Jste zde

Chystáte se měnit okna? Naučte se je správně zaměřit

Zdroj: www.svet-oken.cz
Konečně je to tady! Vyměníte stará okna za nová. A čím jiným byste měli začít, když ne zjištěním jejich rozměrů? Správné zaměření oken je totiž nesmírně důležité. Ne nadarmo se říká: dvakrát měř, jednou řež.

19. 5. 2016

Jen díky správnému zaměření se vyhnete nepříjemným překvapení při montáži. A jak tedy na to?

Rozměry využijete pro předběžnou cenovou kalkulaci

Někteří z vás teď nejspíš namítnou: „A proč bych to dělal sám, když si okna stejně přeměří firma?“ Máte pravdu, okna si skutečně přijede zaměřit technik, ale neuškodí, když budete znát přibližné rozměry

V první řadě je využijete k nezávazné cenové kalkulaci, díky níž porovnáte nabídky od více firem, aniž by k vám musely jezdit. V druhé řadě je dobré znát celý proces výměny oken a mít přehled o jednotlivých fázích. 

Chystáte se na výměnu oken? Pamatujte, že základem je přesné zaměření.Zdroj: www.svet-oken.cz

Okna zaměřujte zvenku

Než se pustíte do práce, měli byste vědět, že okna se měří zvenčí. K zaměření nepotřebujete žádné speciální vybavení. Bohatě si vystačíte se svinovacím metrem, tužkou a papírem. Kdo si chce ušetřit starosti s neposedným navijákem, může si pořídit laserový metr.  

Pro zaměření oken víc než pro cokoli jiného platí "Dvakrát měř a jednou řež!"Zdroj: www.svet-oken.cz

Také je dobré znát, co to je ostění, protože bez něj se při měření neobejdete. Když se okno usadí do zdi, vznikne výklenek neboli špaleta. A právě vyklenuté boky tvořené zdivem se nazývají ostění. 

Šířku okna udává vzdálenost mezi ostěními

A jdeme na to! Vezměte metr a změřte vzdálenost mezi levým a pravým ostěním. Abyste měli jistotu, že máte správný rozměr, proveďte měření ve třech bodech, na krajích a uprostřed. Ne vždy jsou totiž špalety souměrné, a často se naměřené hodnoty liší o pár milimetrů. Jakmile získáte tři rozměry, vyberte ten největší. Máte ho? Skvěle! 

Metr teď na chvilku odložte, budete počítat. K naměřené hodnotě musíte přičíst 5 až 15 mm, protože okenní rám je třeba založit za ostění. Na založení má vliv tloušťka omítky, kterou zjistíte dvěma způsoby. Buď ji odhadnete pouhým pohledem u kraje parapetu, nebo vezměte šroubovák, kousek omítky odstraňte a změřte, kam až sahá okenní rám. Hodnotu připočtěte k naměřené vzdálenosti mezi ostěními, a to hned dvakrát. Založení se totiž dělá na obou stranách.

Výšku okna měřte od parapetu až k hornímu ostění

A je to! Šířku okna už znáte, teď ještě zaměřit výšku. Znovu se chopte metru, přiložte ho na venkovní parapet a natáhněte až po horní ostění. Stejně jako při měření šířky i zde proveďte měření na třech místech. Nejvyšší hodnotu si zapište.

Pak nakoukněte pod horní ostění, zjistěte, kolik milimetrů potřebujete k založení, a přičtěte je k výšce okna. Ale pozor! Tentokrát přičítáte pouze jednou. Založení se provede jen u horního ostění. Tím ale výpočet nekončí. Teď budete pro změnu odčítat. 

V dolní části totiž musíte počítat s podkladovým profilem, který je schovaný pod okenním rámem. Uchycují se k němu vnější i vnitřní parapety. Standardně je vysoký 30 mm. Abyste dostali skutečnou výšku okna, musíte výšku podkladového profilu odečíst od naměřené hodnoty navýšené o založení. 

Nezapomeňte změřit také vnější parapet

Pomalu se blížíte ke konci, ale ještě potřebujete znát rozměry parapetů. I je měřte na více místech a počítejte s nejvyšší hodnotou.  

Okno obvykle zaměřuje odborná firma. Nicméně není od věci vědět, jak celý proces probíhá.Zdroj: www.svet-oken.cz

Šířku venkovního parapetu zjistíte stejným způsobem jako u okna. Změřte vzdálenost od levého ostění k pravému. Pokud nebudete parapet zapouštět do ostění, odečtěte od naměřené hodnoty tloušťku bočních krytek. Nezapomeňte to udělat dvakrát, za pravou i levou stranu. Když se rozhodnete pro zapuštění parapetu, připočtěte ke každé straně minimálně stejnou hodnotu, se kterou počítáte na založení okna. 

Hloubku venkovního parapetu měřte od kraje okna až po konec ostění. K tomu připočtěte i přesah, to je ta část, která ostění přesahuje. Ideální délka přesahu je 50 mm. Myslete také na to, že parapet se musí částečně zasunout pod okenní rám, takže je vhodné počítat s cca 10 mm navíc. Už to skoro máte. Zbývá jen zjistit rozměry vnitřního parapetu.

Šířku vnitřního parapetu změříte stejně jako u vnějšího, jen s tím rozdílem, že budete pracovat s vnitřním ostěním. Opět si rozmyslete, zda budete parapet zapouštět, nebo ne. Podle toho naměřenou hodnotu upravíte jako u venkovního parapetu. 

Hloubku vnitřního parapetu měřte od okenního rámu až po konec přesahu. Přesah vnitřního parapetu bývá kratší a pohybuje se kolem 30 mm. Také v tomto případě počítejte se zapuštěním parapetu pod rám. K naměřené hodnotě připočtěte alespoň 10 mm. 

Tak a je to! Rozměry oken i parapetů znáte, takže pokud už víte, jaká okna chcete, začněte u výrobců poptávat cenovou kalkulaci. Nezapomeňte si udělat jasno i v různých typech oken, abyste svoji poptávku mohli co nejvíce upřesnit. Hlavně nespěchejte, vybírejte v klidu a ptejte se, když vám něco nebude jasné. Jen tak najdete okna, která splňují všechny vaše požadavky. 

Dobrý den, pokud jsou okna špatně zaměřená, je to velký problém, v každém případě ale u oken neplatí, že pokud se zaměříte jen na jednu část, vše ostatní bude v pořádku. Proto bych všem co si chtějí zakoupit opravdu kvalitně vyrobená okna doporučil, aby při výběru požadovali aby okna byla zhotovena z profilu třídy ‘‘A‘‘, ten je nejtlustší. Požadujte aby okna byla vyrobena z provoplastu, ten nejlépe drží ve svárech. Žádejte znát původ oken, jelikož na trhu je mnoho překupníků, kteří nemohou za původ a kvalitu oken ručit. Všechny tyto informace si nechtě zanést do kupní smlouvy.