojovat s alergií? Začněte přestavbou bytu

Zdroj: rxadvices.com

Kýchání, rudé oči, svědění kůže. Nepříjemnosti způsobované prachem, pyly a roztoči číhají na alergika na každém kroku. Dokonce i ve vlastním bytě. Je čas postavit se miniaturním nepřátelům a učinit několik nutných změn interiéru.

22. 1. 2013

Přijdete k někomu na návštěvu a najednou je to tu – kýcháte, otékáte a nemůžete to zastavit. Tenhle stav někteří alergici dobře znají. V cizím prostředí se to na chvíli dá přečkat, horší situace nastává, když zmíněné příznaky přichází ve vlastním bytě. Dáme vám několik rad, jak nepříjemným stavům předcházet.

Koberce nechte odletět

Základem je zbavit se textilu, vlny a obdobných rejdišť roztočů. Nemusíte hned chodit nazí, spíše vyměňte podlahovou krytinu. Koberce alergikům nedělají dobře, lina či plovoucí podlahy by měly potíže zmírnit.

Něco podobného platí o stínění do oken. Textilní záclony také nelze označit za antialergické. Tady se hodí spíše žaluzie. Obyčejné vnitřní bohatě stačí, pro úplný klid se ale dají instalovat „venkovní žaluzie“. Zbavíte se tak jednoho prvku, na němž se může usazovat prach. Navíc tím trochu opticky zvětšíte byt a také okno o trochu lépe vypadá.

Více o venkovních žaluziích se dozvíte v jednom ze starších článků: Co na okna? Zapomeňte na záclony. Vykrádají vám peněženku a lapou prach

Máte-li vy, nebo vaše děti sbírku oblíbených plyšáků, musíme vás zklamat. Pryč s nimi! Právě v nich klidně může vězet kořen problému. Pro roztoče představují tyto hračky luxusní bydlení.

alergie-1

Prach a roztoči, hlavní problémy alergiků v bytě. Zdroj: doctortipster.com

Zatočte s roztoči!

Právě roztoči dráždí v bytech alergiky nejvíc. Vyhovuje jim minimálně padesátiprocentní vlhkost vzduchu, proto je nutné dávat si pozor, aby vlhkost opravdu přes padesátku nestoupala. Takže větrat, větrat, větrat.

Mimo plyšových zvířátek lákají roztoče i postele. Vybírejte si deky z dutých vláken, ty se hodí nejvíce. Dnes na dekách běžně najdeme označení, zda jsou vyrobeny z antialergických materiálů. Hlavně ale musíme ložní prádlo pravidelně větrat a prát. V peřinách totiž zůstává hodně miniaturních částeček naší kůže, kterými se nezvaní návštěvníci živí.

Problémy alergikům způsobují také plísně. S těmi souvisí již zmíněná vlhkost vzduchu, takže opět musíme zdůraznit větrání. Krom toho pomůže například čistička vzduchu nebo výkonná digestoř.

alergie-3

Nejen, že nám škodí, roztoči ještě k tomu vypadají takto nevábně. Zdroj: WikiImages (Pixabay.com)

Odvezte kočku, našroubujte kolečka

Varovali jsme před zvířaty plyšovými, ale své vědí alergici i o těch živých. Srst kočky skrývá pro nemocné velmi nepříjemný koktejl. Jestliže se neobejdete bez němého společníka, pořiďte si kupříkladu robota: Robot jako pomoc v domácnosti? Brzy se jich dočkáme.

Co se týká nábytku, měl by být pokud možno lehký, mobilní. Při luxování na nepřístupných místech se s ním musí dát jednoduše manipulovat. Jestliže máte skříně nebo postel na kolečkách, vysávání prachu, pylu i roztočů jde mnohem lépe.

alergie-4

Krom roztočů škodí alergikům i pyly. Čerstvé květiny proto nedoporučujeme. Na těch umělých se zase usazuje prach. Zdroj: healthtap.com

Na facebookové stránce Bydlimekvalitne.cz se se žádným alergenem nesetkáte. Přidejte se mezi naše fanoušky.