Jste zde

5 mýtů o fungování klimatizací

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Trápí vás doma nebo v kanceláři horka, ale zdráháte se pořídit klimatizaci? Slyšeli jste, že je hlučná, víří prach a vysušuje pleť? Pak vás příjemně překvapíme – realita je u moderních klimatizací úplně jiná.

16. 9. 2015

Tady je pět největších mýtů, které kolují o klimatizacích. Možná i vy jste některému z nich věřili…

1. Vysušují vzduch a produkují nezdravé prostředí

Tento problém se týká spíše ventilátorů. Nejnovější klimatizace naopak vytváří uvolňující ionty kyslíku, které neutralizují škodlivé hydroxylové volné radikály. Ty se ve vzduchu, zejména v městském prostředí, hojně vyskytují a mohou způsobovat nejrůznější potíže – od bolení hlavy přes nevolnost až po závažná civilizační onemocnění. Systémy nových klimatizací si nejen poradí se škodlivými radikály, ale zároveň zvýšením podílu kyslíku vzduch osvěží a pročistí.

Moderní klimatizace nejsou hučícími monstry, které do místnosti pouštění tuny prachu. Naopak.Zdroj: www.czechklima.cz

2. Víří prach a viry, nehodí se pro alergiky

Ani to není pravda. Nové klimatizační systémy nefungují na bázi větráku, ale postupného odsávání a filtrování vzduchu. Do místnosti tak vrací čerstvý vzduch zbavený prachu, pylu a jiných alergenů. Nejnovější klimatizace si dokonce poradí i s neodbytným chřipkovým virem a řadou bakterií. Pro alergiky, seniory a jiné citlivé jedince jsou proto naopak naprosto ideální.

3. Jsou neekologické a neekonomické

Nové klimatizační systémy už nevytvářejí prakticky žádný škodlivý ozón. Požadovanou teplotu si na nich sami nastavíte – klidně i přes Wi-Fi – a už ji samy hlídají, aniž byste museli zapínat nebo vypínat kompresor. Tím ušetří až 70 % energie oproti starším typům. Navíc jsou díky speciální technologii Inverter účinnější – na vychlazení místnosti jim stačí kratší doba než dříve a pak už jen teplotu udržují, což nestojí skoro nic.

Moderní klimatizace jsou nejen ekologické, ale i ekonomické - oproti starším modelům ušetří až 70 % nákladů.Zdroj: www.bigstockphoto.com

4. Mobilní klimatizace jsou levnější a stačí je jen zapojit

Jakmile udeří horka, napadne většinu z nás jako první pomoc pořídit si mobilní klimatizaci. Málokdo ale ví, že ji nestačí jen zapojit. I u ní totiž musíte řešit odvod horkého vzduchu. Tedy hadici vyvést buď vyvrtaným otvorem ve zdi, nebo neesteticky oknem. Problémem je navíc i nižší účinnost (zejména u větších místností) a oproti vestavným klimatizacím i vyšší spotřeba energie a větší hlučnost.

5. Jsou hlučné, především v noci

Tenhle mýtus se týká mobilních klimatizací, i když i ty už se lepší. Ale zabudované, takzvané split klimatizace, mají výměník vzduchu venku, takže v místnosti si můžete užívat ničím nerušené ticho. Většinu novějších typů navíc můžete přepnout na noční úsporný provoz, kdy jsou ještě tišší než obvykle. A šetří přitom další energii.

Zaujaly vás moderní klimatizace do bytu či domu? Za cenu od 40 000 Kč do dvoupokojového bytu získáte šikovného pomocníka, který nejen udrží ideální teplotu, ale i vlhkost a celkově zdravější prostředí.

Tak tragickou kvalitu bych nečekal ani od reklamního textu.
By mě zajímalo, jak asi klimatizace zvyšuje obsah kyslíku (nemyslím iontů, ale jak je v textu doslovně uvedeno)
Nebo že nefungují na bázi větráku - ten větrák je tam asi jen pro okrasu, že..
A nejvíc mě dostalo, že už nevytvářejí prakticky žádný škodlivý ozón.
To byl asi hodně volný automatický překlad toho, že se dávno nepoužívá freon, co ničí ozónovou vrstvu :-)
Pro pobavení nad úrovní znalostí redakce bezva, autor to ale asi bohužel myslel vážně...