Jste zde

Jak aplikovat zásady FENG – ŠUEJ v interiéru?

Zdroj: Wesley Oostvogels

„Voda“ a „vítr“, to je překlad čínských slov Feng a šuej. Kolébkou tohoto umění je Čína a kořeny nauky Feng-šuej leží v taoismu.

14. 9. 2011

Feng-šuej je vlastně nauka o harmonickém soužití člověka s přírodou. Učí nás rozeznávat pozitivní a negativní energie a také to, jak můžeme ty pozitivní posilovat a těm negativním se bránit.

Také se Vám už někdy stalo, že při pohledu na nějaký „zaručeně stylový“ interiér jste jaksi necítili „to něco“, co dělám domov domovem? Nebo naopak, přišli jste do nějaké obyčejné kanceláře a cítili jste se tu jako ve svém?

Energie ve Vašem domově

Ještě dávno předtím, než jsem se začala věnovat bytovému návrhářství a Feng-šuej, častokrát jsem si kladla otázku, čím to asi je? Co v nás vyvolává pocit harmonie, tepla, nebo třeba jen příjemného posezení?

Možná se Vám to občas stalo při TV pořadech zabývajících se proměnami. Nebo když občas listujete designovými časopisy. Říkáte si: „Je to krásné, ale nevím, bydlet bych tu nemohl“. Samozřejmě, každý jsme jiný a každý považujeme za útulný domov něco jiného.

Jisté však je, že náš domov, či jakýkoliv interiér, má určitou energii. Té se podle tradičního čínského umění říká čchi. Má ji doma ve větší či menší míře každý z nás. A záleží jen na tom, jak si tuto energii dokážeme udržet. Samozřejmě existují i energie negativní. Ty pak zapříčiňují například špatný spánek, bolesti hlavy nebo je nám v určitém místě zkrátka nepříjemně.

Až už věříte více nebo méně na jakousi „duši“ Vašeho domova, jisté je, že čínské umění Feng-šuej je známé už několik tisíc let a pokud si osvojíte některá jeho pravidla, zjistíte zajímavé změny. Ať už to, že jste se zbavili například vleklých problémů, lépe se Vám daří, zdravotní problémy ustupují, vše do sebe zkrátka tak nějak zapadá a tvoří určitý řád. Stačí se podívat na obrázky japonských zahrad či interiérů a pochopíte.

feng10

Pravidel Feng-šuej je mnoho. Jejich aplikaci si s trochou píle osvojí každý. Zdroj: Zuzana Schubertová

Setkala jsem se bohužel i s negativní energií v domě, kde se nikomu nedařilo, dům střídal majitele a nikdo nevěděl, proč tomu tak je. Bohužel se ukázalo, že v domě se před lety stala tragická rodinná událost a přestože zde stál nyní moderní dům, to špatné zde prostě zůstalo. Ale o negativních energiích si můžeme povídat třeba někdy příště. Vraťme se k té pozitivní, kterou chceme mít v našem interiéru asi každý.

Pusťte si domů energii

Zde je pár tipů, které zaručeně pomohou. A když si nebudete vědět rady, pozvěte si odborníka (tzv. lékaře prostoru) domů.

  • Velmi zvažujte nákup starožitných předmětů. Nikdy nevíte, komu patřily, jaký měl ten dotyčný osud a jakou v sobě předměty nesou energii.
  • Ostré rohy- minimalizujte ostré rohy u nábytku a květiny se špičatými listy (např. palmy) neumisťujte na místa, kde pravidelně sedáváte nebo dokonce spíte. Podle Feng-šuej vyzařují ostré rohy negativní energii, které se říká ša. Ta může mít neblahé důsledky na Vaše zdraví.
  • Velký důraz klade Feng-šuej na úklid. Kolikrát opravdu stačí vyčistit místa a zbavit se nepotřebných věcí, kterých jsme si dlouhou dobu nevšímali. S pročištěním starých zásuvek a skříní, vyčistíme i prostor a hned se Vám bude lépe dýchat.
  • V domě nemějte sušené květiny, to už raději umělé, ale mrtvé květy umrtvují i atmosféru. Nejlepší jsou samozřejmě čerstvé voňavé květiny na Vašem stole.
  • Zastavený čas – všechny hodiny, které máte v domě nenechávejte zastavené. Stagnovat pak bude i Váš život.
  • Co je v domě potřeba opravit, udělejte co nejdříve a neodkládejte! Neustálá myšlenka na kapající kohoutek či vrzající dveře zneklidňuje Vaši mysl.
  • Dveře a okna jsou hlavní místa, kterými životní energie čchi proudí k nám domů. Tato místa udržujte čistá a nezastavujte prostor různými předměty. Například boty poházené po celé předsíni. Často větrejte.
  • Zrcadla v ložnici nejsou také nic zdravého, obzvláště pokud jsou naproti místu, kde spíme. Naše tělo se ve spánku zbavuje negativní energie, tak se pak od zrcadla odráží a vrací se zpět k nám.
  • Totéž platí o elektronických přístrojích, jejich elektro-magnetické pole se dá však zmírnit umístěním vhodného předmětu, který špatnou energii pohltí. Já například používám kameny.
zsch

Harmonii a sílu Feng-šuej nenaleznete jen v dobře upraveném interiéru. Lze se rozhlížet všude okolo. Zdroj: Zuzana Schubertová

Takovýchto zajímavých rad bychom si mohli napsat ještě spoustu. Vlastně Feng-šuej máme v sobě tak trochu každý. Tak například: Těžko si umístíte doma postel tak, abyste neviděli na dveře. Nebo pracovní stůl neumisťujete zády ke dveřím. Neměli byste z toho zkrátka dobrý pocit. A to je ono!

Zaujaly vás tyto informace? Využijte diskuze pod článkem a napište mi Vaše názory a dotazy. A pokud se Vám článek líbil a zajímá Vás nejen téma Feng-šuej, ale i celkově problematika bytového designu a uspořádání interiéru, setkáme se tu opět příště.

Autorkou tohoto článku je Zuzana Schubertová, která se problematikou Feng-šuej a bytového designu dlouhodobě zabývá. Připravujeme na toto téma větší seriál, takže se s jejími články a radami na portále BydlímeKvalitně budete setkávat i nadále.

Dobrý den,
zajímají mne Vaše články a problematika Feng-šuej. Mám otázku, týkající se našeho obchodu, kuchyňského studia. Zajímalo by mne, jaký a který roh místnosti má na co vliv, myslím tím od směru vchodových dveří. Co a v jakém rohu má či nemá být umístěno, pro lepší chod a harmonii obchodu. už jen proto,aby i zákazník se tady cítil velmi dobře. Vím, že se jedná o jakési rozdělení místnosti na několik částí. Děkuji za vaši odpověď a těším se na Vaše další články. Roman K.