Jste zde

Hrátky se světlem: I výběr žárovky může mít vliv na váš pracovní výkon!

Zdroj: www.freeimages.com
Pravidelně se večer v pracovně trápíte nad prací, zavírají se vám oči, bolí vás hlava? A přemýšleli jste nad tím, že na vině nemusí být únava, ale „jen“ špatné světlo? Takzvaná barevná teplota nás ovlivňuje víc, než si možná myslíte…

5. 8. 2014

Možná jste se s těmito pojmy už setkali – na obalech moderních kompaktních a LED žárovek. Píše se na nich o studeném bílém, případně teplém bílém světle. Nebo jsou na nich uvedené hodnoty v Kelvinech. A právě tohle jsou informace, které by vás měly kromě ceny, zajímat asi nejvíc.

„Správně vybrané světlo o správné barevné teplotě totiž umí povzbudit, motivovat, případně uvolnit, uklidnit a vlastně až ukolébat ke spánku,“ říkají ve společnosti Panasonic, která patří k lídrům v oblasti moderních LED žárovek. Nicméně musíte vědět, kam které vhodně použít, abyste jeho účinky na lidský organismus vhodně využili.

Teplé bílé světlo – navozuje pocit domova!

"LED edisonka"

Klasická „edisonka“ měla teplotu 2700 Kelvinů. A stejnou teplotu má i LED žárovka Nostalgic Clear od Panasonicu, která v sobě spojuje výhody klasických a LED žárovek. Nostalgic Clear má vzhled jako klasická edisonka, nicméně místo klasického vlákna je uvnitř LED dioda – díky tomu tato žárovka uspoří až o 80 % více elektrické energie než běžná žárovka.

Takzvaná teplá bílá barva je charakterizována hodnotou do 3300 Kelvinů. Takovou barvu vydávaly klasické „edisonky“ a takovou barvou dnes svítí i většina moderních a úsporných LED žárovek. „Je to světlo, které je velmi podobné přirozenému dennímu světlu – naše oči s ním tedy nemají problém, nezpůsobuje bolesti hlavy, nebolí nás z něj oči,“ říkají v Panasonicu.

Zároveň vyvolává pocit pohody, uvolnění, domáckosti a potlačuje úzkost. Místnost, která je osvícená právě tímto světlem, je příjemná k pobytu a ideální k relaxaci. Proto je vhodné žárovku svítící teplým bílým světlem použít do hlavního světla v obývacím pokoji, dětském pokoji a v ložnici. Teplé bílé světlo je vhodné i do jídelny – i proto, že obsahuje určitý podíl červené a oranžové, což jsou barvy, které zvyšují chuť k jídlu.

Studené bílé světlo – zlepšuje koncentraci!

Studené bílé světlo začíná na hodnotách od 3300 Kelvinů a končí okolo hranice 5000 Kelvinů. Toto světlo v sobě má modrý podíl a zlepšuje díky tomu pozornost a koncentraci. V takto nasvícené místnosti se člověk snáz koncentruje a světlo ho motivuje k lepším výkonům.

Proto žárovku – LED nebo komplaktní – použijte v pracovně jako hlavní světlo, nebo jako doplňkové světlo v pracovním koutku. Studená bílá je vhodná i do pracovní zóny v kuchyni.

Vsaďte na kvalitu!

Méně dražší modely LED žárovek neuvádějí přesnou hodnotu v Kelvinech, ale pouze rozmezí (například od 2700 do 3300 K). Může se vám stát, že do jedné místnosti koupíte tři stejné žárovky, ale každá bude svítit jinak. Výsledkem bude nesoulad a nepříjemný pocit.

Pár rad na závěr

Účinek – a to nejen studeného, ale i teplého světla – můžete znásobit tím, že ho nainstalujete tak, aby se odráželo na velké a jasné ploše, ideálně samozřejmě na zdi. Pak bude mít větší účinek, než jaký by mělo světlo bodové.

Kromě „barevné teploty“ je dobré při nákupu LED i jiných žárovek zkoumat index barevného podání (CRI, na obalech často i pod označením Ra), který vyjadřuje, jak věrně žárovka vykreslí barvy v porovnání s denním světlem. Nejmodernější žárovky dosahují hodnot okolo 80 až 90 procent.

V koupelně vsaďte spíše na teplé světlo a hlavně si pohlídejte, že žárovka vyhovuje normám, které pro osvětlení koupelny platí. Na toaletě řešte hlavně to, aby žárovky odolaly častému spínání a měly rychlý náběh. I tady jsou vhodné LED žárovky, které mají okamžitě 100% svítivost.